| ateu123 a întrebat:

La ce ne ajuta iubirea si dragostea fata de persoana iubita in lupta pentru supravetuire? nu e o slabiciune iubirea?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Iubirea sa fie o slabiciune?
Dimpotriva... iubirea te tine unit intr-un grup, te face sa lupti pentru o persoana iubita iar ea sa faca la fel pentru tine!
Asta e unul dintre motivele pentru care oamenii au supravietuiut de-a lungul timpului!
Deoarece s-au organizat in haite bazate pe sentimente numite familii...iar timpul a demonstrat ca unde-s multi puterea creste

| ateu123 explică (pentru Apache):

Raspunsul tau e logic si rational oare si alte animale simt sentimente ca noi?

6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu iubirea e o slabiciune, ci felul eronat in care o percep unii oameni. Iubirea te ajuta sa iubesti; nu iti este un aliat de nadejde in lupta pentru supravietuire. Mai degraba, din iubire...mori.

| harciog a răspuns:

Devine slabiciune cind iti lasi ratiunea afectata sentimental si uiti ca dragostea este libera, nu cere nimic, ea numai ofera.

| IMC90 a răspuns:

Da, poate fi o slabiciune.

Se poate profita la maxim de asa ceva (vezi cazul Monica-Iri). Numai ca acolo n-a fost vorba despre iubire ci despre fu*thay

Oricum, mosu a ramas cu buza umflata, a facut-o pe aia mare diva si s-a ales cu un deficit bugetar.

| Alyra a răspuns:

Bună!
Dragostea te face să te simți mai bine întotdeauna. Te face să visezi și să uiți de toate problemele pe care le ai... gândindu-te mai mult la persoana iubită decât la tine. E...un sentiment nobil.
Viața parcă nu-și are sensul fără iubire. Fără...cineva pentru care să trăiești. Cineva pentru care să fi dispus/ă să faci orice.
Devine o slăbiciune doar atunci când îți faci prea mult speranțe legate de dragostea față de cineva care probabil nu va simți niciodată același lucru.
O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti dus? cum sa fie slabiciune? tie nu-ti place treaba aia de dupa ce alergi dupa fata si mergeti pana-n panzele albe?
PS: te face mai bun (sau mai rau daca e neimparatsita si devii obsedat nebun big grin). oricat ai vrea tu sa-i sucesti capul la spate tot nu poti c-o iubesti ha ha (sic)