| BarbieDoll_5756 a întrebat:

Ce e aceea " egalitate intre sexe"?

dau funda mare.

astept uregnt raspuns.

Răspuns Câştigător
| Derye a răspuns:

Cum a zis si damian este o utopie. La asta ma gandeam cand am citit intrebarea. Voi, femeile, vreti "sa fie egalitate" dar vreti sa fiti respectate, cucerite, sa NU cumva sa faceti voi primul pas intr'o relatie, baiatul sa aduca bani in casa, baiatul sa gaseasca subiecte de discutie, baiatul sa hotarasca ce-si-cum, baiatul sa va protejeze, el sa le faca pe toate.
In ceea ce ma priveste, sunt doar vorbe aruncate in vant.
Poate incepeti sa si credeti ceea ce spuneti, si atunci am sa cred si eu!

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Incepand cu fenomenul Woodstock, cu sloganul "Make love, not war" si apoi cu miscarea de emancipare si controlul natalitatii prin aparitia pastilelor anticonceptionale, in anii `60, femeile au luptat sa fie egale in drepturi sociale, de cuplu, in a avea acces si recunoastere in functii de conducere, la volan, la gondola, in pat = au dreptul si vor si ele placere si orgasm, si, logic, si impartirea sarcinilor legate de cresterea si educarea copiilor, a treburilor in gospodarie!

Pe cale de consecinta, exista acum si soferite, si piloti de elicopter si avion, si astronaut, sef de guvern, tara, companie, etc. Bravo lor! Problema trista e ca au devenit din ce in ce mai putin feminine, fumeaza si au voci dogite, beau prea mult si sunt si prea violente in limbaj si atitudini! (incercand inconstient sa copieze modelele masculine!)

| Razvan a răspuns:

Egalitatea intre sexe e un basm spus de mult timp, pe care il poti gasi in cartea aia frumos colorata insa total neverosibila numita "Constitutia Romaniei". Intr-o masura mai mare sau mai mica femeile vor ramane in urma cu un pas in urma barbatilor.Sau chiar daca ar fi egalitate, femeile ar pastra un sentiment de inferioritate fata de barbati

| Damian a răspuns:

O utopie

| Denisa a răspuns:

Femeile sa fie egale barbatilor si invers. Sa nu existe 'sex superior". Fiecare, femeie sau barbat sa aiba aceleasi drepturi.

| Instinkt a răspuns:

Nu o sa fie niciodata o egalitate intre sexe ...Barbatii sunt mai autoritari iar la unele femei le place sa fie protejate deci unele accepta din start ca nu e vorba de egalitate

| Byankaa66 a răspuns:

Egalitatea dintre femeie si barbat, ea sa aiba aceleasi drepturi ca si el

| ady90 a răspuns:

Daca va uitati in Biblie in cartea "Geneza", Dumnezeu a spus clar ca barbatul sa fie capul.Uni pot intelege gresit.Femeia are aceleasi drepturi ca si barbatul, dar femeia pe deasupra trebuie sa fie supusa barbatului ei

| ady90 a răspuns:

Daca va uitati in Biblie in cartea "Geneza", Dumnezeu a spus clar ca barbatul sa fie capul. Uni pot intelege gresit. Femeia are aceleasi drepturi ca si barbatul, dar femeia pe deasupra trebuie sa fie supusa barbatului ei