| raymusic5432 a întrebat:

Cat de mult conteaza situatia financiara la (prima intarnire, a doua )inceputul unei relatii?

cat de mult conteaza situatia financiara pe mai(, formarea unei familii) departe?

6 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Hai sa zicem ca la prima ar fi indicat sa ai ceva-ceva, la a doua sa zicem..de un suc sau pizza, iar la formarea unei familii...depinde de om(mai sarac sau bogat) fiecare isi poate intemeia o familie iar cu timpul se poate imbogati...etc.Toate la timpul lor.

| TiffanyღBJ a răspuns:

La primele intalniri mai e cum mai e...ca daca nu ai bani sa mergi intr-un loc scump, mergi la mcdonalds si bei un suc big grin
Dar la intemeierea unei familii, e alta poveste pentru ca familia trebuie intretinuta, sunt facturi de platit, trebuie sa aveti o casa, daca mai apare si un bebe iarasi cheltuieli, deci una peste alta situatia financiara este f importanta. Bine, asta nu inseamna ca oamenii saraci nu se mai casatoresc, numai ca le este f greu sa se descurce straight face

| anonima3389 a răspuns:

Nu cred ca la inceput conteaza foarte mult, dar ca sa-ti intemeiezi o familie ai nevoie de bani, sa ai unde sa stai(ca nu poti sa stai de exemplu cu socrii sau parintii intr-o singura camera), iar apoi daca faci un copil la fel trebuie sa ai cu ce sa-l cresti..ca daca nu ai mai rau il chinui si te chinui si pe tine.

| ramonika125 a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa ai ceva bani pentru o prima intalnire, pe parcurs daca exista dragoste bani ii faceti impreuna si va creeati o familie.

| n1cknam3 a răspuns:

Eu cred ca la inceput, puii mei, daca esti elev de liceu scapi usor cu o ciocolata o iesire ieftina la mec, de astea, daca esti student si locuiesti in camin, e tot usor ca te orientezi tot dupa o studenta care sta in camin, daca nu esti nici la facultate nici la liceu e cam nasol, ori inti ei una mai saracuta da sa arate fain, ori iti ei una buna si cu bani, la cea faina si saraca merge cu un buchet de flori sau o iesire la un pub de asta mai finut care sa nu te coste, ea oricum e fascinata ca o tratezi frumos ca *** nu are bani, la una cu bani, stii ce, mai bine lasa. FAMILIA: mai de asta isi iau barbatii amante, pentru ca sunt mai ieftine decat toata familia la un loc, pentru familie iti trebuie : casa, masina, copii (ca altfel divorteaza nevasta) ii faci copii, din greseala ies gemeni sau tripleti, daca ai noroc iese doar unu (ii faci copii doar sa inchida gura ) sincer banii standard pana la 1 an sunt de 700 ron pe luna care includ : pampersi, mancare bebe, lapte praf, tetine pentru biberoane, suzete noi, haine noi lunar ( creste de nu iti vine a crede ) pana pe la 1 an e, luna si hainele, pai trebuie patut, cu jucarii, patu jucariile si hainele de prima luna se includ in primul bebe shoping care daca esti darnic se poate ajunge si la 1500 ron, cam asta e, pe la 2-3 ani nu mai dai asa multi bani pe, pampersi si lapte ca, deja consuma cat decat supite, piureuri, piept de pui etc, (nu e de parca mancarea solida nu se scoate tot din bugetu familiei ) mai creste 1 an si il dai la gradi... la gradi, trebuie sa platesti periodic anumite sume pentru : ora obtionala de engleza sau germana, ora de sah, ora de fotbal la clubul copiilor, ora de inot, ora de informatica, bani pentru ora deschisa, serbari si ziua nu stiu carei invatatoare, ajungem la scoala : bani de uniforma, bani de caiete, bani de carti, bani de fondul scolii, bani de fondul clasei, bani de telefon mobil ca toti colegii au in clasa a 1 a, bani de ghiozdane anual, bani de mers la teatru, bani ca vine teatru in scoala, bani de cursuri la chitata ca doar si colegu de banca merge, bani de ziua femeii la invatatoare, bani de craciun pentru serbare, bani ca toti colegii din clasa strang, cartonase cu pokemon si eu nu am si ei rad de mine, mai tarziu, bani de buzunar ca am gagica, bani de mers cu baietii sa fiu si eu cool, bani de haine ca sa arat bine, bani de parfumuri si sprayuri cool ca sa se uite fetele, bani de mers in club ca toti merg, bani pentru meditatii la 4 materii ca sunt varza si la lasa repetent, bani si daruri la profesori ca poate poate ei or intelege cat de retard e plodul si ca nu il duce bibilica sa invete si li so face mila si de el sa il treaca, practic bani peste tot, si nu e sfarsitu, cand zici, pff maine face 18 ani ii dau masina cadou si sa nu il mai vad in viata mea, vine si iti zice. tata, am picat la mate bacu da am intrat pe locurile cu taxa; in gandul tau te bucuri ca macar a intrat undeva, ce mai conteaza cum... si retur, bani la facultate, bani de chirie ca baiatu e in bucale, a si daca e bucurestean, merge la facultate in cluj sau in iasi, ca metode de a scapa de parinti sunt si tot asa, pana iti vine nepotu sa iti ceara la randul lui bani de inghetata, practic nu se mai termina

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru n1cknam3):

In mare ai dreptate, dar sa stii ca exista si barbati care chiar isi doresc sa aiba copii si nu ii fac doar pentru ca vrea nevasta, cum zici tu.
Iar in ceea ce priveste amanta, te contrazic din nou. Daca un barbat are amanta si e insurat, il costa mai mult, pentru ca trebuie bani si pentru familie si pentru amanta.
Dar asa este...a neverending story big grin