| Danyellaa a întrebat:

Cat rezista o femeie fara sex? Dar un barbat?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exact cat vrea. Mai putin de o zi sau viata intreaga, depinde strict de vointa fiecaruia, atat la femeie cat si la barbat.

greece12
| greece12 a răspuns:

Oricat.
Sexul nu e o nevoie primara ca apa,aerul sau hrana,asa ca totul tine de nevoile fiecaruia si de puterea lui de abstinenta.
Sunt perechi despartite ani de zile in care cei doi raman absolut fideli unul celuilalt, sunt perechi care si impreuna fiind tot calca pe-alaturi!
Ca sa "rezisti" fara sex trebuie sa ai un motiv bine definit si o vointa puternica si poti rezista oricat, singur hotarasti, fie esti femeie, fie barbat!

| Zenithf a răspuns:

2 - 6 luni.
Lamurita? laughing
Dar daca nu a facut niciodata, zic ca Brigaela are dreptate, poate sa reziste si o viata intreaga.

| Brigaela a răspuns (pentru Zenithf):

Si daca a facut o data, de 100 de ori sau de 1000 de ori, tot poate rezista viata intreaga. Unele animale si omul isi pot controla hormonii si pornirile sexuale, fiindca au un coefidcient de inteligenta suficient. Doar persoanele cu retard mental sever au pulsiuni sexuale necontrolabile. Sigur, toti prostii lipsiti de vointa spun ca de fapt nu pot, desi e doar prostie si caracter slab, nimic mai mult. In rest, orice om poate oricand si oricat vrea. gandeste-te la o femeie care ramane vaduva la 30 de ani si este inca indragostita de sotul ei. Crezi ca va face sex cu alta persoana timp de 10-15 ani pana reuseste sa depaseasca momentul? Doar daca nu l-a iubit, altfel ii va pretui amintirea. Gandeste-te la un calugar sau la un preot catolic, crezi ca ei vor ingenuchia coplesiti de puterea vintrelor si de slabiciunea mintii?

| Zenithf a răspuns (pentru Brigaela):

Asa cum am zis in celalat raspuns, problema este mult mai complexa. Cine nu a facut niciodata, asa cum este in cazul calugarilor, nu va simti aceeasi nevoie. Iar la cine sufera dupa o asemenea pierdere, cum ai zis, poate tot sistemul endocrin este asa influentat de creier incat nu mai are nevoie nici fizic nici psihic de contact sexual, la fel ca si in cazul animalelor monogame. Sunt ele asa de inteligente incat isi infraneaza impulsul sexual? Eu cred ca este legat mai mult de sistemul neuro-vegetativ si endocrin, pierderea suferita reflectandu-se prin el pana la cele mai neinsemnate gesturi.

| Zenithf a răspuns:

Problema este mult mai complexa, si chestia este: atat femeia cat si barbatul au o nevoie fizica de sex, mai ales dupa ce si-au inceput viata sexuala.
Odata, ca atunci cand fac sex se elibereaza niste hormoni care te fac sa te simti bine, si nu degeaba este numit sexul "aspirina saracului".
Apoi, prin sex este reglata activitatea hormonilor sexuali, care sunt responsabili de o serie de boli. Riscul de cancer la prostata scade la 1/2 la barbatii care au avut o activitate sexuala corespunzatoare.
Acum o alta problema, legata de femei. Riscul de cancer mamar este mai mic la femeile care au nascut si au hranit natural un copil, si scade si mai mult daca au avut 2, 3 copii. Pe cand tot acelasi risc creste la femeile care au avortat.
O serie de boli sunt cauzate sau riscul de a le face este crescut la persoanele care nu au o viata sexuala normala.

| irina_8165 a răspuns:

Aici depinde de fiecare persoana in parte se spune ca femeile rezista mai putin fara insa barbati mai multwinking

| RAY a răspuns:

Un barbat poate fara sex, o femeie din cate vad eu nu

| Azµre a răspuns:

Mult și bine! Toată viața dacă e nevoie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat cat vrea sa reziste fiecare.

| Violente a răspuns:

Din cate văd, barbatul poate rezista mult mai mult decat femeia făra sex. Asta ți-o spun din ceea ce vad cu ochii mei, din moment ce FATA descoperă gustul SEX-ului, nu se va opri prea curand. Bărbatul se mai plictisește, o mai arde pe alte ganduri si probleme, dar FEMEIA se va gandi ALL-TIME la sex. Nu le fac infomane, dar aceasta este singura sursă de RELAXARE, mai ales dacă vine vorba de un partener STABIL si de dragoste reciproca si respect de sine.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Violente):

hee hee nu ea, ci tu ai o problema! dar vad ca nu vrei sa ma crezi! of of, panica asta! cat o sa mai dureze abstinenta? 6 luni? chiar sunt foarte curioasa!

| BlondaFrumoasa a răspuns:

Maxim 3-4 zile, cine spune ca rezista mai mult inseamna ca minte de ingheata apele.

| Zaman_Cipriano_1988 a răspuns:

Deci santeti de acord ca femeia nu poate rezista far sex decat cateva zile cum ar fi posibil să reziste ani si zile nu ar cădea an abstinenta depresie si ar cere acea plăcere?