| Alina28284 a întrebat:

Spermatozoizii din sperma uscata mai sunt "vii"? Daca am atins o portiune de material care era umeda si dupa aproape o ora mana, evident, mi se uscase, aveam spermatozoizi pe aceasta?(excluzand din calcul faptul ca m-am spalat pe maini de mai multe ori)

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Spermatozoizii traiesc atat timp cat exista lichidul spermatic (plasma seminala) si acesta se mentine in starea sa normala, adica... lichida.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe uscat mor imediat.

| Sofer a răspuns:

Nu mai sunt vii. De îndată ce te speli pe mâini sau ai atins acea porțiune umeda mana ți se usca. De ce ești asa panicata?