| Zom a întrebat:

Care este părerea voastră despre persoanele care înseală? Adica despre acele persoane care mai au ocazional si aventuri de o noapte chiar dacă sunt implicate intr-o relatie. Am auzit recent o conversatie in care toată lumea era de acord ca persoanele care înseală sunt niste oameni fără caracter, persoane parsive, josnice etc. Oare chiar asa sa fie? Cunosc oameni care desi au înselat sunt niste persoane foarte bune, poate chiar mai bune la suflet ca altii "sfinti". Adică sunt oameni cu scoală, servici, buni cetateni, isi ajută vecinii etc. Faptul că s-au culcat cu o altă persoană schimbă cu ceva asta? Până la urmă "ce e frumos si lui Dumnezeu îi place" mai ales dacă esti tânăr iti doresti să descoperi si să explorezi cat mai mult, e chiar asa de condamnat acest gest? As dori sa aud părere voastră privind acest subiect.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acum inselatu e normal pentru tineretul si batranetea secolului actual, nu mai au respect de sine si nu le pasa de nimic cand inseala

| RAY a răspuns:

Omul e un animal care isi urmeaza instinctele primare, doar ca societatea,religia alte mecanisme ipocrite au incercat din acesta creatura a naturi sa o faca una lipsita de nevoi sexuale, traim intro societate foarte primitiva,misogina,barfitoare,
ipocrita,pana la urma omul nu poate fi monogam, nu permite acest lucru evolutia,biologia noastra, aceste chesti gen casatoria un lucru total aberant pentru umanitate se vede ca nu poate rezista cand omul e liber sa faca ce doreste,multi dintre noi nu acceptam animalul din noi de asta suntem dezamagiti de ce vedem in jurul nostru,uram umanitatea uitam ca suntem produsul evolutiei noastre,acuma ce cred eu, eu cred ca biologia umana nu doar ca promoveaza asta si e impotriva naturi umane sa fi o viata cu cineva, multi se amagesc in relati cred ca vor muri impreuna resping umanitatea din pacate, ce sa spun trebuie sa ne acceptam ceea ce suntem nu sa nu criticam, barfim, ratiunea nu poate opri instinctele primare umane, cat de rational esti una dezbracata isi va cauza placere tu find hetrosexual, plus ca masculul datoria lui e sa faca sex cat mai des din pacate noi nu credem asta

| Zom explică (pentru RAY):

Sunt de acord cu tine. Multi cred ca confundă atractia fizica cu dragostea, poate înseamnă acelasi lucru, nu stiu. Dar ideea de dragoste care este promovată de mass media mi se pare de-a dreptul aberantă. Ideea unui singur partener de-a lungul vieții este ceva inventat de societate pentru a modela individul intr-un final ajungand sa-si nege propria umanitate. Eu personal consider ca religia a avut si inca are un impact puternic asupra acestei probleme. De multe ori mi se pare ca se exagerează lucruri total inofensive tocmai din cauza unei gândiri închise. La un curs de psihologie, profesorul, care era si psiholog ne-a prezentat un caz mai vechi de-al lui, pe care trebuia sa-l analizăm, fiind vorba de o mamă extrem de atasata de fiul ei, a renuntat pana si la partenerii pe care i-a avut pentru fiul ei ajungand sa nu mai fi avut nici o prezenta masculină in viata ei in 10 ani de zile. Din cauza atentiei exacerbate care se exercita numai asupra fiului situatia dintre ei era foarte tensionată, ma rog nu asta e important, dar trebuia sa dau aceste detalii pentru a scoate in evidenta ceea ce voiam. La un moment dat femeia a inceput sa iasa la intalniri cu bărbati, sa se distreze cu alte cuvinte si încet încet situatia s-a schimbat. La ce voiam eu sa ajung e intrebarea profesorului aceea fiind "De ce s-a schimbat viata femeii in momentul in care a ajuns o femeie stricată?" Termenul de femeie stricată folosit de profesor mi s-a parut total nepotrivit. Doar pentru ca femeia a inceput sa fie din nou activa din punct de vedere sexual ar trebui numită "stricată"? De ce trebuie sa fie atâta lamentare pentru un simplu act sexual la care participă doi indivizi de comun acord? Cei din vestul Europei imi par mai deschisi la minte din punctul asta de vedere, pe ei nu prea pare sa ii doară de ce face vecinul. Poate încet, încet o sa ajungem si noi acolo.

| LoveSleep a răspuns (pentru Zom):

Am citit mai multe prostii în răspunsul tău decât în "Drepturile omului".

| Oana92 a răspuns (pentru Zom):

Unde ziceai ca a terminat omul ala psihologia? La spiru haret?

| corbulalbrosu a răspuns:

Swing-ul, sau schimbul de parteneri sexuali intre cupluri, se practica de cand lumea in foarte multe tari din lumea laraga. La nivel de societate insa, mai ales intro tara ortodoxa care este "campioana a moralitatii" nu-i asa, prejudecatile si ipocrizia fac din swing si o astfel de discutie, un subiect tabu. Pentru doi parteneri casatoriti sau nu, care sunt impreuna de mai mult timp si intre care monotonia apare inevitabil odata cu trecerea timpului, swing-ul este o solutie cat se poate de rationala, pragmatica si morala de a stimula viata sexuala de cuplu si de a preveni tentatia fata de adulter. Presupun ca probabil majoritatea vor accesa macar din curiozitate urmatorul material : http://www.bzi.ro/......lui-197044

| AliGab a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da...este morala dracului, nu morala care trebuie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

1. Swing-ul nu e inselat.

2. Ce spui tu acolo nu are nici o legatura cu intrebarea, el a cerut o parere despre inselat, nu alternative ale indepartarii monotoniei din dormitor.

| Oana92 a răspuns:

Atata timp cat nu au stabilit de la inceputul relatiei ca e ok sa mai mergi si cu altii, da, e gresit faptul ca nu sunt fideli. Iar asta cu sufletul bun... oare il au si cand sunt cu alte persoane si stiu ca persoana iubita ii asteapta acasa? happy

| SergiuBoss11 a răspuns:

Un om cu demnitate niciodata n-ar accepta inselatul.
exista oameni cu spirit puternic si valori morale ce niciodata n-ar accepta sa fie inselati.
oameni ce au inselat si sunt persoane foarte bune? deci daca tradezi persoana pe care o iubesti esti o persoana buna?
nu stiu,ma,poate sunt eu prea inchis la minte,dar mi-ar fi sila sa stiu ca gagica mea vine la mine dupa altii, mi-ar veni sa vars.
nu ii inteleg pe astia de accepta inselatul sau fac schimb de partenere.
daca vrei sa iesi cu mai multe femei/barbati, nu intemeiezi o relatie, zic si eu.laughing
decat sa iesi cu mai multi/multe, mai bine il gasesti pe al mai armasar dintre toti sau a mai potrivita gagica pentru tine si e mai bine.

| Zom explică (pentru SergiuBoss11):

De acord aici, mai bine nu te bagi intr-o relatie daca nu esti pe aceeasi lungime de undă cu partenerul/partenera.

| UnBroken2016 a răspuns:

Cauta si ei in alta parte ce nu au acasa. Ca prieten nu schimba nimic gandirea mea despre unul sau una, alta e povestea cand as avea acea fata ca prietena daca stiu ca inseala.

| AliGab a răspuns:

Da...este de condamnat, asta daca nu ai o problema gen dependenta de sex, care este considerat un comportament deviant iar tratamentul il poate constitui psihoterapia. Altfel e de condamnat. Fraza "ce este frumos si lui Dumnezeu ii place" nu scuza deloc faptele adulterului...e o nascocire tampita care nu face decat sa te lase in negura iresponsabilitatii faptelor tale.
Calitatea unui om nu este dupa scoala si cat de bun pare omul acela, ci cat de mult iubeste in sensul corect: gen isi ajuta vecinii, nu e suparat cu nimeni si nu isi inseala partenerul, etc. Daca iti inseli iubita/iubitul/sotia/sotul cu buna stiinta cum poti spune ca o iubesti? Mai bine ti-ai lasa partenerul/a sa isi gaseasca pe cineva care intr-adevar sa il/o iubeasca cu adevarat, nu o noapte da, una ba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice are legatura cu deciziile unui om poate fi privit din mai multe puncte de vedere. Pentru ca orice ne-am apuca sa analizam la oameni o facem prin prisma unor concepte care nici macar nu exista in realitate ci sunt propriile scorniri. Moralitatea, de exemplu, ce e? Spunem despre oameni ca sunt morali sau nu dar moralitatea este propriul concept si, mai ciudat, nici macar nu o vedem cu totii la fel... Devotamentul, empatia sau corectitudinea sunt, din nou, alte produse ale imaginatiei noastre menite sa aduca o oarecare ordine in societate.

Ca sa putem oferi o parere despre inselat mai intai ar trebui sa analizam ce reprezinta. Inselatul este, de fapt, satisfacerea unor nevoi si obtinerea placerii in detrimentul partenerului. Pe scurt, ne simtitm bine cu riscul de a rani pe cineva la care se presupunem ca tinem. Asta nu inseamna neaparat ca nu iubim pe cineva dar inseamna ca egoismul nostru si satisfacerea propriilor nevoi primeaza chiar si in momentul in care acestea ajung sa raneasca persoana cea mai importanta din viata noastra (presupunand ca nu avem copii... cred). Asa ca, da, oamenii care insala nu au caracter. Ca o fac pentru ca dorinta e prea mare, ca o fac intr-un moment de slabiciune, ca o fac pentru ca nu tin suficient de mult la partener sau ca o fac pentru ca nu inteleg cat de mult ranesc, e irelevant. Oricare dintre motivele de mai sus sunt dovezi ale unui carcater incomplet si ale unui om pe care nu te poti baza. Iar relatiile pe asta se cladesc, pe incredere si devotament. In schimb, mai sunt si relatii care se bazeaza pe satisfacerea unor nevoi sau pe satisfacerea pe plan material, motiv pentru care parteneri inselati aleg sa nu renunte la relatie. Dar, in momentul in care o femeie sau un barbat inselat ramane cu partenerul e un semn ca relatia nu a fost niciodata ce parea a fi. Daca accepti sa mai ramai cu cineva care te-a inselat accepti ca relatia e dominata de scopuri materialiste sau ca ce iti ofera partenerul pe alte planuri este mai important decat afectiunea si devotamentul. Si nici nu ar mai trebui sa te plangi cand te insala a doua oara, deja ti-ai insusit ca traiesti alaturi de cineva pentru care nu contezi suficient de mult incat sentimentele tale sa cantareasca mai mult pentru el decat o placere fizica.

Faptul ca inseli spune mai multe despre tine decat ai putea sa crezi la prima vedere. La fel cum nici faptul ca ierti nu te face neaparat o persoana intelegatoare, asa cum cred majoritatea inaptilor.

| 6Anonim9 a răspuns:

RAY26TM, este total gresit ce spui tu. Deci, chestia cu inselatul este doar pentru persoanele cu un psihic slab, care nu pot sa isi stapaneasca "setea" dupa sex. Sunt o multime de specii de animale care se cupleaza si raman aceeasi pereche toata viata lor. Pe langa asta, noi suntem si fiinte rationale. Cum se face ca aceste animale care se cupleaza pe viata sunt mai destepte decat cele care iau orice partener? Si da, daca vine alt mascul la o femela care are deja "pretendent" pentru intreaga viata sau chiar pentru sezon, atunci celalalt mascul care e implicat in cuplu isi va apara femela si se va lupta pentru ea. Sunt si unele femele care nu accepta alti masculi. Deci daca si unele animale se cupleaza pe viata atunci oamenii puternici chiar trebuir sa fie cuplati pe viata. Altfel nu sunt puternici. Eu de exemplu nu as putea sa mi-o bag stiind ca inainte cu o zi sau doua sau chiar cateva ore, si-a bagat-o si altu'. E scarbos rau, si cam pute a disperare. Fidelitatea e foarte importanta si normala pentru o fiinta rationala. Sunt multe specii pe pamant care au un mod unic de a face sex sau de a se imperechea. Omul sa nu fie comparat cu animalele in privinta asta. E ca si cum ai compara modul cainilor cu cel al vulturului. Toate speciile sunt diferite. Noi avem puterea de a ne stapani. Pacat ca sunt si altii cu psihic slab. Bafta oricum! happy