| Poinsettia a întrebat:

Ce este iubirea? Ce intelegi tu prin iubire? Da definitia iubirii.

Răspuns Câştigător
| Corinne a răspuns:

Iubirea este cel mai minunat dar, de o valoare nepretuita, pe care Dumnezeu le-a dat-o oamenilor.
Venind de la Dumnezeu, iubirea mosteneste eternitatea, depasind chiar moartea.

A iubi este insasi legea vietii. Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii, practic ii facem loc lui Dumnezeu insusi.

Iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA NIMIC in schimb. Iubirea inseamna daruire totala, inseamna uitare de sine.

Sa invatam sa iubim cu adevarat, fara a cere ceva in schimbul iubirii noastre.

Par nebunesti aceste cuvinte astazi cand o asemenea iubire este aproape de negasit nici in filme n-o mai gasim.

Dar atata timp cat o pomenim, intrebam de ea mai exista o speranta ca ea sa renasca! love struck
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea" love struck

16 răspunsuri:
| Denisa a răspuns:

O chestie inutila pe care nu o inteleg si de care vorbeste toata lumea rolling eyes

| bOse a răspuns:

Nu exista asa ceva, nu se scrie, se simte.

Ah ce bine ma simt.

| Marry:X a răspuns:

Buna.Raspunsul meu nu va fi foarte elaborat sau luat din carti, ci compus cu inima. Iubirea defineste o stare, care te urca pe culmile arzatoare ale pasiunii si te rostogoleste pe culmea plina de extaz. Te face sa plutesti intr-o lume tainica, in care tensiunea nu exista, doar linistita beatitudine a implinirii. Te face sa plutesti, sa visezi, dar te si poate distruge in aceeasi masura.Stii,eu adesea compar iubirea cu o fiara care te prinde in ghearele ei nemiloase si te lasa cand iubesti mai tare. Fara iubire am fi niste oameni morti, nu am mai avea un scop pe aceasta lume.Totul ar fi pierdut in neant fara iubire. Sper ca ti-am fost de ajutor.Succes!

| roxynutza a răspuns:

X+y=love

| LULUTZAwhitYOU a răspuns:

A iubi înseamnă a înceta să trăieşti pentru tine, a face ca toate sentimentele omeneşti, teama, speranţa, durerea, bucuria, plăcerea să nu depindă decât de o singură fiinţă; înseamnă a te cufunda în infinit, a nu găsi nici o limită simţirii, a-ţi închina viaţa unei fiinţe în aşa fel încât să nu trăieşti şi să nu gândeşti decât pentru a o face fericită; a turna măreţie în înjosire, a găsi alinare în lacrimi îndurerate, plăcere în suferinţă şi suferinţă în plăcere; adică a întruni toate contradicţiile.- Honore de BALZAC, scriitor francez.
- Dragostea nu este inertă ca o piatră, trebuie sa fie mereu replămădită, ca o pâine, transformându-se în ceva nou.- Ursula K. LE GUIN, scriitoare americană.
Iubirea este un sentiment care il dobandim din
nastere, dar din pacate un sentiment care daca nu
este hranita cu caldura altor persoane, iubriea
artato de alte persoane fata de noi, care se poate
face prin cuvinte si prin gesturi, iubirea se
invata din primi ani ai vieti, si evolueaza o daca
cu noi. Iubirea este de doua feluri Iubirea
omeneasca cand iubi doar un grup de persoane
restans si Iubirea Dumnezeiasca cand iubim pe
Dumnezeu, Isus si pe apropaele nostru, si este scir
ca cele 10 porunci se rezuma la una Iubesteti
aproapele preuc te iubesti pe tine insuti.Si nu
trebuie sa uitam ca trebuie sa avem in noi o iubire ca cea
a lui Isus, Care atat a Iubit biserica si pe oameni
de Sa dat pe El insusi salvarea biserici si a
oamenilor.
PS: Iubitiva mult.Vam pupat nu lasati rau sa va
domni doar iubirea. [ Lorand ]

| DmnProfesoara a răspuns:

Iubirea nu are definitie! E ceva frumos ce simtim langa o pers. draga. E ceva care ne face sa avem flutuashi in stomac. E ceva pur si firav, insa care le da putere indragostitilor in lupta cu anumite pers, obstacole etc.

Toata lumea o cauta, o vaneaza, insa ea soseste doar atunci cand e momentul. E la fel ca pasarea Phoenix.Se naste din cenusa.
Cenusa poate fi celelate momente cu un alt baiat de care am fost indragostit/a, iar pasarea sa fie chiar dragostea mult mai puternica, la fel cum si Phoenix are penele mai colorate

Asha vad ew iubireahappy

| PisicaAristocrata a răspuns:

Iubirea este libertate.

| Ellameh a răspuns:

Iubirea este cel mai avansat grad de sentimente fata de o persoana. Iubirea este sentimentul ca ti-ai gasit jumatatea fara de care ai fost incomplet/a tot acest timp. Iubirea e cel mai frumos lucru daca stii sa o apreciezi happy

| Miu_6243 a răspuns:

Sa dai persoanei iubite sansa sa te distruga si sa ai increderea ca nu o va face!happy

| Nik a răspuns:

Iubirea este cel mai minunat dar, de o valoare nepretuita, pe care Dumnezeu le-a dat-o oamenilor.

Venind de la Dumnezeu, iubirea mosteneste eternitatea, depasind chiar moartea.

A iubi este insasi legea vietii. Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii, practic ii facem loc lui Dumnezeu insusi.

Iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA NIMIC in schimb. Iubirea inseamna daruire totala, inseamna uitare de sine.

Sa invatam sa iubim cu adevarat, fara a cere ceva in schimbul iubirii noastre.

Par nebunesti aceste cuvinte astazi cand o asemenea iubire este aproape de negasit nici in filme n-o mai gasim.

Dar atata timp cat o pomenim, intrebam de ea mai exista o speranta ca ea sa renasca!

Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"

| IIIx333III a răspuns:

Iubirea cuprinde toate sentimentele din lume. Gelozie, iubire, tristete, ranire, gandire, dor, amagire, simpatie, multe sentimente pe care le simti treptat. Fluturasi in stomac, nopti nedormite, clipe pe care nu ai vrea sa le mai traiesti vreodata, zambete, clipiri, priviri pe care nu ai vrea sa le uiti. Lucruri rele si bune. LUCRURI. Cum se poate ca niste lucruri simple sa formeze un lucru atat de mare. Defapt, scuzati-ma, dar iubirea nu se poate exprima printr-un cuvant. Nu este un lucru. Este o adunatura de cuvinte, puse intr-o cana si agitate cateva secunde. Aceasta este reteta iubirii. De multe ori simti ca iubirea nu exista, ca ea este formata din 5% lucruri bune si amintiri placute, si 95% din lucruri care te fac sa suferi. Desi de multe ori este asa, baiatul/fata care te uy\\iubeste cu adevarat nu o sa te faca sa suferi mai mult de 5%, iar 95% iti va arata iubire, ceea ce compenseaza. Sau, daca va face greseala sa te raneasca, daca te iubeste cu adevarat se va intoarce la tine. Iubirea este ceva unic, dar nu este unic la o singura persoana. Este unica pentru doua persoane. Doua persoane cu o poveste care nu i se va repeta niciunui om in lume. Desi exista acele "tipare" din filme, ele niciodata nu sunt si nu vor fi si nu au fost la fel. Pur si simplu simti ceva in momentul 1, iar in momentul 2 il poti simti mai puternic, sau nu il mai poti simti. Este un joc periculos, care merge jucat DOAR in doua persoane.

Nu este teorie de pe net, este din sufletul meu. Faptul ca m-am despartit de persoana pe care o iubeam cel mai mult si pentru care as fi facut orice m-a demoralizat. Cat am stat si am scris raspunsul pentru tine am stat si m-am gandit ce am simtit pentru EL.

Si am ajuns la concluzia asta: chiar daca nu o sa ii mai spui niciodata "iubitule" unui baiat, daca l-ai iubit cu adevarat il vei iubi mereu, chiar daca vrei vrea sa il uiti nu vei putea, asta este adevarul! Asta inseamna iubirea adevarata pentru mine!

| vraiull a răspuns:

N-are rost sa ne chinuim prin cuvinte sa descrie ce e iubirea pentru ca nu ai cum trebuie sa o simti nu sa incerci sa o descri iubirea nu are descriere Este ca si o magie e ceva deosebit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea mea este dydy. by jerry:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un cuvant

| Cris888 a răspuns:

Ce este iubirea? Ca sa poti raspunde la "ce" - presupune ca iubirea are greutate - Corp sau cumva o forma de corporalizare ce permit starile contemplative ale fiintialului uman de cuplu. O sa incerc sa descriu cumva.
Existentialitatea iubirii sta pe platforma deschiderii de corp a pulsatilului viu al inimii.
Iubirea are momente de simtire in trairea viurilor bataii inimii constienta.
Iubirea este si constienta inimii - a gandului pulsatilizat in terminalele venelor si capilarelor cu extensie in radiatia supraformei - peste trup. In momentele de apropiere dintre iubiti ce isi dau saruturile.

Benzile de frecventa ale resorturilor - daca le pot spune asa - capata dinamici - incep din inzestrarea ancestrala de la proiectia nasterii continuata prin straturile structuralizarilor - sine, eu, supraeu, suprasine - memorial are o concentrizare capacitiva a trecutului, prezentului si a viitorului.
Banda temporal a prezentului se focalizeaza in momentele apropierii spre individualizare fantasmagorica a unificarilor trupesti intre cei doi - in daruirea de trup a mangaierii - ca fiind facuti unul pentru celalalt la modul ideal.
In momentele iubirii - cuplul aflat pe platforma mediului inconjurator a talpilor pe pamant - simt o oarecare ridicare in trupuri concretizata-n vederile privirilor vii ale vietii de daruire (pentru unii care o gandesc constienta devine ratiune - ca si alegere a trecerii de viuri).
Cei doi iubiti au si momentele de statornicie a sincronicizarii vietii - ca si cum simt o nemurire sau o absenta a mortii, o reintalnire in univers.
Rationarea in cuplu nu duce nicaieri in general din fixatiile, relationarile asocierile - prin limbaj - religioase sau educationalul primit - ce apar in formele descrierilor in inductia verbalizarii trairilor.

Cuplul isi fac un "divinul-dumnezeu" propriu individualizat doar pentru ei in capacitivul la care sunt capabil sa se ridice (nu are nici o legatura cu asa zisi dumnezei profeti inventati sau imaginatinati de religii sau diferite forme educationale) protectiv.

"Iubire" apartine doar oamenilor si poate sa treaca la orice nivel, dimensiune, forme, forta, sacrificiu, dincolo de puterea dumnezeilor.

Iubirea in forma articulata inchisa intr-un ideal perfectionist pe o forma trecuta - face existential la-in-cu Dumnezei, divinitati, religii.
In formele conceptuale ale religiilor inchipuirile Dumnezei lor - nu sunt iubire.

Iubesti faci iubire este iubire - nu ai nevoie de cuvinte, de marul din copac, ca sa vina ingerasii, de Dumnezei, de vreun fiu divin, profeti, calugari, popi, filozofie, psihologie,... etc.

| Ann95 a răspuns:

E ca atunci cand ai "fluturi" in stomac de fiecare data cand il vezi, iubirea este cel mai frumos sentiment, impreuna cu prietenia. Stii cum se spune, mai bine sa iubesti si sa pierzi dacat sa nu fi iubit deloc. Te poti indragosti oriunde si oricand, dar nu de oricine. Iubirea adevarata nu trebuie sa o cauti, va veni ea la tine, intr-o zi...