| Jigorugu a întrebat:

Ce este mai puțin dezonorant, să fii curvar sau să fii curvă?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Imaginează-ți o altă planetă locuită din acest imens univers, o planetă, unde sexul ar fi o formă de salut.
Bărbații ar fi cele mai politicoase și cu bun simț ființe. S-ar întrece în a "saluta" toate femeile pe care le întâlnesc.
(bineînțeles, mai puțin pe cele nesalutabile)
Atunci expresia "o doamnă distinsă, onorabilă, salutată de toată lumea" ar avea o mare căutare.
Iar babele ar șopti pe la colțuri despre câte un bărbat "ce nesimțit e ăsta, trece fără să dea bună ziua" laughing

Deci, onorant, dezonorant, curvă, fidelă, sfântă, păcătoasă, etc. nu sunt decât niște noțiuni inventate de rasa umană pentru a caracteriza respectarea sau nerespectarea unor norme, dogme, reguli, etc. la rândul lor la fel de inventate de aceeaș rasă umană.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista monogamie,moralitatea =astea sunt inventi umane,suntem primate si avem dorinte ca orice alt animal,ca reprimi dorinta sexuala nu inseamna ca esti moral,asta conform lui freud duce la frustrare,complexe,gandire radicala, lipsita de ratiune,impulsiva,compulsiva,dar,omul are nevoie si de iubire, asa ca e bine sa ai un pachet de sex, iubire, socializare, gandire rationala

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Freud zice asa, Socrate / Platon altceva, csf.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să fie la fel în ambele cazuri însă lumea critică mai mult o fată dacă e curvă.

| Plato a răspuns:

Ambele sunt dezonorante, dar cred ca oricine, in sinea lui, considera curva mai mizerabila decat curvarul. Mai putin cei implicați, desigur.

| Emma30555 a răspuns:

As folosi aceste apelative mai degrabă când e vorba de caracter, pentru persoane care nu au caracter, adică manipulează, își bat joc de sentimentele celor din jur, sunt parșivi, sunt prefacuti, nu au remușcări etc, dacă e vorba de alegeri sexuale nu se justifica aceste apelative, fiecare e liber, fiecare face ce simte, împortant e sa fie fericiți

| Goete a răspuns:

Dezonorant, pentru a fi pe placul cui?
Atata timp cat te simti bine si nu faci rau nimanui cu asta, eu fac ceva pe "onoare" - care cu alte cuvinte ar fi "vai, ce gandeste lumea despre mine" - eu imi vad de viata mea si daca vreau sunt curva, daca vreau, curvar.

| Crackman a răspuns:

Cam ambele dar mai rau este la fete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare om face ce vrea, cine sunt eu sa-i spun ca e dezonorant?
Nu e sanatos sa schimbi in ambele cazuri partenerele/partenerii ca pe sosete.

| Paul754880338 a răspuns:

Nu suntem prin definitie o specie monogama, deci un exces de moralitate ne poate numi pe toti o specie de curve sau curvari, dar cu putina toleranta ne putem numi curiosi din fire... uni mai mult alti mai putin.

| OrdanKarris a răspuns:

Imagineaza-ti o cheie care deschide multe lacate si multe usi. Acea cheie e o bijuterie pentru ca deschide aproape orice. Acum imagineaza-ti un lacat care poate fi deschis de orice cheie. Ala poate fi considerat un lacat de foarte proasta calitate si inutil. Asa si cu curvarul vs curva. Curvarul e cheia care deschide lacate si usi, un maiestru, un castigator, un campion. Curva este lacatul deschis de multe chei, o piesa uzzata, inutila, de proasta calitate.

A fi curvar nu este dezonorant deloc pentru ca cel mai de pret lucru al barbatului este valoarea lui prestata, ce face, nu ce este.

A fi curva este o dezonoare pentru ca cel mai de pret lucru la o muiere este vaginul, aparatul ei reproducator. Cu cat acel aparat reproducator este mai uzat, mai abuzat, mai spermuit, sau apartine unei doamne trecuta de o varsta care ar da nastere la copii cu probleme (malformatii, sindromul Down) cu atat valoarea ei scade. Valoarea unei muieri este direct proportionala cu tineretea, fermitatea, puritatea, curatenia, eleganta, finetea, sanatatea si calitatea ei genetica, calitate care scade cu trecerea timpului. Mai mult de atat, aparatul ei reproducator este strans legat de psihiicul ei. Cu cat vor fi mai multi barbati care si-au dat drumul in ea, cu atat va fi mai confuza psihic si spiritual si va fi mai greu spre imposibil de a stabili o conexiune trainica cu un singur barbat. A fi curva are repercursiuni grave fizice si psihice.

A fi curvar nu are nici o repercursiune, decat poate bolile cu transmitere sexuala.

Oricat de egale ar dori si ar visa muierile sa fie cu barbatii, aceasta este o imposibilitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Sa zic ca ai dreptate, dar eu as presupune ca orice femeie are nevoie la un moment dat de "sl.ut faze".
Sincer nu e sanatos nici cu o femeie care se crede sfânta care nici nu a avut 1-2 parteneri sexuali, dar nici cu una promiscuã pentru ca are 100% esec cu barbatii.

| OrdanKarris a răspuns (pentru anonim_4396):

Absolut adevarat dar deja vorbim de frigide si ipocrite aici. Si astea trebuie evitate ca ciuma. Tot un fel de curve sunt si astea, ba chiar niste curve de foarte proasta calitate. Vor avea pret foarte mare (nu doar de ordin financiar) pentru niste servicii prestate prost sau chiar inexistente, genul de muiere care ridica virginitatea la rang de megalomanie. O alta diferenta intre specimenele astea si declarate ar fi ca astea sunt reprimate si odata scapate la maciuca, devin mai curve decat pro. Oricum ai da-o nu sunt bune de legaturi trainice nici astea.

Mai destupata la minte e una pro, dar in cazul aleia nu merita sa platesti pentru ceva ce au primit multi altii inaintea ta, sa platesti pretul retail pentru o masina gata de dezmembrare. Iar in cazul frigidelor virgine e ca si cum ai avea o masina care nu face exact lucrul pentru care a fost conceputa: nu porneste la cheie sau nu porneste deloc, un defect din fabrica scapat din vedere, ajuns in showroom unde nu are ce cauta.

| SalutCeFaceti a răspuns:

Curva, deoarece ca femeie se presupune ca barbatii te folosesc pe tine. Fiind curvar, e mai mult un compliment, presupunandu-se ca tu folosesti femeile. Ambele sunt doar denumiri inventate pentru ca societatea sa poata sa isi bata joc de inca ceva.

| Rux2000 a răspuns:

Părerea mea ca este mai urat ca o fata sa fie curvă de cat un bărbat curvar. Adică nah, fiecare am drepturi egale însă în fața societății asta nu contează.

| Goete a răspuns (pentru Rux2000):

Totusi urat, de ce?
Pentru ca este cineva care spune ce e frumos si ce e urat? Nu faci rau nimanui deci e ca si cum ai spune e urat sa mananci o multime de fructe, mananca doar mere ca asa e frumos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Goete):

Prin vagin se transmit o multime de boli sexuale
Poti s-o faci ca asa vrei sau sa te uiti la unii,, aia pot sa se ftã cu multe/multi, ce eu Nu pot?" Nu ma las mai prejOs.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbeam de partea morala si nu de cea fizica.
Si exista prezervative

| f2ff2fl12f a răspuns:

Curvar, la fete mai merge.