| andrey2588 a întrebat:

Care este sansa intr-un cuplu sa cada baiat sau fata yin yang? se ia sexul copilului dupa tata sau mama?

13 răspunsuri:
| Bogdan1o a răspuns:

Deoarece barbatul are cromozomul "xy" iar femeia "xx" printr-o schema pe care am facut-o la biologie, reiese ca sunt sanse 25% sa fie baiat si 75% sa fie fata... vrei copil big grin? ...bafta laughing

| CristiB93 a răspuns:

Eu zic ca de 50%,aici depinde foarte mult de barbat,ce fel de cromozomi trimite,daca trimite XX va fi fata dar daca trimite Xy atunci va fi baiat,iar din cate stiu cromozomul Y este foarte sensibil,daca barbatul se hraneste sanatos, fara porcarii si alte feluri de mancaruri care ar putea sa distruga cromozomul y atunci sunt sanse mari sa devina baiat, dar asta nu este o regula cu mancarea, pana la urma doar Dumnezeu hotaraste ce va fi, baiat sau fata happy orice e bine happy

| GeosBIOS a răspuns (pentru CristiB93):

Distrugerea cromozomului y?! Unde ai auzit tu asa ceva? Toata chestia este legata de cominarea cromozomilor, chestie pe care ai facut-o si-n cls a 7-1 si la liceu la o materie numita genetica. din cate imi aduc aminte exista o lege ce se numeste legea hibridarii cromozomiale sau ceva de genul acesta. Deoarece femeile au doar cromozomi XX, dupa hibridare (rezultate posibile obtinute dupa legarea cromozomilor) din doi cromozomi XX, adica XX x XX nu poate sa rezulte decat tot un XX. Prin faptul ca barbatul are cromozomi XY, adica el este cel care aduce in scena un Y, diferit de restul, el este cel care determina in urma incrucisarilor sexul copilului.

In urma incrucisarii dintre XX si XY rezulta urmatoarele perechi:

XX x XY => XX, XY | XX, XY

Adica teoretic sansele de a avea baiat sau fata sunt dupa cum spuneai si tu de 50 /50. Totusi s-a constatat, in urma unor observatii asupra faptului ca exista familii cu cate 5 copii si toti sunt baieti sau toate sunt fete, ca pe langa statisticile teoretice de 50 / 50 mai exista si niste influente de natura hormonala.

| GeosBIOS a răspuns (pentru GeosBIOS):

Bogdan are dreptate,. Ce am facut eu sunt doar gametii, care la urma lor se combina => sexul 75% in favoarea femeilor si nu 50 /50. Prin urmare si faptul ca pe Pamant sunt mai multe femei decat barbati. Totusi si teoria hormonala este valabila tocmai datorita acelor observatii facute asupra familiilor unde predomina fie numai baieti fie numai fete.

| Rebecca009 a răspuns (pentru GeosBIOS):

Pe pamant sunt mai multi barbati decat femei. Mai informeaza-te!

| Rebecca009 a răspuns (pentru MMadalina):

Eu ma refeream la nivel global deasteapto, nu in Romania

| MMadalina a răspuns (pentru Rebecca009):

Ai grija cum vorbesti ca nu esti pe maidan.
Dovezi: http://adisandu.ro/general/femei-vs-barbati-romania-lume/

| Rebecca009 a răspuns (pentru MMadalina):

Draga, tu ai citit ce scrie in articolul acela? laughing Nu faci decat sa imi confirmi spusele, si te mai si contrazici singura! WTF? Si nu ma lua cu "ai grija cum vorbesti", ca nu spui cuiva "taceai filozof ramaneai" fara sa ai argumente ca sa-ti sustii afirmatia".

| andrey2588 explică (pentru Rebecca009):

Ce aveti de la o intrebare va luati la cearta?rolling on the floororicum imi ia o ora sa citesc tot

| GeosBIOS a răspuns:

Studiile arata ca materialul genetic din partea tatalui este cel care determina sexul copilului, avand legatura cu faptul ca barbatii au cromozomi xy in timp ce femeile ii au xx. Sansele in ce priveste sexul copilului, se poate sa depinda de starea hormonala a tatalui in timpul conceperii, adica nivelul de testosteron din organism.

Da un Google si te lamuresti mai bine.

| MariusMarius96 a răspuns:

Buna intrebare! Nu vreau sa par vulgar, dar se zice ca daca barbatul nu se masturbeaza vreo 3 luni inainte de actul sexual, procentajul mai mare este sa iasa Baiat!

| andrey2588 explică:

Niu pre inteleg cu XY sau XX sunt de abia cls a 6-a chiar daca am numa 10 la bio nu inteleg. spuneti-mi mai usor cu % sau cv de cromozonirolling on the floor