| lubujinx a întrebat:

Cat timp raman spermatozoizii vii dupa ce ejaculezi in afara gen pe corp nu in vagin?
Si daca ai sperma pe maini si dai cu apa mai raman spermatozoizi vii?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ejaculare raman spermatozoizii vii pe teava pensiului si imediat cum ai sex din nou, ei se scurg in vaginul fetei si o poata lasa gravida, daca este in perioada fertila.
Daca dupa ejaculare te duci sa urinezi si apoi te speli cu apa calda si sapun, spermatozoizii mor si nu mai lasi pe nimeni gravida.

| Emilian65 a răspuns:

În situațiile prezentate de tine, spermatozoizii mor de urgenta.

| Miruna333 a răspuns:

Pe piele incep sa moara destul de repede din cauza deshidratarii, cateva minute pana la o ora, dar nr de spermatozoizi viabili scade rapid, deci nu iti face vreo grija.
Nu, mor cand te speli pe maini

| Robert2526 a răspuns:

Ca sa produca o sarcina, trebuie sa fie directionati direct in vagin, nu merge sa ii dai pe perete si apoi sa ii duci cu mana la vagin?
Da, pot trai pana la o ora, asa cum zice draga mea Madaxo97 dar capacitatea lor de a produce o sarcina scade rapid din prima clipa in care ajung in alta parte decat in vagin.

Daca te speli pe maini, cu atat mai mult nu mai sunt buni de nimic, chiar daca ar reusi sa se refugieze pe sub unghii sau undeva. Acum serios vorbind, sarcina se produce cu ejaculare in vagin nu pe corp, nu pe maini, nu pe pereti

| Madaxo97 a răspuns:

Pe corp cam o oră, apoi mor, mai ales daca apuca sa se usuce, sperma devine inutila. Daca te speli bine pe mâini spermatozoizii mor de asemenea.
Poți citi mai mult aici https://ginecolog.md/durata-de-viata-a-spermei-dupa-ejaculare/