| SERIALS a întrebat:

Ce fel de prezervative existe pe piata? Am auzit ca sunt prezervative cu arome, care sunt destinate doar pentru sex oral.

Iar cele pentru sex vaginal si anal se impart in mai multe categorii? Pe baza de ulei, apa, etc

Imi poate da cineva explciatii?
Si ce tipuri de lubrifiant exista pentru sex vaginal si oral? Cum se foloseste?
Chestia asta ar trebui explicata la liceu, dar nu sa cautam singuri informatii.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe piata exista numeroase tipuri si feluri de prezeravtive, unele cu arome, altele fara arome, unele cu geluri sau spermicide, altele fara.
Cele pentru sexul oral, se numesc foite de protectie si pot veni cu si fara arome, la fel ca si cele pentru sexul vaginal.
Pentru sexul oral la fete, se pot folosii si prezervativele normale, la care se taie caciulita prezervativului si apoi se taie pe toata lunginea lui, obtinandu-se un dreptunghi, similar cu foitele protectoare.
la sexul vaginal nu este nevoie de lubrefiant, decat daca femeia are peste 50 de ani si este la menopauza, pentru ca altfel, un vagin sanatos de femeie, este capabil sa se lubrefieze singur, producand destul mucus, incat pensiul sa alunece f usor in timpul sexului.
Pentru sexul anal, se gasesc prezervative, unele chiar continand un anestezic usor.

| mihai69 a răspuns:

Alea cu arome sunt nașpa rău. Mai bine folosești unele standard și pentru sex oral!
Majoritatea celor din comerț sunt din latex și pentru ele se folosește lubrifiant pe bază de apă.
Pentru cei / cele alergici la latex, sunt prezervative din alte materiale. Pentru unele din astea, merg și lubrifiantți pe bază de ulei. Astea sunt de obicei rare și se găsesc doar în anumite prăvălii mai de specialitate (sau farmacii).
La sex oral chiar nu văd ce nevoie ai avea de lubrifiant... rolling on the floor