| gadu a întrebat:

Cate zile este normal sa intarzie ciclul?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ţi-am răspuns şi în 15 noiembrie...

DEPINDE şi ce vârstă ai, precum şi de câte ori ai avut menstruaţie până acum ( când ai avut prima menstră/menarha ) - în primul an de menstruaţie sunt FRECVENTE întârzierile.

O întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".

Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca iti intarzie mai mult de 7 zile iti poti face un test de sarcina daca ai intretinut relatii sexuale iar daca nu ar trebui sa consulti un ginecolog

| Alchimie a răspuns:

Depinde, de ce varsta ai, daca ai avut vreun contact sexual in ultiml timp, sau daca esti sau nu gravida., dar daca trec 2 saptamani eu iti zic sa mergi la un control