| 170610 a întrebat:

Ce credeti despre avorturi?

Răspuns Câştigător
| LiA_1752 a răspuns:

Avortul este cel mai greu pacat pe care il poaste face un om.Este un omor de prunci micuti care nici n-au primit botezul si nici macar un nume nau.Mama care avorteaza este o criminala, o ucigatoare de propriul prunc. E mai mic pacatul atunci cind o femeie naste pruncul il boteaza si apoi il omoara, decit sa faca avort. Este pacat care foarte greu se iarta, daca mama se pocaieste cu adevarat. Copilul nu porta nici o vina si el are dreptul la viata. Dumnezeu ne da viata ca un dar si numai El are dreptul sa ne-o ia, asa ca avortul este pacat strigator la cer.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să privim prin prisma evenimentelor nu să luăm femeia la bătaie!
Pa, pa.

| AnonimA a răspuns:

Buna pai eu nu sunt de acord cu asta sigh
este un pacat fte mare si trebuie sa ne gandim de 1000 de ori inainte s faceam pasul acesta
exista mte protecti ca sa nu ajungem acolo

| AliceHappyGirl a răspuns:

Stiinta a evoluat. S-au descoperit o multime de metode de contraceptie. Daca nu vrei un copil te protejezi si gata.
Cu ani in urma era altceva, nu se stiau atat de multe, nu era lumea atata de deschisa la minte.
In ziua de azi nu ar mai trebui sa existe avorturi la cate metode de contraceptie exista. Eu stiu ca este nasol cu prezervativ, insa s-au inventat si alte metode.
Daca o faci, macar sa o faci cu cap! Sa fi responsabil, sa nu o faci de dragul de a o face pentru ca asa e cool sau pentru ca asa face toata lumea!
Informati-va bine inainte de a o face! Fiti responsabili si nu se vor mai face avorturi!

| Cătălina a răspuns:

Inafara de faptul ca nu sunt de acord, consider mamele niste criminale.

| nobody_9468 a răspuns:

In ziua de azi avortul este tot mai des o solutiestraight face.
Ar trebui evidate astfel de situatii, insa persoanele aflate in aceasta situatie nu ar trebui judecate.Inainte,cand vedeam pe altii la tv sau in viata reala intodeaun ii judecam si ziceam"Ce naiba, ca prezervativele nu sunt foarte scumpe, ce o fi in capul lor" si mama care era martora la astfel de comentarii ale mele imi zicea"Dha... poate-ai sa te trezesti in astfel de situatii la cat de mult ii judeci pe altii". Si fratilor sincer va zic, chiar am fost in situatia astalaughing.
E un mare pacat, insa foarte util vietii actualestraight face.

Bafta.

| lOllipOp a răspuns:

Avort.nici nu pot pronunta cuvantul, cand il aud automat ma gandesc la crima si nu o crima oarecare, la uciderea unui ingeras care face parte din tinehappy
Nu avortul este solutia problemei, majoritatea fetelor se lasa coplesite de gravitatea problemei si se gandesc doar la ele nu si la pruncul care urmeaza sa vina pe lume.
Dupa parerea mea cred ca le este mai usor sa puna capat si sa scape de un ingeras decat sa ceara ajutor.

ORICE FIINTA MERITA SA TRAIASCAhappy, si nimeni nu poate decide asupra vietii celuilalt!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Mda, iarasi o intrebare la care lumea da cu piatra. De acord cu Legiuitoarea, e in functie de context. Nu vrau sa ma gandesc la ce as face daca as ramane insarcinata acum, cand contextul in viata mea este total nefavorabil. Eu incerc sa evit astfel de situatii, ca mai bine previi decat sa tratezi si metode sunt atatea.

| saymoon a răspuns:

Trebuie sa se gandeasca de 2 ori inaintea actului sexual, astfel incat cei doi sa si ia masuri de precautie ca apoi sa nu ia viata unei fiinte nevinovate, a carei dorinta e cea de a trai. Dat trist, cele mai multe dintre femei nu gandesc astfel.

| mARY_9420 a răspuns:

Nici eu nu sunt de acord cu avorturile. daca nu vor sa il pastreze sau nu au posibilitati sa il dea spre adoptie... nu sa il omoare.

| MirelaRoxana a răspuns:

Este pur si simplu una dintre cele mai grave crime dar care totusi nu se pedepseste.este un lucru extrem de grav, din momentul in care avortezi nu te mai poti considera om, ci criminal(a). Toti avem dreptul la viata fie ca e rea sau buna.Sunt impotriva acestui lucru...in plus constiinta va fi f grea dupa ce acest fapt va fi facut.nu recomand nimanui sa faca avort oricat de mare ar fi disperarea sau durerea.fiecare isi duce crucea. Dumnezeu intelege intentiile si gandurile bune. A-ti omori propriul copil inseamna a nu avea suflet.inseamna sa te iubesti prea mult pe tine insuti.Nu mai zic de halucinatiile, care vin apoi...stres,nopti nedormite, constiinta patata cu sange etc. PS : Avortul - No way!