| anonim_4396 a întrebat:

Care este varsta cea mai potrivita pentru a-ti incepe viata sexuala?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Din punct de vedere biologic, atunci cand organele genitale sunt apte pentru a intretine raporturi sexuale..., asta depinde de fiecare organism in parte, fiecare se dezvolta in ritmul sau... Foarte important insa, este sa fii foarte bine informat atunci cand iti incepi viata sexuala: despre tot ceea ce tine de igiena, de prevenirea infectiilor cu transmitere sexuala, a sarcinilor nedorite. De asemenea, trebuie sa stii cum sa faci fata micilor sau marilor drame pe care le traiesti atunci cand persoana careia i te-ai daruit nu te mai vrea, nu te mai place, te insala...etc. Fiecare hotaraste cand e timpul..., important e sa nu se grabeasca, de cele mai multe ori graba duce la drame, insatisfactii, suferinta! Varsta potrivita este... atunci cand te simti pregatit si stii ce sa faci!

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Minim 17 ani pentru fete si minim 15 pentru baieti.

| cristi202 a răspuns:

Legal - 18 ani. Cultural - pina nu demult era 16-17 ani, aici la noi. Insa se poate observa ca a scazut la 13-14 ani, ceea ce nu e bine. Religios - nu tine de virsta, ci de nunta. O faci abia cind esti casatorit, chiar daca poate ajungi la 35 de ani! Si eu cred ca cel mai corect ar fi sa fie asa. Insa nu este asa.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Poi daca te iei dupa doctori si toate pers cu conceptii inapoiate ar trebui draq sa o faci la 30 de ani.=)asa ca pana la urma tot decizia ta conteaza...cunosc fete de la 13 ani au facut-o si bv lor ca nici in ziua de azi nu regreta si nu sau cracanat sau mai stiu eu ce cum spun altiiwinking

| mariazet45 a răspuns:

Daca iti spun varsta cand trebuie sa incepi viata sexuala o sa respecti asta?/De obicei de ce tii mai mult la niste lucruri de ce iti ies pe dos, si eu am patit la fel si ce se interzice e si mai placut. Incepe-o atunci cand te simti bine, fa-o cu cineva drag pentru ca primele clipe se tin minte toata viata si nu uita sa te protejezi. bafta

| JayLeno a răspuns:

18 anihee hee

| pestisoruldeea a răspuns:

Eu consider ca varsta potrivita pentru inceperea vietii sexuale este de 18 ani.nu cred ca suntem suficienti de maturi nici fizic si nici psihic pentru o asemenea aventura.
dar daca totusi va incepeti viata sexuala...protejati-va!
exista foooarte multe metode contraceptive!
va spun sigur...pentru copii...nu esti niciodata 100% pregatit chir daca esti casatorit si iti doresti foarte mult copii! un copil implica foarte mult angahjament, daruire, efort fizic si psihic si de ce nu... o graaaamada de bani! 1

bafta! alegerea e a ta!

| oareunde a răspuns:

Cum spune si doamna brigaela, minim 17 ani pentru fete si minim 15 pentru baieti! E cel mai bine!winking

| cosss a răspuns:

eu pe la 15 si a fost ok.

| Sofer a răspuns:

Nici foarte devreme nu e bine, dar pe la un 17 ani e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu exista o varsta anume, daca simti ca acee persoana te iubeste si simti ca ti. e sufletul pereche, atunci n stiu care e problema acum depinde de fiecare persoana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

dupa 18 este ok..esti majora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact nu exixta o varsta anume pentru a incepe viata sexuala... faci lucrul asta cand crezi u ca este bine. dar un lucru protejazate.si vezi daca persoana de lg u adica pr tau nusi bate joc de tine ca sa nu suferi mai tarziu si sa regreti chestia asta... faci sex cand vrei la ce varsta vrei.winkingwinkingwinkingwinking mare grija

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e o varsta exacta, in general mama trebuie sa fie pregatita pentru a face fata cresterii unui copil in conditii normale de viata, capabila si apta pentru a isi asuma responsabilitatea intretinerii copilului, a se ocupa de educatia si sanatatea acestuia in conditii decente fara a prejudica viata copilului, din punct de vedere fizic corpul este apt la maturitatea organelor genitale si asta este in functie de corpul fiecarei persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi nu stiu am colege in klsa q pieteni de 1 an sh care aau facut de cel putin 10 ori pana acum scuze am uitat saprecizez eu sunt a 8 deci concluzia e k o viata ai asa ca traieste-o q toate k eu nu am avut tupeul sa o fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca la 15 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va dati seama si voi ca riscurile sunt mari pentru o fata, sa zicem minora. chiar daca se protejeaza sau nu cand o face, acest lucru poate avea urmari si poate dauna nu numai fizic ci si psihic.sa zicem ca doamne fereste ramane insarcinata.intra in panica, se ascunde de parinti si pana la urma naste.sau daca nu, atunci se poate imbolnavi sau pur si simplu poate regreta mai tarziu ca si-a pierdut virginitatea cu cine nu trebuia.trebuie sa te gandesti foarte bine cand o faci, cum o faci si cu cine o faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu inca nu meam inceput viata sexulasa imi este fuarte frica si nu stiu ce sa fac am un prieten de 4 ani si nu stiu ce sa fac!

| Jeonghyeo a răspuns:

30, este esential sa ramai vrajitor dar si sa contact sexual.

| Anonimus6999 a răspuns:

Mesaj din 2017 :0

| roxana_2871 a răspuns:

Pai...la baieti 14-15 la fete 16-17... da poti sa o faci si la 10 daca esti baiat ...numai sa fii sigur ca vrei asta happy

| lucas a răspuns:

O poti incepe si la 12 si la 13... dar si de la 18 ani. dar viata sexuala o poti numai atunci cand esti sigura ca vrei cu adevarat s-o ai.

| denisa_5286 a răspuns:

Nu cred ca exista o varsta anume...pentru ca nu poti sa iti spui ca la varsta x o sa iti inkepi vita sexuala...parerea mea c trebuia sa te simti pregatit atunci cand vrei sa o inkepi.sa fi sigurr de ceea ce vrei sa faci...si daca faci asta sa te gandesti si la urmarii...si sa nu iti para rau c ai facut-o...deci nu esista varsta...ci doar sentimentu si konvingerea...de a fi pregatit

| andy_3195 a răspuns:

Mai pe romaneste...cand te apuca si nu mai rezisti, atunci "iti dai drumul" big grin...