| Marbella188 a întrebat:

Ce imi puteti spune despre avortul medicamentuos?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Avortul medicamentos este o metodă nechirurgicală de întrerupere a sarcinii nedorite, fiind recomandată de Organizaţia Mondială a Sănătăţii, ca fiind eficientă şi fără de riscuri. Avortul medicamentos este procedura prin care se folosesc pastile pentru intreruperea sarcinii confirmate, iar aceasta se poate realiza intr-o unitate medicala cat si la domiciliu.
Rata de succes a metodei este de 95-98% şi depinde de regimul corect de administrare a pastilelor pentru avortul medicamentos şi de termenul sarcinii.
Regimul de administrare a preparatelor în cazul unui avort medicamentos:
În prima zi, când ajungi la medic, se administrează primul preparat, peste 1-3 zile e necesar să se administreze al doilea preparat (în clinică sau acasă, la alegerea gravidei). După 2 săptămâni este necesară o nouă vizită la medic pentru evaluarea stării şi constatarea lipsei sarcinii.
Avortul medicamentos are şi numeroase avantaje :
-Evitarea astfel a intervenţiei chirurgicale şi a anesteziei;
-Riscuri mult mai mici de complicaţii infecţioase, în comparaţie cu avortul chirurgical;
-Este o metodă mai "naturală" de întrerupere a sarcinii;
-Ultimul avantaj al avortului medicamentos este faptul că este o metodă mai confidenţială şi confortabilă.
Conform studiilor, utilizarea repetată a acestui tip de avort nu are nici o influenţă nefavorabilă asupra sănătăţii fizice sau psihice a femeii.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a fi riguros exacta informatia primita trebuie facuta precizarea ca prin folosirea corecta a Mifepristonului si a prostaglandinei/Misoprostolului avortul medicamentos este efectuat in decursul a 3-8 ore maxim, adica intr-o 1/singura zi. In rest articolul este copiat suficient de corect. big grin

| Wilma a răspuns:

Iar dupa ce iei a doua pastila, cam primele 4 ore, pana incepe sangerarea, ai niste dureri destul de mari, crampe, ca la o menstruatie urata. Dupa asta te simti mai ok, dar sangerezi inca 2-3 saptamani dupa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Wilma):

Cea de a 2-a pastila folosita Misoprostolul care este de fapt o substanta denumta prostaglandina, are exact acel scop, rol de a provoca crampe musculare cat mai puternice, violente si sustinute pentru ca prin contorsionarea si deformarea cat mai brusca, intense si brutala a muschilor uterului, sa se produca desprinderea de pe peretele intern a tesutului/mucoasei denumite ENDOMETRU in care este implantat ovulul fecundat si eliminarea acesteia sub forma menstruatiei induse/provocate care se va desfasura in zilele urmatoare.

| Wilma a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am explicat in ideea propriei experiente.