| heroforyou a întrebat:

Care e diferenta dintre obsesie sau iubire? cum iti dai seama daca iubesti pe cineva sau e obsesie?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa iubesti pe cineva nu e neaparat cum zic majoritatea persoanelor ca ai un sentiment fara sa vrei de a iubi, daca nu vrei sa iubesti nu iubesti si gata. Obsesia e cand acea persoana care vrea sa fie cu altcineva sa nu o lasi sa fie fericita si sa incerci sai faci amare zilele prin orice metoda

| Crisu a răspuns:

Cand esti obsedat esti mult mai posesiv decat atunci cand iubesti. Iubirea e un sentiment frumos, dar obsesia te aduce de la agonie la extaz si invers.

| NickiMinaj a răspuns:

In ADN uman in dreptul cuvantului "iubire" scrie obsesie temporara. A! Ca ne place sa fim acesti spirituali, care ating razele cerului prin prisma trairii e o falsitate indusa de societate. Suna bine sa crezi despre tine ca esti o persoana care iubeste, care nu e ca restul - e doar egoism maxim de fapt. E motivul pentru care nu exista oameni fericiti pe termen lung. Doar "jocul", mentinerea obsesiei celuilalt, paranoia incertului pe care il simte sunt cele care intretin o relatie buna- atata timp cat iti mentii creierul intact si nu alergi dupa false iluzii.
In principiu nu iubesti pe nimeni, oricum ai da-o happy Experienta va dovedi in timp asta.

| Cătălina a răspuns:

Atunci cand iubesti cu adevarat preferi sa te sacrifici pentru el/ea, il/o lasi sa fie fericit/a cu cine doreste, in schimb atunci cand devii obsedat de cineva preferi sa-l vezi mort, in niciun caz alaturi de altcineva, devii tentat sa-i faci rau, sa te razbuni. Aia nu se mai numeste iubire.

| Miauti a răspuns:

Nu poti spune obsesie = iubire.
Obsedat esti atunci cand dai tel mesaje massuri din ora in ora.
Atunci cand esti gelos pe orice nick de baiat/fata pe lista de mess. Punand intrebarea cine e?
Atunci cand te gandesti la ea din 1 sec in 1sec
Atunci cand o vezi pe strada in baie la tv crezand ca este ea/el
Atunci cand o idolizezi (ii faci o masa de ceremonie in dulap sau sub birou cu lumanari)
Atunci cand te masturbezi si te gandesti la el/ea
Atunci cand te uiti la tel din min in min sa vezi daca iti da vre un beep si mai ales tr sa fie la ora fix (este obsesie)
Atunci cand visezi pe el /ea
Atunci cand o/il urmaresti
Atunci cand ai 100 de poze cu ea in tel
Atunci cand ti pe desktop o poza cu ea
Si atunci cand te desparti de el/ea faci urat o ameninti, te duci la el/ea acasa si in cel mai rau caz o ucizi pentru ca nimeni sa nu o/il aibe.

Iar iubirea este atunci cand totul este potrivit, se tine max 2 poze cu partenera(ul)
Cand te plimbi obisnuit, cand primesti pe zi un tel.

| erik a răspuns:

Desi pot fi confundate, avand atatea in comun, totusi ceea ce le separa in mod categoric este ca obsesia, fura libertatea partenerului. Dar atentie ca se poate confunda cu posesivitatea,
care totusi se mai poate "vindeca". Iubirea fara constrangere este cea adevarata, de aceea trebuie sa le dam spatiu liber partenerilor noistri, ca sa ne iubeasca.

| monique a răspuns:

Daca iubesti, simti doar ca ti-e drag omul, si nu ai pretentii de la el, sa-ti dea inapoi ceva. Doar simti, si vrei sa-i fie bine, cu adevarat bine si sa fie fericit, si faci tot ce poti ca sa-i faci bine (nu sa-i faci mofturile). Daca e obsesie te streseaza, te agita, te innebuneste, te atrage, iti zapaceste viata, si nu de putine ori iti aduce suferinta. Dragostea adevarata vine cu pace si liniste, ca o zi pe malul marii, sau ca o plimbare in natura, obsesia e ca o noapte in club, ii faina, dar agitata, confuza, si dupa iti da dureri de cap si te face sa regreti timpul pierdut.

| CarmenR a răspuns:

Obsedata e persoana care e foarte posesiva, geloasa si nu suporta sa fie departe de obiectul obsesiei sale. Acea persoana foloseste verbul,, a avea" foarte mult. O persoana care iubeste isi doreste, e si normal, sa fie cu persoana iubita, insa pune fericirea persoanei iubite mai presus de fericirea sa.

| Gabriella_1938 a răspuns:

Daca iubesti peroana respectiva o iubesti neconditionat indiferent cati bani are in portofel sau e supermodel etc. iar obsesia intervine atunci cand iubesti persoana respectiva si el nu iti raspunde cu aceleasi sentimente si dupa aia incepe sa devina o obsesie sa il faci sa te placa etc...

| heroforyou explică:

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la intrebare.toate raspunurile sunt frumoase.

| Dee_9331 a răspuns:

CRED ca din iubire se transforma obsesia. Adica la inceput iubesti persoana respectiva iar apoi incepi sa iti dai seama ca vai ce nas "perfect" are vai cat de "dragut" este etc. si asa devi obsedat. Ti-am raspuns doar la prima intrebare ca la a2-a chiar nu stiu big grin. Sorry XD.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erosul (iubirea erotica) este prin natura lui egoist. Prin urmare, in orice iubire adevarata este si un gram de obsesie. Insa, cel mai important este sa constientizezi cand exagerezi. Atunci cand pierzi total contactul cu realitatea, cand vezi in fata ochilor doar persoana respectiva, cand incerci sa o ai indiferent de parerea ei despre asta, cand incetezi sa mai ai o viata si pe alte planuri, atunci probabil inceteaza sa mai fie iubire si ramane obsesia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O singura inima?!