| nutela98 a întrebat:

Ce as putea face k parinti mei sa fie de acord cu pretenul meu care e mai mare cu 10 ani decat mine eu am 16 si el 26 si in plus are si un copil cu alta femeie de 5 ani ...eu il iubesc si nu vreau k parinti mei sa ma desparta de el.ce sa fac parinti imi sp sai prezint pretenu iar mie imi este frica de ce se poate intampla...va rog ajutati-ma cei de facut ar fi bine sal prezint sau nu?

17 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Daca iti spun ca un barbat/baiat, care cumva mai are si un copil...la 26 de ani, nu ar trebui sa vrea nimic de la o fata de 16 ani, faci tot cum vrei tu sau te gandesti ca "poate" am dreptate?

| doc69 a răspuns:

Daca ai temeri esti deja convinsa ca ai tai or sa reactioneze nasol? sau de ce? atat vreme cat tu iti vezi de scoala si cresti frumos totul va fi ok, trebuie sa acumulezi cunostinte astfel incat sa poti sa iti raspunzi singura la o astfel de intrebare. Uneori raspunsuruile sunt mult mai simple decat vedem noi.

| znstr a răspuns:

Parintii stiu ca sunt sacaitori, dar sunt parinti, sunt trecuti prin viata si stiu ce zic atunci cand nu sunt de acord cu relatiile astea! Gandeste-te ca tu esti doar o fata de 16 ani, si prietenul tau ar putea sa-ti fie frate mai mare, cu 10 ani mai mare...gandeste-te ca nu vrea de la tine o relatie adevarata atata timp cat deja are/a avut o sotie cu care are un copil. In general barbatii care sunt cu fete mai tinere cauta doar sex si ...cam atat. Deci doar sa profite de pe urma ta si a inocentei varstei; eu zic sa nu te lasi cazuta in plasa chiar daca iti spune ca te iubeste, ca pentru tine ar aduce luna si soarele de pe cer. Asculta-ti parintii, ca stiu ce zic, sau daca insisti sa continui, o sa le dai singura dreptate in viitor. Pupici!

| VaniLLaDeeJay a răspuns (pentru znstr):

ZNSTR Mai bine nu se putea spune!

In jurul varstei de 16 ani fetele cred ca: "tot ce zboara se mananca", el avant cu 10 ani mai mult ca tine stie sa te prosteasca, astfel incat tu sa crezi ca toata lumea este impotriva ta, dar de fapt ei iti vor binele.

Ce pot sa spun, asculta de parintii tai. O sa spui ca sunt batrani si nu stiu ei ce este acum, dar daca si noi spunem acelasi lucru inseamna ca este adevarat.

P.S. Daca plange sau iti face tot felul de faze, nu il lua in seama, o sa incearca sa te prosteasca.

| znstr a răspuns (pentru VaniLLaDeeJay):

Merci. De acord cu tine, asta cu plansu si replica aia "pentru tine sunt in stare sa las nevasta si copil, sa te iau si sa plecam in lume" sunt deja expirate si vin amandoua la pachet odata ce esti intr-o relatie cu un tip ca asta. Nutela, nu lua in seama injuriile care le scriu toti inaintea mesajului : "esti nebuna? esti bolnava cu capu?" si citeste doar sfaturile, ca nici-un raspuns de aici nu e pozitiv, adica sa incurajeze relatia ta cu un tip cu 10 ani mai mare ca tine, insurat si cu copil dupa el. Sincer pentru binele tau de acum, si din viitor, daca nu vrei sa regreti, desparte-te de el inainte sa faza faze urate cu : ma omor daca te desparti de mine. Bafta!

| VaniLLaDeeJay a răspuns (pentru znstr):

Merci si eu, si acum am observat ca am facut si niste greseli de gramatica (o_0) [eh, eram obosit]

Nutela, crede-ma, cum a spus si Znstr: "desparte-te de el inainte sa faza faze urate cu : ma omor daca te desparti de mine".

In general barbatii sunt mari escroci sentimentali, asa ca desparte-te de el daca vrei sa nu ai amintiri neplacute. Plus ca daca era un barbat fidel si cu capul pe umeri nu se despartea de nevasta lui. [nu asculta povesti de tipul "ea m-a inselat", pentru ca un cuplu poate trece peste asa ceva, mai ales daca la misloc se afla un copil]

| Corinnààà a răspuns:

Eu as face infact daca as auzi asta din gura copilului meu. Oh God..am ramas fara cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti bolnava la cap inseamna, ti-o trage ala bine si ii convine, ca esti tanara, cine nu ar vrea o pustoaica, tu ai 16 ani, trebuie sa copilaresti, altfel veti ajunge prin cine stie ce garsoniera, vai de mama voastra, gandeste-te la viata ta si lasa-l in doamne iarta-ma ca o sa ai timp. Oricum copii fac ce vor la varsta ta, si o sa continui, dar cand o sa faci 20 21 de ani o sa iti dai tu seama singura unde ai gresit, si te avertizez ca nu mai poti da timpul inapoi sa schimbi cevawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relatiile cu minori si intre minori, sunt sortite esecului.
Am tendinta sa cred ca te-ai agatat de relatia cu respectivul, doar din dorinta de a pleca de acasa, probabil ati avut si ceva aventuri.

O astfel de relatie povestita de tine, ar insemna un dezastru ce lasa in urma, multa suferinta, durere ce se repara cu foarte multi ani si multe lacrimi.
Este clar ca la un moment dat, din copila ajungi direct in postura unui adult, iti iei adio de la libertate, duci/iei copilul de la gradinita, speli vase, faci mancare, facu curat etc.

Dragotea nu este chiar de puf, si odata plecata de acasa, bazandu-se individul ca esti certata cu ai tai, o sa abuzeze de tine, iti iei adio de la prieteni, copilarie si libertate.

Pune-i capat, cere ajutorul psihologului din liceu.

| CityOfSatan a răspuns:

Cel putin,ei iti acorda oportunitatea de a il prezenta,profita de ea,gandeste-te ca ei iti vor binele, doar ca na'.Tu fa ce crezi ca e mai bine pentru tine! Eu trec printr-o situatie similara, si ma descurc, suntem impreuna, in ciuda faptului ca parintii mei nu sunt de acord cu el.Bafta!

| Ahead a răspuns:

Nu e bine ce faci sincer.
O sa iti aduci aminte de mesajul pe care ti l-am lasat eu acum posibil peste cativa ani... nu iti recomand sa te implici in relatii de la anii astia sa traiesti povesti de iubire si sa te amagesti singura NU ARE ROST o sa ai timp si de asa ceva acum fa ce iti place tie distreaza-te, stai cu prieteni, cu parintii fa-i sa fie mandri
De ce crezi ca multi oamenii dupa un timp se despart sau ajung sa fie singuri la batranete? raspunsul este simplu cand sunt adolescenti traiesc fel si fel de povesi de dragoste care mai devreme sau mai tarziu se sfarsesc si nu tocmai frumos.
Sunt multe fete proaste, macar tu fi desteapta!

| Knz96 a răspuns:

Esti nebuna?! Tu la 16 ani ai de gand sa cresti un copil, doamne, eu zic sa nu te mai intalnesti cu el, treaba ta, ala are 26 de ani cum sa stea cu o minora, ii clar ca vrea sa te prosteasca :s

| AlexzMkD a răspuns:

Asculta-i pe parintii tai! Ei au trecut prin viata si stiu cum trebuie si ce trebuie sa faci ca sa ai o viata tihnita si tu sa fii fericita!
De obicei, daca e de 18-25ani cauta mereu sa faceti dragoste, nimic mai mult! Dupa te va lasa, si asa va face pana ii va revenii mintea ca nu e bine! Apropo, nu ai mentionat, de cate/cati saptamani/luni/ani va cunoasteti? Ca sa-mi dau seama ce vrea cu adevarat!

| JohnnyRocks a răspuns:

Cum sa ai 16 ani si sa ai prieten de 26 de ani? Imagineaza-ti ca atunci cand te-ai nascut tu el avea 10 ani...era in clasa a 3-a. Cred ca mai bine ai cauta un baiat de varsta ta, de 16-17-18 ani, e imposibil sa nu gasesti un baiat care sa tina la tine. Stiu, ai sa-mi spui ca e foarte greu sa te desparti de el, si te cred, poate ca te-ai atasat de el, dar nu este normal. El poate ca a terminat deja o facultate, nu stiu, zic si eu. Eu cred ca daca atunci cand voi avea eu 25-26 ani si sa am un prieten de varsta mea care are prietena de 26 ani, cred ca as rade pe burta ca nu e in stare sa-si gaseasca o fata de varsta lui. E penibila situatia...ai iesit vreodata cu prietenii lui, sa te cunoasca, sa ii cunosti si tu? La urma urmei, tu de abia ai intrat la liceu. Imi cer scuze in caz ca te-am jignit, dar asta este viziunea mea. Eu le dau dreptate parintilor tai in proportie de 100%. Am vazut ca ai intrebat daca e bine sa-l prezinti sau nu. Eu as zice sa-l prezinti, sa vada si parintii tai ce gandeste el si ce are de gand cu tine. Trebuie sa te descurci. Daca ti-ai ales un prieten cu 10 ani mai mare ca tine, eu cred ca esti in stare sa prezinti situatia parintilor tai. Succes si ai grija de tine!

| Gomez_Selena's_1992 a răspuns:

Ar fi mai bine sa il prezinti pe prietenul tau ca sa se poata familializa cu gandul ca el e mai mare cu 10 ani decat tine...ai incredere ca orce ar spune parintii tai despre el dragostea dintre voi nu poate fi luata pur si simplu, explica-le ca il iubesti f mult si ca diferenta de varsta nu conteaza. Mai bine il prezinti parintilor tai decat pe viitor sa aiba surprize, adica sa afle de la altcineva ca tu stai cu un baiat mai mare cu 10 ani decat tine..Bafta!

| Kitzzza a răspuns:

Ce-si mai dau toti cu parerea, ca doar te foloseste, ca ii place sa ti-o traga ca esti tinara.(Eu de 1 an si 10 luni sunt impreuna cu prietenul meu la fel cu 10 ani mai mare, eu am 17 si el peste citeva luni face 27.Ne intelegem de minune si ne iubim foarte mult, la mine faza e ca doar tata nu-mi permite sa fiu cu el si daca ar afla ca de atit timp sunt cu el impreuna.Nustiu cum ar reactiona, pe tata il tot deranjeaza ca: cum vom arata noi pe viitor, eu tinara iar el batrin, offff.Si de-ar mai afla ca prietenul meu are 175 cm, iar eu 172 in genere ar exploda.Mereu ma tot bate la cap ca sa-mi gasesc un baiat inalt.Eu pe el il iubesc si el pe mine, si ciar nu se pune problema de virsta, el ma asteapta si de la bun inceput stiind ca tata nu-l vrea, nu m-a parasit nici pina in ziua de astazi.ce e ok pentru mine e ca nu a fost casatorit, copii nu are..In general fara obligatiuni

In cazul tau, nu stiu daca te afecteaza sau nu faptul ca el are copil, daca e grijuliu cu tine si daca aveti deacum ceva timp impreuna, e ok. Poti sa fii cu el impreuna si fara ca parintii tai sa afle(cum fac eu in cazul cu tata)daca simti ca tine la tine, ca isi doreste o relatie serioasa, ca e doar pentru tine.Atunci fiti fericiti!

| marian16 a răspuns:

Eu zic sa incetezi sa-l mai intilnesti pe acest individ.Nu vezi ca are complicatii? Cauta-ti un baiat de virsta ta. Poti face dragoste si cu un pustan de 17 ani de exemplu.pe care sa-l iubesti