| Merry24 a întrebat:

Ce este lichidul preejaculator si ce riscuri de sarcina sunt de la el?

10 răspunsuri:
| AndreyG a răspuns:

Cred ca vorbesti de picatura placerii. Daca faci sex neprotejat, baiatul nu o simte cand este eliberata. Ea circula pe acelasi canal cu spermatozoizii si daca sunt spermatozoizi vechi pe canal, ii curata si din pacate ii depoziteaza in vagin. Deci riscurile sarcinii sunt destul de mari. Desi sunt mari se poate sa ai si noroc si canalul sa fie curat si astfel sa nu ramai insarcinata. Dar riscul este prea mare chiar si asa, si de asta trebuie sa fie folosit prezervativ la fiecare act sexual. altfel stiind informatia aceasta despre picatura placerii, traiesti in stres o perioada de timp doar ca sa afli daca ai ramas insarcinata sau nu.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Din cate stiu eu cel preejaculator e tot sperma si e eliberata pentru lubrifiere. Evident cand ai preludiu lung(cum mie imi place) ala e eliberat din cauza ca te exciti si inainte de contact il stergi si mai "storci" ce mai este pe canalul din penis si il cureti cu un servetel si riscul dispare. Daca nu ai preludiu si ti-o baga direct sperma nu mai are contact cu aerul si nu s emai "dezactiveaza". Dupa cum sti sau poate nu, in timpul sexului pielea se msica pe penis in sus si in joc iar cand e in sus si se elibereazaputin preejaculator se aduna intre piele si penis il face sa se miste usor fara sa se irite si la fel si in vagin.Asa a crezut si o neexperimentata dupa prima data cu mine dupa un preludiu lungut.Cand a vazut a si intrebat,"deja"? Eu am stiut ca e doar preejaculator si i-am zis"stai linistita ca pana vine dureaza mult si bine" in principal pentru ca preludiu ajuta, sa nu te grabesti.

| Merry24 explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Si a ramas insarcinata chiar daca s-a spalat?

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Merry24):

Poi daca te speli sau stergi (ca baiat) si eventual mai merge si la baie inainte de act nu are cum, pentru ca canalu ii comun (partea din penis) si pentru urina si aia curata orice reziduu de sperma despre care spunea Andrey.Am vazut destule cazuri in care ejacula chiar chiar la intrarea in vagin sau pe clitoris si nu o ramas pentru o impins cand o fost in vagin si so spalat si cant o fost afara lo sters si spalat.Si nu uita, in contact cu apa sperma se "dezactiveaza" deci nu-i problema

Alte răspunsuri
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Merry24):

Atunci de ce iti mai bati capu?winking

Alte răspunsuri
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Minnyee):

Trebe sa pricepi sa sperma si urina iese prin acelasi loc de la un moment dat.Tot ce o fost pe canalul comun o fost eliminat odata cu treaba mica. Evident lichidul ala o sa fie eliminat si la a doua partida, dar daca ii faci un oral inainte, cureti tot lichidul ala cu limba si lasi saliva in loc, si o sa fie si lubricat si fara riscul de sarcina tongue

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În cazul în care nu folosiţi prezervativul, chiar dacă nu a ejaculat în tine, există un "risc" (de sarcină) mai mic - datorat lichidului preseminal, care poate conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal/preejaculator este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi poate conţine spermatozoizi - numărul lor diferă în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie (înainte de a ejacula), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi poate produce sarcină (mai ales dacă te afli în perioada fertilă)!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, riscul de sarcină ar fi (aşa cum spuneam mai sus) de 10-15 % (în perioada nefertilă, şi se dublează în perioada cu fertilitate ridicată) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, riscul este destul de mare : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este suficient ca să fecundeze ovulul şi gata, eşti mămică!

Chiar dacă nu a ejaculat în tine, apare acel lichid preseminal, care conţine spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul singur este suficient ca să rămâi însărcinată!

N-o spun eu, o spun "medicii specialişti", eu doar vă explic vouă!

Pentru detalii, ca să te convingi că am dreptate, vezi linkul : http://www.Contraboli.Ro/......ntraceptie

Lichidul preseminal poate apărea şi după un minut, nu sunt necesare 15 minute...

Pentru a preveni lunar o posibilă sarcină se recomandă următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale (prescrise de medic), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" (când ai ciclu regulat), etc.

| Mara1997 a răspuns:

Se vede că traseul parcurs de lichidul de lubrefiere NU trece prin zona cu spermatozoizi. Ei vin, cum se vede, din spate. Aşadar teoretic lichidul de lubrefiere NU CONŢINE SPERMATOZOIZI.Aici însă apare un „dar". Dacă pe traseu există spermatozoizi dintr-un ejaculat anterior e posibil ca ei să fie luaţi de val şi duşi unde le este locul adică în vaginul partenerei. Aşa că dacă ţi-a curs picătura în vaginul femeii te poţi aştepta la oarece surprize (plăcute…neplăcute…) peste 9 luni