| SmartPlayer a întrebat:

Sunt baiat, am 16 ani si 1.65. Tata si mama au la fel ca mine, iar eu nu am mai crescut deloc de cateva luni. Exista vreo sansa sa ajung macar la 1.75? Pot face ceva in privinta asta? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Vio199 a răspuns:

Sa stii ca ma pasioneaza chestiile de "ereditate". Si am observat ca de obicei copii isi depasesc parintii in inaltime. Fetele isi depasesc mamele, iar baietii tatii. Ai sansa de a fi mai inalt decat tatal tau pana la varsta de 24 de ani. La 24 de ani te opresti din crestere, atunci oasele se solidifica. Deci ai timp sa faci inot, baschet, handbal, volei. Mai ales baschet te ajuta enorm sa te inalti macar cu vreo 5cm, deci ai putea sa ajungi undeva la 1.80 daca practici si un sport din cele mentionate mai sus. Desigur exista si chestii medicale (injectii, medicamente) dar mai bine te feresti de ele. Inca ceva important: fereste-te de ridicatul greutatilor, unele miscari de ridicare a greutatilor tosesc coloana. STIAI CA: Esti mai inalt dimineata decat seara?

| SmartPlayer explică (pentru Vio199):

Nuu, nu vreau sa iau pastile sau alte chestii. Da, stiam chestia cu inaltimea dimineata si seara...Fac sala de 2 luni, nu cred ca ma va incurca cu ceva... Daca sar ca nebunul se pune in loc de baschet? nu am unde sa practic baschet, volei sau handbal, nici nu prea imi plac. Nici inot nu prea as avea unde, si nici buget, presupun ca un abonament pe luna la bazin cu antrenor personal(nu stiu sa inot) e cateva sute de lei

| Vio199 a răspuns (pentru SmartPlayer):

Poti sa faci rost de undeva de o minge si sa joci baschet cu 1 prieten undeva intr-un parc. Inot... o sa fi fortat sa inveti, nu sti niciodata cand iti faci o prietena sau un grup de prieteni si dati fuga la mare pe weekend. O sa te angajezi candva, eventual ca si chelner pe terasa cum fac cam toti, sau na, unde gasesti tu, faci niste banuti si poti investi in tine (ca ii folosesti pentru un abonament sau pentru ce vri tu o sa iti prinda bine independenta financiara, atat psihic, material cat si social). Vezi si ceva exercitii fizice ce te ajuta sa cresti pe Youtube, mancarea conteaza ( https://heightmaximizer.com/foods-that-make-you-grow-taller ), sa dormi destul. P.S. la mine in oras un abonament la inot e 160lei, 30 intrari valabile tot anul, dar cei de la piscina au mai multe oferte pentru a se potrivi oricui, deci ar trebui sa mergi si sa intrebi sau sa cauti pe site-ul lor, macar de 3 ori pe saptamana sa mergi la inot.

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sanse da, chiar daca sunt foarte mici.
De ex gandeste-te la cazurile in care copilul seamana cu bunicii in loc sa semene cu parintii, depinde de genetica. Daca toata familia ta e mica de inaltime, asta e din pacate...

| SmartPlayer explică (pentru Bondarel99):

Da, cam toata familia mea e mica de inaltime...Intreb de sanse deoarece un prieten are 1.85 iar tatal sau are undeva la 1.60...

| Andreeush a răspuns:

Până pe la 18-19 ani mai ai timp să crești în înălțime.

| euqinom a răspuns:

Faci sport, mai ales basket dar mai mereu, in fiecare zi. O sa te ajute ca sari mereu cand arunci mingea.happy