| XxBlueRosexX a întrebat:

Neata de catava luni bune am un chist ovarian care de la 4 cm a crecut la 5, 03 cm...am facut tratament cu anticonceptionale prima data medicul mi-a prescris Karissa dar nu au functionat, apoi mi-a dat Milligest nici alea nu functionau, ultima data am luat Belara care le-am terminat cu 4 zile in urma. Ieri am fost la control si chistul e la fel tot de 5, 03 cm pentru ca nu raspundeam la tratament si a spus ca singurul mod de a il elimina e prin operatie cu laser(laparoscopie). As vrea sa stiu cum se face daca raman urme urate, va fi anestezie totala sau locala, pentru ca din cate am vazut eu camera parca o baga prin buric si mi-e cam frica pentru ca am pierce si dupa nu stiu daca il mai pot pune pentru ca mi-e destul de drag, spuneti-mi tot ce stiti despre aceasta operatie.

Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaela142 a răspuns:

Si eu am avut o astfel de operatie.stai linistita e usoara.pai anestezia poate sa ti.o faca si locala si totala dupa cum ceri.eu am facut.o cu bisturiu si nu am un semn f mare dar daca o faci laser banuiesc ca va fi foarte mica. succes.si ai grija :3

1 răspuns: