| xiuxiu a întrebat:

AJUTOR! ce tratamnent naturist stiti contra menopauzei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Mancare sanatoasa si miscare.e adevarat ca menopauza prezinta multe disconforturi in organismul unei femei cum ar fi dureri, nervozitate dar astea nu vor trece cand organismul se obisnuieste cu noile transformari

| DrunkenRat a răspuns:

Nu exista tratament pentru menopauza, este ceva absolut natural ca dupa o anumita varsta (40-45 de ani) sa se instaleze menopauza. Dar nu cred ca este cazul tau. In adolescenta, ciclurile menstruale sunt neregulate la inceput (primii 1-2 ani), dar se regleaza singure. De altfel, daca ai o alimentatie nesanatoasa, in special tulburare gen anorexie, bulimie, in unele cazuri chiar hiperfagie sau ortorexie, s-ar putea sa existe o ameliorare temporara. In acest caz, singurul mod de a avea un organism normal este sa ai un stil de viata sanatos, cu sport, mancare sanatoasa, fara alcool, tutun si excese de orice gen. Daca consideri ca este mai mult de atat, ar trebui sa vorbesti cu un medic. Succes. happy

| xiuxiu explică (pentru DrunkenRat):

Multumesc mult pentru raspuns, dar chiar am nevoie de ceva pentru menopauza, nu pentru mine ci pentru mama mea, pentru ca mi-e mila de ea, se chinuie de ceva timp din cauza menopauzei.