| Maria_8259 a întrebat:

Ce este dragostea?

De ce ne indragostim?

Vreau sa stiu ce credeti voi, nu citate de pe net

Răspuns Câştigător
| SoccerJocker a răspuns:

Buna Maria! Pai nu e dificil,simtim un sentiment puternic,cuprinzator care iti spune ca trebuie sa fii langa persoana "aleasa" asta e dragostea-dorinta de a fi cu cineva care te intelege, simte ce simti si tu, te ajuta, te respecta si cel mai important te iubeste! Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?

10 răspunsuri:
| Stefania96dfg a răspuns:

Dragostea este cel mai frumos sentiment care exista! sa placi pe cineva se intampla mereu, sa te indragostesti e foarte usor! dar sa iubesi cu adevarat se intampla doar o data in viata! Ne indragostim de o persoana sau de un lucru care vrem sa fie al nostru! Lumea fara dragoste nu ar exista! Iubim persoana care ne este draga dar si care are ceva aparte pe care putini il vad, iubim pentru ca organismul asa e "programat", sa simti ceva pentru o persoana si sa o iubesti ca si pe tine. sa vezi prin ea si raul si binele! chiar daca incerci sa nu te indragostesti, inima face ce vrea, cu cine vrea! Iubirea e arhitectul universului!

| Quiescent a răspuns:

Dragostea sau Iubirea este un giuvaer de mare pret, dat in dar fiecarei
fiinte umane. Daca l-ai pierdut, viata ta nu mai are nici un sens...
(Octavian Paler)

| lifeisnotpink a răspuns:

Dragostea este cel mai nobil sentiment trait de oameni. Prin
dragoste inveti sa iubesti, sa respecti si sa traiesti.
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si

de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.Este poate singurul
sentiment pe care il poti descrie in 1000 de cuvinte sau nu il poti
descrie deloc.
Dragostea este tot ce avem,este singura modalitate in care ne
putem ajuta unul pe celalalt.
Dragostea nu este un simplu joc,pentru ca a iubi o ora este
animalic, a iubi o zi este ceva omenesc, a iubi o viata este ceva
ingeresc, dar a iubi o viata intreaga pe o singura fiinta este divin.

Pentru a descoperidra gostea ai nevoie de persoana potrivita pentru acest lucru.In caz contrar esti expus la pericolul de a nu intelege dragostea,si poate chiar de a renunta la ea.

Fericirea,iubirea sidra gostea…toate acestea inseamna avere
dar totodata si durere. Iubirea poate fi frumoasa dar si furtunoasa.
Si aici se dovedeste importanta persoanei iubite potrivite.
Dragostea este impartita in mai multe tipuri : cea pentru tara,
religie, cultura, familie insa cea mai frumoasa si importanta este
cea pentru fiinta cu care ai ales sa iti petreci restul zilele.
Sentimentul dedra goste nu poate fi exprimat daca pe langa el
nu exista intelegere,devotement,incredere si respect reciproc.

Cand stii sa iubesti trebuie sa stii si sa ierti. Pentru a
demonstra acest aspect prezentam "Definitia iertarii : Parfumul
unei flori lasat pe pantoful care a calcat-o." In acest aspect
speranta e un lucru bun, poate cel mai bun, iar lucrurile bune nu mor
niciodata.
Pun capat acestui eseu cu prezentarea a doua citate
referitoare ladra goste care apartin unor mari artisti :
W.Shakespeare : "Dragostea este oarba si iubitii nu pot sa vada
micile nebunii pe care le fac"
Rouche Foucould : "Dragostea e ca o stafie. Multi vorbesc
despre ea dar putini o vad intr-adevar"

Liuta Enache

"De obicei ne indragostim de persoanele care ni se par atragatoare si despre care consideram ca s-ar potrivi cu noi, dar suntem predispusi sa fim mai atrasi de persoanele care simt la randul lor atractie fata de noi. Doar in aceasta situatie se creeaza un prilej favorabil dezvoltarii individuale. Iar atunci cand simtim ca unele persoane se simt atrase de noi, apare involuntar un val de bucurie", afirma acesta. Faptul ca persoana respectiva nu se simte atrasa de noi ne determina sa ne formam o parere negativa asupra propriei persoane si ca atare suntem mai putin predispusi la a ne indragosti de persoana respectiva.

| Alisstor a răspuns:

Dragostea de fapt e un fenomen dintre doua substante chimice ce reactioneaza in creier care iti da o senzatie ciudata, amplifica eliberarea adrenalinei in sange si da o senzatie de "nevoie sa protejezi".
Ne indragostim fiindca ne simtim fascinati de o anumita persoana, asa ca se intampla reactia chimica de mai sus. Este un proces automat care nu poate fi controlat.

| ctinionut a răspuns:

Dragostea e singurul sentiment care ne face sa fim egali...

| lavinia1994 a răspuns:

Love is everything; x

| karma15 a răspuns:

O poti explica in cuvinte? Daca da aceea nu este dragoste.

| karma15 a răspuns:

Poate din nevoia de a simti pe cineva aproape, cineva caruia sai daruim si sa ne daruiasca afectiune.

| cristinanatalia a răspuns:

Nu stiurolling on the floor))

| cristinanatalia a răspuns:

Asa este viata