| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere ai despre o persoană care este logodită, dar în același timp cochetează cu cineva?

15 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Perfect normal, omul NU este proiectat sa fie monogam

| Violleta2022 a răspuns:

Ca nu-i serioasa si nu iubeste cu adevarat persoana cu care este logodit (a).
Un asemenea om se logodeste din interes, nu din dragoste, daca nu iusbeste si constinau sa flirteze cu altele, neavand pic de respect, dragoste sau loialitate fata de persoana cu care s-a logodit.
O relatie ca asta este sortita esecului si divortului, fiindca nu va rezista prea mult, ca cel/cea care cocheteaza/flirteaza cu altii se va dovedii a fii infidel(a).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă că cochetează? O logodnă se poate rupe. E decizia ei. Nimic nu este bătut în cuie pe lumea asta.

| Effy35 a răspuns (pentru sadrian46):

A cocheta, sau a căuta să-i câştigi favoarea, dragostea cuiva de care te simti atras/a.

Din curiozitate, crezi că o persoană logodită, care își iubește foarte mult logodnicul, ar cocheta cu cineva pentru distracție? Si daca da, de ce?
Sau, altfel, crezi că o persoană logodită, care își iubește soțul, l-ar putea iubi pe cel curtat mai mult sau în aceeași măsură?
Și nu în ultimul rând, dacă dragostea persoanei, și în cazul nostru care flirtează, pentru logodnicul ei poate fi înlocuită cu dragostea pentru persoana curtată.
Multumesc anticipat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Effy35):

Ar cocheta cu cineva pentru distracție? Si daca da, de ce?
Pentru că sexul nu este niciodată o distracție. Tu, sau eu sau oricine, logodit sau nu, căsătorit sau nu, poți decide, hai să mă distrez. Vieții din tine nu îi pasă cum interpetezi tu actul, viața știe că dacă faci sex, acorzi o șansă procreației, apariției unei noi vieți. Logodnă, ceremonie la sfatul popular sau la biserică, nuntă cu 500 de invitați, cu declarații de iubire multă, sunt zero pentru ea, pentru viață. De ce? De asta. Din cauza asta o persoană care iși iubește soțul mai poate iubi și pe alt bărbat. Se numește poliamorie. Haoleeoo, că nu este voie, că este logodită. Uite că e voie.

| LordCristobal a răspuns:

Ca e un om infidel caruia ii place sa traiasca periculos.
Si ca e o mare panarama de om.

| FreddieM a răspuns:

Ca nu a ales logodnicul/a potrivita. Sa caute altul/a pe care s-o iubească sincer.
Cheers

| TheGentleman a răspuns:

1. Este în natura umană să căutăm parteneri, așa se diversifică genele și cresc șansele de supraviețuire/reproducere

vezi aici explicația științifică https://www.facebook.com/......540449209/

în completare, citește și Testosterone Rex: Myths of Sex, Science, and Society

2. Poate fi o formă de politețe, diplomație. A fost practicat de femeile și de bărbații cu rang înalt: Regina Maria, Cleopatra a Egiptului, de sultane etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Că ori nu e pregătită de logodnă deoarece nu poate fi fidel doar unei persoane, ori că deși se logodește, persoana în cauză nu mai simte nimic în legătură cu logodnicul/logodnica ei/lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se intampla des asta in ziua de azi, ce parere am? nu pot scrie ca imi da bann.

| adorbanii a răspuns:

Îi place viața

| dariaflorina a răspuns:

Cred că nu este logodna perfecta și ar fi bine sa fie sinceră cu soțul ei.

| cristianvalentin337 a răspuns:

Probabil esti foarte atragator si o faci sa uite de logodnicul ei