| anonim_4396 a întrebat:

Cate luni poti sa ai ciclu peste sarcina, este o menstruatie normala(aceleasi simptome si aceiasi durata in fiecare luna)?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangerarile care imita menstruatia suprapuse peste sarcina (nu sunt cicluri) pot dura pana la 4 luni. Sunt de obicei usor neregulate (abateri de 3-4 zile), mai scurte, mai putin abundente si cu sange mai deschis la culoare.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu exista menstruatie in sarcina, o spun pentru a zecea oara. Sarcinile cu sangerari sunt sarcini cu probleme, cu risc de avort mare. Sangerarea nu coincide cu data menstruatiei si are alte particularitati. Femeile care s-au pacalit, crezand ca nu sunt gravide fiindca sangerau o data pe luna habar nu aveau de fapt cand trebuia sa le vina menstruatia, altfel si-ar fi dat seama ca ceva nu e in regula. Daca ti-e asa de frica de o sarcina, de ce mai faci sex, sa stii ca cea mai sigura metoda contraceptiva este ABSTINENTA.

| carmin a răspuns:

In timpul sarcinii, unele fete au:
Sangerarile usoare sunt normale (3 luni). In unele cazuri poti sa ai menstruatie pana cand fatul misca 4-7 luni, chiar si pana la 9 luni.
Sangerarea datorata implantarii embrionului:
Poate avea loc, cand embrionul se implanteaza in uter, de la 7-10 zile pana la 9 saptamani de la conceptie.Sangerarea in unele cazuri e mica, tine 2-3 zile, iar sangele are culoare, bruna, roze sau chiar rosu.
Petele de sange, reprezinta, de departe, cel mai comun tip de sangerare in sarcina.De regula dureaza 1-3 zile, iar sangele este de culoare maronie, rosu. Apar des intre 4 si 8 saptamani, de obicei in jurul datei in care ar fi trebuit sa inceapa ciclul menstrual.
Cunosc multe fete care au avut ciclu peste sarcina si nu au avut nici o problema.au nascut un bebe sanatos si asa mai departe.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna am si eu o prblema, am avut CM luna trecuta 2 zile jumate si luna aceasta a venit cu o saptama mai repede m-a tinut arope 4 zlie, dupa trecea CM au inceput sa ma doara sanii Pot fii insarcinata? VA ROG ajutati-ma CU UN SFAT; MUTUMESC!