| ☆♥spery♥☆ a întrebat:

Care este diferența dintre iubire și obsesie?

Răspuns Câştigător
| jarulitza a răspuns:

Iubirea o simti cu sufletul iar obsesia cu mintea... E bine sa fii dependent de persoana iubita, dar nu obsedat; cand esti obsedat de o persoana, nu-ti dai seama d asta si ajungi sa vb numai despre ea, sa o cauti peste tot, sa o urmaresti, sa o copiezi etc.Cand iubesti o persoana, o doresti tot timpul langa tine dar nu faci lucruri tampite care sa o goneasca de langa tine...

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Diferenta dintre iubire si obsesie e ca prima e un sentiment pur iar a doua e sentiment bolnavicios.Inima iti spune cand trebuie sa renunti si sa te retragi lasand persoana iubita sa fie fericita, indiferent daca e sau nu cu tine.Asta e iubire. Obsesia intervine atunci cand vrei sa il tii legat de tine, cu orice pret, un sentiment egoist, inexplicabil. Dragoste cu sila nu se poate si inima are ratiuni pe care mintea nu le poate explicahappy

| lovenotsex a răspuns:

Iubirea si obsesia au ceva in comun dupa parerea mea aceea ca este o dorinta intensa fata de o persoana. Dar iubire este un puternic sentiment care are ca scop sa gaseasca binele nu neaparat pentru tine, ci mai ales pentru acea persoana. Faci totul ca sa-i fie bine, daca ea sufera sau nu-i e bine, simti si tu regretul si acea durere. Iar obsesia poate naste dintr-o iubire, care ajunge sa nu fie ceva cu sufletul ci mai degraba cu mintea.Nu mai doresti binele acelei persoane ci al tau, chiar daca nu-ti dai seama ca faci rau. Obsesia este in subcostient si creste odata cu indepartarea acelei persoane, pe care chiar tu o indepartezi, dar nu-ti dai seama.Esti prea orb.

| Dorian_3315 a răspuns:

Este o linie foarte subtire intre dragoste si obsesie dew aceea e destul de greu ca sa-ti dai seama pe unde esti cand esti obsedat de ceva/cineva il ti doar pentru tine iti petreci tot sau aproape tot timpul cu acel lucru/fiinta iar daca s-ar strica sau te-ar parasii ai cadea intr-o depresie profunda pe de alta parte cand iubesti pe cineva sau ceva nu iti petreci chiar tot timpul cu persoana respectiva adica stai 3-4-5 ore cu ea dar mai mergi si acasa mai stai si cu parintii sau fratii dar simptomele pe care le manifesti la despartire dintre o obsesie si o dragoste sunt cam aceleasihee hee sper ca ti-am fost de foloswinking

| brosu a răspuns:

Iubirea este un sentiment împărtăşit, obsesia este părerea că totul ţi se cuvine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In obsesie vrei omul respectiv doar pentru tine in timp ce in iubire vrei binele persoanei iubite chiar daca nu este cu tine, ii doresti tot ce e mai bine, ii daruiesti tot sufletul tau in mod sincer