| acadelecolorate a întrebat:

Care este prajitura voastra preferata(de casa)? lasati si reteta plz FUNDA

Răspuns Câştigător
| yuhuu a răspuns:

Tiramisulove struck

ingrediente: 400 g pișcoturi 250 g cremă mascarpone 4 ouă 4 linguri de zahăr 3 ceșcute de cafea tare cacao (pentru ornat)

Mod de preparare: Se amestecă galbenușurile cu zahărul, se adaugă crema Mascarpone și se omogenizează. Separat, se bat albușurile și se toarnă peste amestecul de mascarpone. Se amestecă până se încorporează. Pișcoturile se înmoaie puțin în cafea și se așează într-o tavă fără a fi lăsate spații între ele. După primul strat de pișcoturi, se toarnă jumatăte din cremă. Apoi, se pune celălalt strat de pișcoturi îmbibate în cafea și restul de cremă. Se pudrează cu cacao și se lasă la frigider cateva ore.

2 răspunsuri:
| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Profiterol. Nu știu rețeta. îmi făcea mama când stăteam cu ea.

| bebitza_3952 a răspuns:

Prajitura cu suc fanta de portocalebig grintongue.o ador!smugbig grin