| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt criteriile după care (ți-ai ales) îți alegi partenerul/ partenera?

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Nu am o lista si mi-e prea lene sa ma gandesc acum la una.
Sa aiba "acel ceva", in afara de restul.
Sa ma simta, sa vada in interiorul meu prin ochii mei iar eu la fel.

39 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Caracterul, inteligenta, potrivirea dintre caractere.

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Deloc fizicul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Na, eu am cam aleso deja.
Dar daca ar fi sa aleg acum, educatia ar fi primul criteriu, nu exclusiv, dar primul.

| RAY a răspuns:

In primul rand aspectul fizic, cum sa stai cu un om de care nu isi place,sa fim sinceri, apoi conteaza si ce personalitate are,asta cu Caracterul, personalitatea, principiile, inteligenta, educatia sunt ipocrizi, nimic de aici nu creaza atractie sexuala,cand vrei sa faci sex cu o fata penisul intra in erectie doar cand te atrage sexual, acest impuls este involuntar,tu degeaba te uiti la penis, o apreciezi pe fata ca e culta, inteligenta, personalitate, are 5 dotorate daca ala e in adormire, ce faci? ti o faci singur ma, ca daca nu exista vreun impuls nu merge, vorbesc din experienta mea si a altor baieti, nu se ridica nimic, iar la fete nu se umezeste nimic, ramane uscata

| Holiday a răspuns:

Bai frate, lasati vrajeala si tu si Ray.
Ordinea e asa:
1. O vezi pe una
2.O evaluazi din punct de vedere al aspectului
3.O cataloghezi: bunaciune, frumoasa, frumusica, acceptabila, cam nasoala, nasoala, uratanie. (ma rog, fiecare isi denumeste categoriile cum vrea, dar logica e aceeasi)
4. Daca e din primele 3 (poate 4 categorii) si esti la vanatoare incepi sa faci demersurile necesare pentru a-ti atinge obiectivul sau obiectivele, dupa caz. Pe celelalte le ignori indiferent ca ar scrie pe fruntea unora dintre ele IQ 300.
5. Daca demersurile dau roade ajungi sa o cunosti cat de cat dpdv intelectual, al preferintelor, al nazuintelor, etc.
6. In momentul asta o introduci in alta categorie de tipul: nu merita nici de plictiseala, merge o data, mi-ar placea sa petrec ceva timp cu ea, mi-as dori sa incerc o relatie, posibil sa ma indragostesc de ea, e femeia visurilor mele si vreau sa-mi petrec viata alaturi de ea.
7. In functie de noua categorie actionezi in consecinta.

E relativ simplu.

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

Daca va intrebati cum cei care fac parte din "cam nasol", "nasol", "uratanie" ajung sa aiba parteneri, e simplu.
Cu cat demersurile necesare ale unuia/uneia nu dau roade cu cineva din primele 3-4 categorii, cu atat "acceptabil/a" se extinde catre "nasol/oala" si chiar catre "uratenie". Devine mai permisiv. Daca are putin noroc gaseste unul/una "nasol/oala", dar inteligenta, iar apoi ne spune noua ca in primul rand conteaza inteligenta in alegerea partenerului, ca frumusetea e trecatoare, ca bla, bla, bla...
Dar noi stim ca de fapt n-a avut acces la o bunaciune inteligenta si s-a ales cu o nasoala inteligenta. Asta in cazul fericit totusi.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Dacã te iei dupã criteriile alea nu prea cred cã e simplu. Preselectia o fac ele, trimitând semnale, contând linbajul non-Verbal si privirile. Poate una (bunoacã) sa ai noroc prost si sa te vadã la fel, si sa fie simplu daca nu distrugi tot interesul comportândute ca o maimuta dansatoare, cum poate la fel de bine si una dragutã sa te considere urât.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Daca va intrebati cum cei care fac parte din "cam nasol", "nasol", "uratanie" ajung sa aiba parteneri, e simplu.
Cu cat demersurile necesare ale unuia/uneia nu dau roade cu cineva din primele 3-4 categorii, cu atat "acceptabil/a" se extinde catre "nasol/oala" si chiar catre "uratenie". Devine mai permisiv.

dar uni nu devin permisi si frustrati, complexati si cred ca sufletul conteaza doar, bine ar fi de ar deveni mai permisivi

| Hammurabi a răspuns:

Păi cam astea
- să aibă multe fuste colorate una peste alta,
- să aibă bani mulți cu care să arunce în toate părțile,
- să aibă la gât lanț de aur cât lanțul de ancoră,
- să aibă mai multe dușmance decât a avut Stefan cel Mare,
- să aibă 2-3 BMW-uri "decalotabile" cu subwoofere de 14 inch, din care să urle manelele la peste 85 decibeli,
- obligatoriu să facă parte din naționalitatea "înlocuitoare"
Cam atât, că oricum o să-mi șteargă adminii răspunsul. laughing)))))

| mentholinks a răspuns:

Sa tina la mine si sa fie cat de cat ok.

| Plato a răspuns (pentru mentholinks):

Ce intelegi prin "cat de cat ok"?

| Plato a răspuns:

Caracterul, personalitatea, principiile, inteligenta, educatia etc.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Care din astea isi baga penisul in erectie?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Nu totul se rezuma la erectii.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Esti asexual?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Păi asta pentru că penisul tău e analfabet...
Dacă ar intra într-una proastă ca noaptea căreia îi vezi ceafa dacă o privești adânc în ochi, doar pentru că arată bine, ori e analfabet ori total disperat. laughing))))
Încearcă și tu să-l educi.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Man lasa legalele cand imi scrii

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

De ce bro? Că doar încerc să te ajut.
Uite, presupune că sunt 10 tipe în spatele unei cortine.
Nu ai voie să le vezi.
Ai voie să pui fiecăreia câte 3 întrebări pentru a o alege pe cea cu care vrei să faci sex.
Ai putea să alegi așa?
laughing))))

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu sunt sigur de gradul de ironie, dar ai dreptate, serios vorbind.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Logic ca nu, nu iubim pe cine vrem noi, nici nu simtim atractie fata de cine vrem

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Deci tu faci sex doar cu fete inteligente? ai refuza una frumoasa pentru una urata dar inteligenta, fi sincer

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Cum man, nu iubim pe cine vrem noi?
Tu așa simți, că n-ai nici un control?
Man, să nu ții animale de companie pe lângă tine. laughing)

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Deci tu decizi cand ti sete, cand ti foame, tot tu ai deciz cand sa iubesti si pe cine, si sa simti atractie si pentru cine, scrii tampeni man

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Nu man ca te doare sufletul daca nu le vezi, cine stie peste ce vrajitoare dai care iti mãnâncã din el.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis să o alegi pentru o partidă de sex, nu s-o iei de nevastă. laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

"Deci tu faci sex doar cu fete inteligente? ai refuza una frumoasa pentru una urata dar inteligenta, fi sincer"

Aș încerca în primul rând să nu-mi fac de râs rasa inteligentă din care fac parte și să analizez dintr-o grămadă de puncte de vedere femela cu care vreau să mă împerechez.
Că de sărit pe una frumoasă fără alt discernământ o face și hipopotamul. Cu toate că nu sunt convins că n-are și el și alte criterii. laughing)))

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

"Deci tu decizi cand ti sete, cand ti foame, tot tu ai deciz cand sa iubesti si pe cine, si sa simti atractie si pentru cine, scrii tampeni man"

Dar tu, când ți-e sete, sari și bei din prima baltă?
Sau ai discernământ și aștepți să găsești apă potabilă, sau de multe ori marca de apă pe care o vrei tu. laughing))))
Man, nu ești animal. Ai rațiune, ai discernământ.
POȚI ALEGE.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu te am intrebat,numai rade,fi serios,lasa vrajeala cu as incerca,astea sunt vrajeli man,ma lasi si eu sunt baiat si eu am penis nu doar tu stim cu toti ca una e te ruga de penis sa se scoale alta e sa se scoale instant,stim cu toti ca a penetra un vagin nu e a penetra un suflet,nu facem sex pananormal, nu te gandesti tu la specia umana cand faci sex, omule eu vorbesc de atractie nu de autocontrol, vezi ce le confunzi, nu sari dar ai vrea sa faci sex

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Scrii tampeni, isi repet intrebarea tu decizi cand ti sete, cand ti foame, tot tu ai deciz cand sa iubesti si pe cine, si sa simti atractie si pentru cine?

omule nu vorbesc de ce senzatia de foamete, sete, tu alegi cand sa fie active? noi ne cream si durerea dupa ilogica ta, deci de ce omul ti ar creea durerea? sunt curios

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Man, ești om. Ai rațiune. Îți controlezi înstinctele.
Nu tu ești sub controlul lor.
Chiar dacă ți se declanșează "iubirea" și ți se umflă pantalonii când vezi o fată frumoasă, nu sări pe ea să o violezi.
TE CONTROLEZI.
E greu? E dureros? De ce nu vrei tu să accepti că poți să te controlezi?
Tu ai sărit pe toate fetele frumoase pe care le-ai întâlnit?
Te-ai îndrăgostit de toate care te-au atras fizic?

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Omule isi repet de ce ne cream durerea voluntar?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Cum adică ne creem durerea voluntar?
Chiar n-am înțeles ce vrei să întrebi.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Tu ai afirmat ca absolut tot decidem noi,deci durerea, iubirea, suferinta, depresia, cosmaruri le creeam voluntar, sunt curios cum ai decis tu ca isi place o haina sau un fruct

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Man, e imposibil să răspund la amestecătura pe care o faci tu aici.
N-ai nici o logică. Amesteci iubirea cu coșmarurile cu durerea... absolut halucinant.
Durerea e o senzație fizică, coșmarul e o activitate reziduală a creierului iar iubirea... p-l-m, deja mă doare capul.
Mă duc să beau o bere că m-ai stresat destul pe ziua de azi.
Să se contrazică altcineva cu tine. laughing)))

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Mai tu ai afirmat ca noi decidem ce sa simtim,deci si durerea, ura, iubirea, suferinta, tu confunzi grav autocontrolul vs ceea ce simtim involuntar, nu stii diferenta

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Ştii momentul acela când tu vrei şi ea nu vrea că o doare burta? E, aia e durere creată voluntar.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aspectul fizic conteaza cel mai mult, de ce sa mint? Apoi sa nu fie proasta si sa tina la mine.

| B3HappyN0Worry a răspuns:

Buna. Pai din perspectiva mea de fata, daca imi doresc o realatie frumoasa si de lunga durata, eu sunt atenta la acestea:
-In primul rand, sa-si doreasca si el o relatie serioasa.
-Felul cum vorbeste, cum se comporta, deoarece asta reflecta mult educatia lui.
-Modul cum gandeste, cum rezolva problemele.
-Sa nu fie egoist sau orgolios deoarece asta ar distruge mult relatia.
-Sa fie atent cu mine si sa nu ma raneasca cu buna stiinta.
-Sa-mi ofere afectiune.
-Sa fiu prioritara pentru el, sa nu ma neglijeze.
-Sa fie dispus sa-mi suporte toate starile si apucaturile.
-Orice problema ar aparea, sa-si doreasca sa trecem peste ea impreuna, sa nu aruncam relatia la gunoi pentru orice tampenie.
-Sa fie alaturi de mine.
-Sa avem caractere asemanatoare, deoarece asta ne ajuta sa ne intelegem bine, iar intelegerea e un lucru foarte important intr-o relatie.
-Sa ma respecte si sa aiba incredere in mine din moment ce ii ofer motive.
-Sa nu ma loveasca.
-Sa vorbeasca orice cu mine, sa fie deschis la orice subiect.
-Sa-i fie frica sa nu ma piarda.
Si cred ca ar mai fi o multime, dar ma opresc aici.
In mica masura as putea spune ca, conteaza si aspectul fizic, deoarece trebuie sa existe o anumita atractie, dar asta e un aspect mai putin important. Tot ceea ce conteaza e sa te simti iubit si apreciat intr-o relatie, atat ca baiat, cat si ca fata.

| CrissL0101 a răspuns:

Chimia de la inceput, asa a inceput totul.