| ioanamaria2000 a întrebat:

Ce e mai important? Aspectul fizic sau personalitatea?

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cand citesc personalitatea imi vine greata de ipocrizia unora,da conteaza si personalitatea,dar pria impresie este fizicul,atractia fizica,oare de ce multe fete spun ne potrivim de minune,esti ca un frate pentru mine,dar stii lipseste ceva,chimia aia,si fata poate face un efort si in timpul actului sexual i este scarba de el, mereu fata va reprima ceea ce simte de fapt,de ce trebuie sa reprime fata ca de fapt i este scarba de el,faza cu frumusetea trece este o prostie,traim in prezent,prezentul conteaza ce e maine nimeni nu stie,dar poti stii ca ai langa tine o persoana frumoasa,nu poti cunoaste personalitatea cuiva,dar poti cunoaste fizicul instant,astia cu personalitatea de fapt se mint, pentru ca omul este o masina de minciuni, nu conteaza fizicul, banii, nu conteaza cica nimic, este de fapt ascunderea adevarului in realitate, repet conteaza s personalitatea desigur dar daca nu te atrage fizic sa fim sinceri

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Chestiile astea nu se discută în alb și negru sau în extreme cum faci tu.
Pentru că oamenii nu sunt extrem de urâți sau extrem de frumoși și nici extrem de proști sau extrem de deștepți.
Nu există absolut nici o regulă cum că persoanele cu personalitate nu pot fi atrăgătoare fizic. La fel cum nu există nici o regulă că personalitatea și caracterul nu pot crea atracție.
Omul e o ființă complexă nu doar un animal cu instincte.
Dacă tu reduci fiecare discuție de genul ăsta la un absolut barbar cum că atracția fizică animalică domină total orice contact între două persoane de sex diferit, ar trebui deja să te îngrijorezi că ceva nu e în regulă cu modul tău de a gândi.
Sunt persoane care se îndrăgostesc și au relații și la peste 60 de ani. Tot atracția fizică sexuală se întâmplă și atunci?
Nu mai fi atât de categoric și radical că atracția fizică și doar atracția fizică domină tot.
Tot tu ești cel care susține că nu poate exista prietenie între un bărbat și o femeie.
Păi atunci, dacă între un anumit bărbat și o anumită femeie nu există atracție fizică, ce-i mai împiedică să fie doar prieteni?
E doar o întrebare retorică. Pentru că n-o să răspunzi niciodată strict la obiect. O să deviezi în altele ca de obicei, până ajungem la religie, creștini și Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Dupa cum am afirmat omul este o masina de minciuni,acele minciuni,iluzi,sperante i ofera o siguranta,eu sunt cel mai departe de extremism din contra sunt deschis argumentelor empirice bazate pe stiinta,logica,ratiune,daca tu spui ca fizicul nu conteaza teoria evolutiei se anuleaza pentru ca numai exista selectie sexuala simplu, iar in lipsa selectiei sexuale complexitatea vieti nu putea exista, de asta nici o specie non reproducere sexuala nu este complexa, nu cred ca fizicul conteaza, sunt convins ca fizicul conteaza si stiu ca selectia naturala functioneaza la orice specie de pe pamant, acele persoane nici macar nu au rol de reproducere e egal cu zero, apropo exista efectul halo care confirma ceea ce afirm =prima impresie, omul nu poate sa aiba o impresie despre personalitatea cuiva la prima intalnire e imposibil asa ca omul a evoluat sa aiba impresie bazata pe fizic

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Vrei să spui ca animalele, masculul animal îi admiră fizicul femelei animal şi pe baza asta o selectează pentru împerechere? Îi numără țâțele îi admiră blana deasă şi lucioasă şi lungimea picioarelor?
Sau se duce şi o miroasă în partea dorsală şi află dacă e pregătită de împerechere? Dacă ai fi trăit la țară şi ai fi intrat într-o fermă ai fi aflat că vacile de prăsilă nu sunt cele mai reuşite exemplare dpdv fizic.
La animale "atracția fizică" asta a ta nu e decât atracție chimică.
Iar perpetuarea speciei se face cu exemplarele cele mai apte genetic. Iar astea ies în evidența prin markerii chimici.
Chiar şi la specia umană, femeile care perpetuează specia şi fac căte 5-6 copii, nu sunt deloc cele care radiază o irezistibilă atracție fizică.
Aşa că las-o baltă cu legătura dintr evoluție şi "atracția fizică" pentru că nu există.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

In fapt femelele selecteaza masculi de asta exista selectie sexuala, indivizi din fiecare specie au atractie fata de specia lor, asa ca tu ca om nu poti sa stii ce anume gasesc vacutele atractiv la masculi, faza cu atractie fizica nu exista inseamna ca tu nu simti nimic cand vezi fete frumoase deci esti sexual

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Da, dar eu pot alege o tipă mai puțin atrăgătoare fizic în detrimentul uneia superatrăgătoare doar pentru faptul că prima e mai inteligentă.
Ceea ce s-a şi întâmplat de multe ori.
Iar tu imi spui că asta e imposibil?

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Cine a spus ca nu poti,uni aleg sa faca sex cu animale, cu cadavre, traim in democratie, poti alege orice doresti tu, sunt curios cum ai aflat inteligenta ei?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Stai de vorbă că eşti ființă rațională.
Nu te pune nimeni să alegi în prima fracțiune de secundă.
Tu aşa te duci, ca teleghidatul după cea mai mişto tipă pe care o vezi?
Pe bune acum, dacă tu mergi doar pe ideea asta cu "atracția fizică" şi îl laşi mereu pe "Ray cel mic" să aleagă în locul tău... o să ai mari probleme.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu noi alegem si femeile ne aleg pe noi, femeile sunt vocea naturi ele fac selectia naturala

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Stai sa iti mai spun ceva,omul este o fiinta care are autocontrol,are puterea de a alege ceea ce vrea, dupa ceea ce percepe acel lucru,de exemplu te atrage fizic o fata frumoasa in mod involuntar =nu tu alegi asta,dorinta sexuala este involuntara, tu ca om poti reprima asta dorinta sexuala,nu ma intelege gresit, eu nu spun sa ne lasam condusi de partea animalica dar nici sa respingem partea aia,ca daca am respinge am fi ca roboti,lipsiti de iubire,atractie, sentimente, frica, emoti, intelegi tu ideea, eu mereu afirm ca atractia fizica da primul interes, dar voi intelegti ca doar fizicul conteaza, cand am scris clar conteaza ambele, dar a spune ca doar personalitatea conteaza e o minciuna, personalitatea nu poate emite dorinta sexuala nici inteligenta ce ti se ridica cand auzi teoria lui einstein sa stiu

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Dacă tu reduci fiecare discuție de genul ăsta la un absolut barbar cum că atracția fizică animalică domină total orice contact între două persoane de sex diferit, ar trebui deja să te îngrijorezi că ceva nu e în regulă cu modul tău de a gândi.

clar domina partea animalica, un om rational 100% nu ar putea simti nimic emotional,sexual, un robot nu poate simti ura,frica,iubirea,dorinta sexuala,orice contact sexual, emotional este guvernat de partea animalica, orice contact social de fapt, un robot nu va simti nevoia de socializare, omul simte

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu toatã lumea e optimista ca tine.
Depinde ce-ti trece prin capul de sus,, sunt prea urât, nu sunt destul de bun pentru asta, sigur ma respinge, sigur nu se uita la mine" ar putea sa mearga bine, dar automat femeia e emotionala si te respinge daca ai insecuritati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Doar unui om subevoluat domina partea animalica. Nu da exemple ca hallo effect ca omul incetul cu incetul isi da seama ca e prostie sa iti faci pareri dupã aspectul fizic sau chiar si o personalitate carismatica.
Cei care spun ca sunt 100% Rationali de fapt mint si sunt ipocriti cel mai mult, toatã existenta naostra e guvernata de ce simtim, de emotii pentru ca ne place sa ne pastram ideile noastre ca realitate, ne simtim confortabil Cu ele.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

"Nu noi alegem si femeile ne aleg pe noi"
Pe bune? Tu asta faci? Aștepți să fi ales? laughing
Teoretizezi prea mult totul iar viața reală nu prea se potrivește cu ce presupui tu (pentru că sunt presupuneri, atâta timp cât n-ai testat, sau atâta timp cât ce-ai testat a fost un rateu).
Nu spune nimeni că atracția fizică nu are un rol, dar în nici un caz rolul dominant care hotărăște tot.
Atracția fizică între bărbat și femeie e universală și există prin definiție, dar nu ea hotărăște care exemplare umane se cuplează între ele.
Pentru că omul e o ființă predominant rațională și își alege partenerul după multe alte criterii nu doar după atracția fizică precum satirii.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Acum 59 minute | Hammurabi a răspuns:
Declară răspunsul câştigător
Atracția fizică față de sexul opus există indiferent că vrei tu sau nu și e ceva natural.
Dar oamenii nu acceptă să facă sex cu orice partener aparținând sexului opus, ci îi selectează folosind rațiunea, după anumite criterii. Criterii care nu sunt identice la toată lumea.

in sfarsit ai inteles ceea ce vreau sa spun

| sierra1 a răspuns:

Una urâtă o să zică: personalitatea

| corbulalbrosu a răspuns:

Ambele aspecte sunt ''foarte importante''... in egala masura. big grin

| Frank51 a răspuns:

E ca si cum intrebi o maimuta daca vrea capsune sau struguri. Fiecare persoana are principiile si conditiile ei, daca pentru mine important este aspectul fizic, pentru altii important poate sa fie personalitatea.

| OldSoul a răspuns:

Cat timp aspectul fizic nu este unul iesit din comun, cea mai importanta e persoanlitatea.

| mentholinks a răspuns:

Daca mi se scoala, personalitatea, daca nu mi se scoala, aspectul fizic.

| Plato a răspuns:

Pentru oamenii care au depasit stadiul de neanderthal, personalitatea e mai importanta.

| CleanHeart a răspuns:

Personalitatea.
Cei prosti vor spune că doar oamenii urâți aleg asta.

| Theo94 a răspuns:

Amandoua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pentru ce sa fie MAI important?

Relatie sau o companie feminina -> personalitatea

Sex -> aspectul fizic

| 90210 a răspuns:

Personalitatea. Frumusetea trece, dar este important sa exista atractie fizica.

| ElisaAna a răspuns:

Frumusetea sta in ochii celui ce priveste, ce mi se pare mie frumos tie ti se pare urat. Iar apoi, pe langa un aspect care sa te atraga( caci altfel nu se poate) trebuie si atractie psihica, bineinteles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ElisaAna):

Nu prea cred, o persoana poate fii vazuta mai frumoasa sau mai putin frumoasa decât o vad altii Dar niciodatã urâtã.

"caci altfel nu se poate" da dar si da o sansa unei persoane de care nu esti super atrasa, la inceput?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt are dreptate. Frumusetea e 100% relativa, e usor de demonstrat. I-am demonstrat si lui Ray, chiar daca neagă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Nu neg, dar si ideilee asupra ce/i frumos sunt implementate, de undeva. Nu e o realitate.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta doar daca permiti sa ti se implementeze. Poti ajunge la un nivel in care treci peste orice standard al societii, efectiv formandu-ti fiecare parere 100% proprie si independenta. In nivelul ala devii foarte fericit, iti sugerez sa incerci sa-l descoperi, daca nu ai facut-o

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Stiu, stiu, Dar asta necesita foartemult lucru interior. Dezvoltare spirituala...
Ce majoritatea nu-l fac. Nu e nici simplu pentru ca egoul lupta sa mentina o identitate falsa.

| ElisaAna a răspuns (pentru anonim_4396):

As da, daca simt vreo conexiune ceva. Daca ma lasa total rece din orice punct de vedere nu ar avea rost, ne amagim

| ElaIliesi a răspuns:

Ambele

| CaliforniaLA a răspuns:

Personalitatea, dintr-o mie de motive. Frumusetea oricum va trece cu timpul, te indragostesti de aspectul lui/ei acum, dar peste ceva ani se poate îngrășa, își poate schimba look-ul, eu de exemplu am iubit până acum pentru personalitate. Nu ai putea sa trăiești cu cineva cu comportament vulgar, sau care nu se potriveste deloc cu al tau. Însă ca aspect fizic, probabil ai vazut de multe ori o femeie frumoasă cu un bărbat mai putin frumos, sau invers, pentru ca atunci cand iubesti, vezi omul de lângă tine absolut perfect, pur si simplu nu ii poti gasi defecte.

| DomnuTrandafir a răspuns:

Pentru mine fizicul