| linda_3945 a întrebat:

Care e diferenta dintre o iubire adevarata si o obsesie?

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Iubesti cu adevarat cand persoana respectiva iti intoarce oarecum simpatia si tu chiar simti ca ai fi implinit in relatia cu ea. Traiesti o obsesie cand esti irational si continui ceva ce nu are sens, cand chiar daca stii ca nu are sens te incapatanezi sa cunosti persoana mai bine. Traiesti o obsesie cand unul te injura si iti mai trage si una si tu inca vrei sa fii cu el. Traiesti iubire cand baiatul acela pare a fi ce ai cautat mereu.

| Pupily92 a răspuns:

O obsesie poti sa ai pentru o persoana pe care nu o iubesti.
o prietena+vecina de-a mea traieste asa ceva.il iubeste pe M, si e obsedata de I.
a fost anul trecut cu M, s-au despartit. spune ca nu mai are nici o treaba cu el. el nu i-a mai dat nici un se mine de viata. ea ii trimite mesaje, il suna si il intreaba ce mai face.se baga in viata lui, e geloasa si uraste toate fetele cu care a umblat M.
toata ziua vorbeste de I, ca e un scump si-un dragut, de ziua lui l-a sunat cu nr ascuns ca sa-i zica "la multi ani", cand aude un motor ceva mai puternic imediat iese in graba pe geam( acest I are un enduro.) pe PC are numai poze cu el(luate de pe hi5 altor prieteni de-a lui I, sau de la sora lui I), modificate(imbinate) cu poza ei...

acest I, abia acum vreo 3 luni a aflat de existenta prietenei mele. ea e obsedata de 2 ani jumate de el. straight face totusi, ea spune ca doar e dragut, ca ii place de el. dar saracul baiat cred ca se inneaca sughitand.

| Ceva ciudat. a răspuns:

Pai dupa parerea mea obsesia e atunci cand vorbesti numai despre persoana respectiva si parca o urmaresti. vrei sa stii ce face cu cine umbla parca ai fi un paparazzi. Si iubirea adevarata este atunci cand pur si simplu nu'ti pasa de cei din jur si de parerile lor.Doar de el/ea... si chiar daca nu sunteti impreuna te multumesti sa vezi ca el e fericit.[Eu asa cred...on the phone