| blondie22 a întrebat:

Care sunt șansele de a rămâne însărcinată chiar dacă nu sunt la ovulație? În calendar scrie că mai am 8 zile până la ovulație! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Asadar ciclul tau este usor NEREGULAT, ceea ce face ca aplicatia care o folosesti sa iti dea posibil date eronate.

Din 26 ian pana in 22 feb = 27 zile
Din 22 feb pana in 20 mar = 26 zile
ovulatia este in zilele 1-2 aprilie
Perioada fertila incepe 28 martie - 4 aprilie

Ovulatia se produce la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, adica in zilele 13-14
In cazul tau, ovulatia poate avea loc in 1-2 Aprilie iar perioada fertila incepe cu 5 zile inainte de ovulatie si dureaza 2-3 zile dupa ce trece ovulatia. Am pus datele aproximative sus happy

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai un ciclu de tip regulat care vine intotdaeuna FIX la acelasi numar de zile, luna de luna, atunci calendarul ala este corect.
Dar daca nu vine FIX la acelasi numar de zile, luna de luna, atunci nu poti conta pe calenar si nici pe ce scrie, ca-i totul eronat.
De exemplu, acum esti in a 2-a sau a 3-a zi de ciclu, asa-i?

| blondie22 explică (pentru Violleta2022):

Nu, am avut menstruația și s-a terminat pe 24 luna aceasta.
Mai sunt 6 zile până la ovulație, eu îmi doresc tare mult să rămân!?

| Violleta2022 a răspuns (pentru blondie22):

Nu are nici or elevanta cand s-a terminat, inportanta este prima zi cand vine menstruatia si la cate zile se succede in fiecare luna, ca sa constatam ca-i regualt sau neregulat, ca numai in baza acestestor date putem stabili daca calendarul ala este corect si masoara corect.
Deci, care au fost datele de venire a menstruatiei pe ultimile 3 luni?

| blondie22 explică (pentru Violleta2022):

26 ian, 22 feb, 20 martie. +- câteva zile, uneori îmi vine exact în aceeași dată, câteodată mai repede sau târziu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru blondie22):

Asadar ciclul tau este usor NEREGULAT, ceea ce face ca aplicatia care o folosesti sa iti dea posibil date eronate.

Din 26 ian pana in 22 feb = 27 zile
Din 22 feb pana in 20 mar = 26 zile
ovulatia este in zilele 1-2 aprilie
Perioada fertila incepe 28 martie - 4 aprilie

Ovulatia se produce la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, adica in zilele 13-14
In cazul tau, ovulatia poate avea loc in 1-2 Aprilie iar perioada fertila incepe cu 5 zile inainte de ovulatie si dureaza 2-3 zile dupa ce trece ovulatia. Am pus datele aproximative sus happy

| mi25 a răspuns:

12 zile inainte de menstruatie formeaza a doua perioada infertila din ciclu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut sau urmeaza sa faci sex?

| Anna71 a răspuns:

Șansele sunt destul de mici dar metoda calendarului nu este întotdeauna cea mai sigură, corpul nostru nu funcționează după un program anume, ovulația poate avea loc și mai devreme în unele cazuri, de aceea cel mai bine e să vă protejați.

| Miki22222121 a răspuns:

Crede ma ca poți rămâne oricând, am o fetița de 3 ani cu care am rămas însărcinată in afara zilelor de ovulatie. Dacă nu îți dorești o sarcina, sunt atâtea metode contraceptive. Țara arde, asta nu ar trebui sa fie motiv de îngrijorare sau de stres pentru tine! Pupici

| mi25 a răspuns (pentru Miki22222121):

Daca nu ai avut dereglare de ciclu studiaza fenomenul nasterii de baieti in proportie de 80% din nasteri, dupa razboi.

| Miki22222121 a răspuns (pentru mi25):

Nu, nu am avut dereglare. Menstruația am avut-o dintotdeauna la 28 zile +- o zi. Metoda calendarului la mine nu a funcționat, cel puțin niciodată nu am urmat-o. Ne am dorit bebe. S a întâmplat in afara perioadei fertile.

| mi25 a răspuns (pentru Miki22222121):

Dar nu ai studiat ce am zis. Daca reusesti sa descifrezi aceasta taina, o sa vezi ca sunt asemenea cazuri.