| doryan91 a întrebat:

Ce efecte negative poate avea masturbarea? sa zicem ca este des practicata. toate efectele ce pot sa apara.

12 răspunsuri:
| Bogdan1o a răspuns:

Te masturbezi? presupun ca da, de aia ai pus intrebarea
aceasta poate aduce atat efecte negative cat si pozitive
efectele pozitive vin atunci cand ea este practicata 2-3 pe saptamana sau mai rar si as putea zice in paralel cu sexul(daca e cazul la tine), efectele negative cum ar fi dependenta, oboseala, fara chef de nimic, nu ai chef poate nici de fete, esti slabit, tulburari hormonale, pot aparea din cauza ca se exagereaza, asta fiind practicata zilnic si chiar de mai multe ori pe zi
iti recomand sa o faci mai rar, ar fi bine sa-ti faci si niste analize, daca crezi ca e cazul...bafta

| alexutz2123132 a răspuns (pentru Bogdan1o):

Salut.am inceput sa ma masturbez de la 15 ani. aproape in fiecare zi.cate o data si de 2 ori pe zi. daca masturbarea in exces este oprita.problemele se pot rezolva? am incercat sa am contact sexual cu prietena mea si nu am reusit.pana acum nu am avut contact sexual.multumesc

| Seba2013 a răspuns (pentru alexutz2123132):

Da se pote rezolva, eu am reusit.
Organismul tau este obisnuit cu aceste substante care le produce masturbarea.
Va trebui sa treci printr-o perioada de abstinenta de aceste substante, siiii dupa aceea VEI DEVENI LA NORMAL.
Perioada asta de abstinenta nu este usoara, pentru ca organismul crede ca masturbarea il linistete.
Gandeste-te la cei care fumeaza, ca ei cred ca tigara ii linistesc.
Dar este fals, ei s-au obisnuit cu substantele acelea in sange iar cand dispare, nu se simte bine.
Lucrul acesta se intampla si cu masturbarea.

| Allrc24 a răspuns:

Masturbarea nu e normala.Masturbarea provoaca prb de sanatate de natura hormonala.totodata are efecte psihologice.te vei simti inferior si in timp dezvolti dependenta fata de masturbare si o inclinatie perculoasa spre perversiuni.cel mai important argument este acela ca masturbarea e pacat.trebuie sa iti marturiseasca pacatul la spovedanie sa fii iertat

| doryan91 explică (pentru Allrc24):

Aici iti dau dreptate, este pacat dar trebuie sa.l marturisesc in rugaciune lui TATA nu unui om. neaparat

| ConnstanntiN a răspuns:

Numa prostii vorbesc unii happyma repet, e absolut normala masturbarea, chiar din primele luni ale vietii oamenii se masturbeaza.
1. Masturbarea te ajuta sa iti cresti dorinta sexuala. De altfel, este o solutie foarte buna pentru mentinerea sanatatii sexuale in cazul unei tulburari hipoactive a dorintei sexuale, (lipsa dorintei). Pana la urma, orice masina veche are nevoie de incalzire.
2. Masturbarea combate insomnia. Masturbarea are o influenta pozitiva asupra sistemului imunitar si ajuta la combaterea stresului. Acest lucru are rezultate incredibile asupra somnului, care va fi considerabil imbunatatit dupa masturbare. Nu ezita asadar sa o practici, ori de cate ori nu te prinde somnul.
3. Masturbarea iti imbunatateste starea de spirit. Dupa sau inainte de o zi de munca, nimic mai placut decat putina placere sexuala. Iar daca esti singura sau partenerul tau este obosit, masturbarea este solutia potrivita. Corpul tau se va umple de endorfine, cu alte cuvinte de fericire!
4. Masturbarea echilibreaza viata sexuala. In cazul in care libidoul tau este mai ridicat decat al partenerului, masturbarea te va ajuta sa mentii un echilibru pe plan sexual. Eviti astfel certuri, frustrari sau chiar posibile infidelitati.
5. Masturbarea sparge monotonia vietii. Decat sa fumezi o tigara sau sa consumi alcool, e mult mai bine sa te masturbezi. Nu doar ca te vei relaxa, dar o vei face intr-un mod sanatos si gratuit.
In plus, exista o serie de beneficii ale masturbarii pentru fiecare sex in parte.
Pentru femei, mai putine migrene, dureri menstruale si infectii vaginale.Masturbarea este o metoda foarte reusita pentru a combate durerile menstruale si chiar migrenele. Femeile care se masturbeaza isi antreneaza totodata si muschii pelvieni, lucru care le va ajuta pe viitor la nastere. In plus, se pare ca masturbarea ajuta chiar si la combaterea infectiilor vaginale, prin curatarea permanenta a vaginului.
Pentru barbati, sperma de calitate, viata lunga si risc scazut de cancer la prostata.Barbatii nu trebuie sa isi faca probleme cand vine vorba de masturbare intrucat aceasta le garanteaza o viata lunga si fara probleme. Calitatea spermei este marita constant prin masturbare, iar riscul de a face cancer la prostata este foarte scazut datorita schimbarii si inlocuirii continue a spermei din testicule.

Acuma stau si va intreb, voi sunteti pro sau contra masturbarii?

| ghiolbitza a răspuns:

Iti cade **** daca o freci zilnic. Lasa-l pe ala de ti-a zis ca masturbarea are efecte benefice asupra organismului. Serios, masturbarea poate provoca grave probleme de ordin psihic si fiziologic. Cel mai important aspect negativ e ca scade calitatea spermei, adica nu vei putea sa ai copii in viitor daca o bati in cap toata ziua. Vorbeste cu un doctor despre asta, nu-ti fie rusine si nu te lua dupa ce zice lumea aici...

| budy55 a răspuns:

Masturbeazate linistit dar ai grija sa nu o faci prea des poti deveni dependent

| jupiterestru a răspuns:

Multe,lasa filmele porno!

| doryan91 explică:

Care.s alea multe?