| anonim_4396 a întrebat:

Cat costa un avort in Craiova la fiecare cabinet? pana in o luna jumatate?

Răspuns Câştigător
| Xtal a răspuns:

Poate s-a gandit si nu are chef sa se confeseze pe TPU cu toti idiotii sau nu vrea sa dea detalii personale pe internet.Nu trebuia sa ceri, exista butonul,, reply'' cred ca de asta s-a inventat.Conversatie incheiata.

12 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca e prima sarcina, riscul de infertilitate e foarte mare, ca pedeapsa divina sau "inatmplator", si dupa ani, vei vrea copilul tau si atunci?! Ce e asa de greu de folosit prezervativul?!, ce naiba?! Pana si egiptenii, acum 2000 de ani il foloseau! Pentru 5 ron, fata risca sanatatea aparatului ei reproducator, infectii si traume psihice si fizice, si de ce?! Ca "i-a luat valul" sau el, egoist inconstient, nu a vrut sa se respecte recirproc si sa se fi protejat?!, daca nu mai rau, adica santaj de genul: "ori o facem asa, ori te las!". sau "Lasa ca stiu eu sa te feresc"?@ Feresti pe naiba, ca lichidul preejaculator are zeci de mii de omuleti activi, gata de penetrarea fatala a ovulului! Fiti mai omenosi si mult mai responsabili! E si o vorba: "Dumnezeu nu bate cu bata".

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai cum să afli de la noi cât costă un avort "la fiecare cabinet" din Craiova!

NU avem o listă de preţuri, nici măcar pe net nu vei găsi!

Pentru asta va trebui să suni ( sau să mergi personal ) la diverse cabinete şi să întrebi.

Ca informaţie orientativă, un avort costă între 500-1000 lei, în funcţie de tipul avortului şi de cabinet.

Dacă tot eşti hotărâtă, îţi recomand să faci un avort MEDICAMENTOS ( cu Mifegyne ).

Pentru detalii vezi linkul :
http://www.mifegyne.ro/

http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3287

Toate cele bune.

| Petrescu_Dana_1987 a răspuns (pentru bursuc001):

De ce recomanzi avortul medicamentos, mai, bursuc 001? Ai apelat tu la metoda asta şi ai văzut că e ok? Nu cred ca esti singura persoana din lume căreia nu i s-a bulversat total sistemul hormonal. Efect, pe termen scurt, acceptabil, pe termen lung, groaznic.

| bursuc001 a răspuns (pentru Petrescu_Dana_1987):

Şi te-ai "trezit" tu, după aproape 4 luni, să te bagi în seamă?

N-am "apelat" la această metodă deoarece NU era cazul - sunt bărbat =))

Şi, NU am susţinut că nu ar fi posibile efecte adverse!

Din contră, am indicat Prospectul, iar dacă-l citeai ATENTĂ, observai că :

"4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Mifegyne poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Foarte frecvente (apar la mai mult de 1 din 10 pacienţi): crampe sau contracţii uterine în orele imediat următoare administrării de prostaglandină, reacţii asociate cu utilizarea prostaglandinei, cum sunt greaţă, vărsături sau diaree.

Frecvente (apar la mai mult de 1 din 100 de pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 10 pacienţi): hemoragie abundentă, infecţie în urma avortului, crampe gastro-intestinale uşoare sau moderate.

Mai puţin frecvente (apar la mai mult de 1 din 1000 de pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 100 de pacienţi): au fost observate erupţii trecătoare pe piele şi scădere marcată a tensiunii arteriale.

Rare (apar la mai mult de 1 din 10000 de pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 1000 de pacienţi): de asemenea, au fost raportate dureri de cap, stare generală de rău, simptome vagale (bufeuri, ameţeli, frisoane), febră, urticarie şi afecţiuni la nivelul pielii uneori grave (eritrodermie, necroliză epidermică toxică şi eritem nodos).

Foarte rare (apar la mai puţin de 1 din 10000 de pacienţi):
- Umflarea localizată a feţei şi/sau a laringelui, care poate fi însoţită urticarie.
- Cazuri de şoc toxic letal sau grav, determinat de o infecţie ca endometrita cu agenţi patogeni ca Clostridium sordelli, Escherichia coli, asociat sau nu cu febră sau alte simptome evidente de infecţie.
La un număr foarte mic de femei, în special la cele care au suferit o intervenţie chirurgicală asupra uterului sau au născut un copil prin operaţie cezariană, există riscul de fisurare sau rupere a uterului." - vezi şi Prospectul de la linkul http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_1983_18.09.09.pdf?anmPage=870&ID=17385

ORICARE dintre metodele de avort are avantaje şi dezavantaje, respectiv efecte adverse/riscuri!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

NU cred că e cazul să vi tu să-mi faci observaţie ( din acest motiv sau oricare altul )!

Altă dată ÎNCEARCĂ să-ţi vezi de treaba ta şi să citeşti mai ATENTĂ răspunsurile mele!

Toate cele bune.

| Cristina_Nyko_1992 a răspuns (pentru Petrescu_Dana_1987):

Buna seara an si eu o sora are 17 ani si aramas însărcinată si nu vrea sa păstreze copilu ce am de facut?

| Latinmoon a răspuns:

N-ar trebui sa renunti la coplilu tau daca il iubesti cu adevarat ai lupta!

| Xtal a răspuns (pentru Latinmoon):

Asta a fost cel mai ironic raspuns. Daca nu o poti ajuta cu ceva clar atunci de ce o bulversezi cu un raspuns stupid de genul asta, nu a cerut opinii ci ceva concret.

| Latinmoon a răspuns (pentru Xtal):

Exact asta a cerut dar ar trebui sa se gandeasca foarte bine la ce face!
Plus ca nu am cerut comentarii nimanui despre raspunsul meu!

| Latinmoon a răspuns (pentru Xtal):

Cn te crezi?
Decizia ei ii va apartine indiferent ce ai spune tu sau alcnv.
Eu am incercat doar sa-o ajut atat cat am putut si chiar nu-mi arde sa intru in poelmici stupide cu tine!

| Xtal a răspuns (pentru Latinmoon):

Poate s-a gandit si nu are chef sa se confeseze pe TPU cu toti idiotii sau nu vrea sa dea detalii personale pe internet.Nu trebuia sa ceri, exista butonul,, reply'' cred ca de asta s-a inventat.Conversatie incheiata.

| Vix999 a răspuns:

Ai net. Ai sigur telefon. Intra pe net, cauta clinici, da telefon si intreaba.
Asa mi se pare responsabil si mult mai sigur.

| anonimul29 a răspuns:

Esti proasta rau de tot ce vina are copilasu ala din tine idioata ca sunteti voi ( tu cu el) 2 prosti nu ati stiut sa va protejati! idioat-owinking

| Maya_Ținu_1993 a răspuns:

Cat ie un avort