| blondie22 a întrebat:

Hello. Ne dorim tare mult un bebe și sunt puțin pe gânduri.
Poți rămâne însărcinată dacă nu ești la ovulație? Peste 3 zile cică îmi vine menstruația, care sunt șansele să rămân?
Mulțumesc. Dau fundă, celor ce răspund serios!

6 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nu cred ca ești pregătită sa ai un bebe dacă nu știi timpul oportun pentru conceperea unui copil.
Plus, înainte de asta, ai lua acid folic un an de zile? Dacă nu, mai gândește-te

| blondie22 explică (pentru AnemonaP):

Nici o prietenă de a mea nu a luat acid folic!?
Sunt șanse mari să rămân însărcinată la ovulație, doar că voiam să știu dacă pot rămâne dacă nu sunt fertilă.

| AnemonaP a răspuns (pentru blondie22):

Și ce daca nu au luat? Dacă ele sunt dezinformate, tu nu trebuie sa fii la fel. Aici e vorba de tine și de corpul tau, nu de ele.
Acidul folic este cea mai importantă vitamină a sarcinii și trebuie administrat înainte de concepție cu cel puțin o lună și până în săptămâna 12 pentru a preveni riscul de malformații congenitale de tub neural la nivelul fătului.
Cu plăcere happy

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate ramane insarcinata numai cand esti la ovulatie, in perioada fertila.
Cu 3 zile inainte de ciclu' nu ai cum sa ramai gravida.

| Wr3nch a răspuns:

Poti dar is sansele cam mici chiar cand vine menstruatia.

| vasile2222 a răspuns:

De ce va doriti asa mult un bebe? Multumesc.