| anonim_4396 a întrebat:

Ce este iubirea? ce asteptari aveti de la persoana iubita?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Iubirea... e cel mai frumos sentiment si mai pur...eu astept de la pers iubita sa ma iubeasca si sa accepte asa cum sunt eu, sa stie sa ma faca sa zambesc, sa fie cu mine la bine si la rau, sa ma respecte...cine nu a iubit in viata inseamna ca nu a trait, iubirea insemna viata...kiss

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Boala incurabila a sufletului! Asteptari nu am, pentru ca iubirea ar deveni un targ, dar asta nu inseamna ca nu apreciez lucrurile care vin din suflet!

| liz23 a răspuns:

Iubirea e un sentiment atat de complex, te poate face mai bun sau te poate face sa pierzi controlul. Iubirea nu este egoista, rabda este intelegatoare.sunt pasi mici facuti de doua persoane. Iubirea insemna schimbarea celor doi sau mai bine zis maturizarea, dar in acelasi timp sa accepti defectele. Iti da curaj si nu te lasa sa "cazi". Se bazeaza pe incredere si comunicare. Insa tot iubirea iti da intelepciunea ca atunci cand cel de langa tine abandoneaza, tu sa renunti. De cele mai multe ori cautam atat de mult ceea ce nu avem incat uitam sa apreciem ce este langa noi.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Iubirea este ceva frumos, ceva ce trebuie trait de fiecare dintre noi, important este sa gasesti acea persoana care sa merite acest lucru.

| rozalia25 a răspuns:

O stare e iubirea. Sa fie balnda, intelegatoare si mai ales sincera. O adevarata relatie trebuie sa se bazeze pe incredere si ajutor reciproc. Doar asa poate iubirea supravietui si creste.

| Instinkt a răspuns:

Sa ma iubeasca si sa fie tandra cu mine

| Mihaic93 a răspuns:

Iubirea nu cred ca are definitie. ti-o poti defini prin cuvintele tale.

| nutzu' a răspuns:

In primul rand romantism si daruire trup si suflet persoanei iubite...plus multe alte sacrificii.

| cyufulyky a răspuns:

Sa te inteleaga sa te iubeasca sa-ti ofere afectiune sa-ti vb frumos sa te respecte sa aive incredere in thn mmm ...si multe alte chestii minore...

| dya_4589 a răspuns:

Iubirea este un sentiment atat de frumos, incat nu poate fi explicat. Ea e singura ce poate schimba cu adevarat o persoana. Ea ne face fericiti sau poate nu... Ne incalzeste sufletul cu lacrimi sau cu zambete... Ne da putere sa luptam si sa invingem orice obstacol, si, in acelasi timp ne face "slabi" in fata persoanei iubite... Iubirea ne da viata, si pentru iubire traim!

Gata cu partea filosofica, desi as putea sa mai scriu cma vreo ora pe tema iubirii. Ce asteptari am de la persoana iubita? Pai sa ma iubeasca asa cum sunt :cu defectele mele, sa ma inteleaga, sa aiba incredere in mine, etc.

| pinkpanther_4414 a răspuns:

Este un sentiment pe care fiecare dintre noi ar vrea sa il traiasca... iubirea, ne face sa fim mai buni ca persoane, mai intelegatori, de dragul persoanei iubite putem face compromisuri.Eu astept de la persoana iubita...intlegere,sinceritate,loialitate,sa stiu ca pot conta pe el cand am o problema, sa fie langa mine cand am nevoie de el, sa nu fie superficial, adica sa judece numai dupa aparente si sa nu se uite in sufletul cuiva...