| Miaunel12 a întrebat:

Ce anticonceptionale ati folosit prima oara?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am folosit, efectele secundare ale anticonceptionalelor m-au speriat destul, ca sa nu imi doresc sa le iau.
Prezervativul este singurul pe care-l recomand, neavand nici un fect de efect secundar, nici la fata si nici la baiat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Anticonceptionalele se prescriu in mod obligatoriude catre un medic ginecolog in urma unei examinari ginecologice si a unor analize hormonale obligatorii necesare pentru a ti se intocmi profilul hormonal. Doar pe baza acelui profil meicul poate sa aleaga AC-ul care corespunde ca si compozitie hormonala cu hormonii tai proprii. In caz contrar exista toate sansele ca o pastila AC folosita dupa ureche sau la indicatia unei persoane neautorizate sa nu fie eficienta fiindca nu se armonizeaza heormonal cu organismul tau sau sa-ti faca chiar rau. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Mergi la un medic ginecolog, el iti va recomanda anticonceptionalele potrivite pentru organismul tau. Aceste anticonceptionale nu trebuie luate dupa ureche, deoarece poti fi alergica la unele.
Mergi la un ginecolog si iti va spune el ce sa iei.

| cikone a răspuns:

Abstinența este cel mai bun anticincepțional ☺