| georgiana_5946 a întrebat:

Ce este pentru voi gelozia?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Gelozia dusa la extrem degenereaza in boala, care cu greu se trateaza. Din gelozie exagerata, poti face lucruri de neimagiant care sa-l raneasca profund pe partener.Gelozia in doze mici, nu deranjeaza, uneori chiar intareste relatia.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O manifestare de egoism.

mlm
| mlm a răspuns:

O boala care in multe cazuri nu poate fi tratata.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Egoismul are si o parte buna si o parte rea.Partea buna este ca prin acest mod ii demonstrezi partenerului ca ti la el, iar partea rea este ca uneori gelozia te poate face sa te certi cu partenerul.winking

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Of la draq ce dure se cred unele...nu dau numelaughingpentru mine gelozia este al mai al draq lucru de pe planeta asta... e mai usoara moartea decat geloziahee hee

| Ben. a răspuns:

1 virus deosebit de periculos. o mizerie care t mananca p dinauntru :nu te lasa sa gandesti, sa dormi, sa te linistesti...

| andi a răspuns:

Un mod de a-i arata partrenerului k intr-adevar tzii la el, dar sa nu fie gelozie extrema!

| jani a răspuns:

Gelozia...este un sentiment care apare atunci cand iubesti...nu e un sentiment negativ atunci cand este... o gelozie normala...nu exagerata... daca iubesti esti si un pic gelos...de obicei se spune ca gelozia e cumplita...ca nu e un sentiment bun... dar eu zic ca atata timp cat gelozia este cu masura e un sentiment natural si bun...sa iubesti si sa fii un pic gelos este ceva normal...

Răspuns utilizator avertizat
| Kiddu a răspuns:

Un sentiment de furie pentru mine.
Am luat la bataie o fata, doar pentru ca spunea ca gagicul meu o placelaughing
NU recomand nimanui prin ce-a trecut tipahee hee

| rusyyy a răspuns:

De multe ori o intalnim sau chiar o simtim, fara sa ne dam seama.
La prima vedere, ea este o serie de "nemultumiri" manifestate vizibil sau nu, asupra comportamentului partenerului. Mai exact, ea se manifesta ca un sentiment (ce poate deveni chiar obsedant) de neincredere, de suspiciune asupra fidelitatii persoanei iubite. Poate fi reala sau iluzorie, fiind urmarea unei amenintari percepute in legatura cu o relatie, sau calitatea acesteia.

Se spune ca gelozia apare doar atunci cand iubim cu adevarat. Ca doar un sentiment real si puternic poate genera un altul, cel potrivit caruia persoana iubita ne apartine intru totul, si ca trebuie sa fie doar a noastra. De aici, apare nevoia de control, si chiar posesivitatea, iar dus la extreme, acest sentiment duce chiar la acte violente grave. Citind articole de specialitate, am observat niste cote inspaimantatoare ale crimelor comise din gelozie (aproape 20%).

Daca vorbeam mai devreme despre gelozia reala si cea iluzorie, le vom detalia acum, specificand in primul rand ca relatiile de colegialitate, parteneriat (in domeniul afacerilor), amicitie sau afectivitate fara conotatii sexuale, sunt perfect normale intre persoanele de sex opus. Ele vor aparea si vor exista mereu, si nu au de ce sa trezeasca suspiciuni sau sentimente de gelozie. Cu totii avem prieteni de sex opus, personae cu care lucram sau ne petrecem timpul liber, fara ca acest lucru sa ne afecteze relatia.

Trebuiesc stabilite, insa, niste limite, intre aceste tipuri de relatie, si cele care denota un alt tip de comportament, inadecvat si care implica ceva mai mult decat "amicitie".
Si totusi, gelozia este ceva ce poate fi depasit. Fie prin buna comunicare a cuplului, fie apeland la ajutor specializat, ea poate deveni un impuls pentru dezvoltarea personala

| bety44 a răspuns:

O boala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Gelozia este latura negativă a iubirii.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e si pentru alti