| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce e iubirea? Scoateti tot ce stiti,si tot ce nu stiti, ca eu tot n-am inteles definitia iubirii!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Iubirea o poti doar simti omule, vezi ca tiam trimis felicitare

14 răspunsuri:
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Nu cred ca iubirea poate avea o explicatie logica, e 'nebunia" care iti face placere.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ce altceva ar putea reprezenta, in afara unui amalgam de sentimente?

| OnuOnulică a răspuns:

Iubirea reprezintă o adunătură de sentimente plăcute și de bunătate față de o persoană.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Iubirea o intelegi doar cand iubesti. Pentru ca atunci esti un alt om.

| OldSoul a răspuns:

Un sentiment atat de aiurea incat datorita lui ai fi dispus sa-ti risti viata, sa-ti calci peste orgoliu, toate astea pentru a avea o sansa/a fii alaturi de persoana pe care o iubesti

| Dismally a răspuns:

Nici nu vei intelege pana nu o s-o simti happy

| Oana92 a răspuns:

Cati oameni vei intreba, atatea definitii vei primit. Si in fond, chiar ai nevoie de o definiti? Tu nu poti intelege singur ce si cand simti?

| VelaJohnny a răspuns:

Atasament profund fata de o persoana bazat pe sentimente. Si atasamentul ala trebuie sa scoata tot ce e mai bun din tine, sinceritate, sacrificiu, rabdare, marinimie etc. Daca nu le are (is mai multe) nu e iubire totala. Nu poti iubi cu adevarat o persoana si sa o vorbesti pe la spate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dopamina, adrenalina, noradrenalina, endorfine, hormoni de vasopresina si oxitocina. Asta e definitia iubirii si e singura reala.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Imi vine sa vomit la ce raspunsuri am vazut aici. Lasa hollywood, lasa telenovelele si media. Iubirea nu sunt toate sentimentele, aia e casnicia (probabil ). "iubirea" ar trebui sa fie afectiune, tandrete, etc, etc. Nu te "indragostesti" cand ai o emtoie negativa, cum ar fi - nervozitate sau furie, sau tristete. mai stiu eu.

Iubirea e de fapt o atractie care stimuleaza niste simturi in capul tau si sub-constientul tau crede ca e obsesie. Cu cat o fata te-a uimit mai mult cu ceva ( inteligenta, are picioare de manechin, are un fund perfect, bla, bla ), cu atat vei investi mai mult timp si gand in aceea idee, si pana la urma. Oh... te-ai "indragostit", e mai complicata povestea, exista carti intregi de sute de pagini care dovedesc clar ce emotii simti cand te certi, cand te indragostesti, cand esti respins, si asa mai departe.

Acum astept comentarii gen: " lasa ca o sa vezi tu, o sa-ti vina una de hac", ok am auzit-o de catralioane de ori. Folositi voi siropisme si eu folosesc ce e dovedit. bye now big grin

| ToKen a răspuns:

De ce sa limitam iubirea cu o definitie? day dreaming

| Tinna666 a răspuns:

"Esti pregatit sa iubesti?
Atunci fi gata sa te doara!"

Iubirea reprezinta, dupa parerea mea, toate sentimentele pe care le poate simti o persoana fata de cealalta.nu poti sa urasti pe cineva daca nu iti pasa de acea persoana.nu iti poate pasa de o persoana daca nu ti la ea...si asa mai departe.
Iubirea e ceva intens, ceva complicat, e acel sentiment care te face sa spui ca nu mai poti, ca nu mai vrei o persoana langa tine, dar de fapt sa o doresti din ce in ce mai mult.

| Trumpinator a răspuns:

Nu exista iubire. Sa iti rezum scurt, un cuplu fericit este cel in care cei 2 au un scop comun, si ambii pun umarul la treaba. Bineinteles este si putina atractie fizica la mijloc, dar nu in principal.

| Superdumnezeuomniscient a răspuns:

Ceva misto cat dureaza, dupa e doar un gust amar, nici macar nostalgie nu trezeste.