| anonim_4396 a întrebat:

Ce imi puteti spune si mie despre Avortul Medicamentos?
Este mai bun ca cel chirungical? Ce parere aveti?

Funda~

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intro vreme avortul medicamentos se facea doar sub supraveghere medicala continua de cel putin 3-5 zile si din acest motiv pacienta era obligatoriu internata intr-un spital/o clinica.Se opteaza pentru acest mod de avort mai ales in cazul in care femeia nu suporta/nu poate fi anesteziata dintr-un anumit motiv. Este cea mai usoara metoda de avort insa are si cea mai mare rata de esec, acesta putand ajunge la peste 10% din cazuri si in aceasta situatie va fi nevoie ulterior de un avort clasic dureros deoarece acesta urmeaza sa se faca fara anestezie (in cazul in care femeia nu poate fi anesteziata). Este cea mai usoara metoda insa este si cea mai scumpa. Depinde de clinica/medicul ginecolog care te asista si in general depaseste 1000 de lei. Am citit ca mai nou nu se mai practica internarea, insa pacienta zilnic trebuie sa fie consultata de minim 2 ori. Avortul cu cel mai bun raport pret/calitate este cel prin aspiratie.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Mergi la un medic ginecolog si consulta-l in aceasta problema. El este cel care te va sfatui corect ce si cum sa faci avortul de care vorbesti.

| sofisis a răspuns:

E mult mai ok cel chirurgical. Nu implica nereusite, nu risti infectii si oricum, chiar daca avortezi medicamentos, tot trebuie sa ajungi pe masa ca sa te curete.
Cel cu aspiratorul sau chiureta dureaza maxim 10 minute, nu te doare si nici nu ai nevoie de spitalizari sau sa te urmareasca vreun medic.

| Anonimuserr a răspuns:

Ambele au riscuri.

Atât cel medicamentos cât și cel chirurgical.
Dar riscurile mai mari sunt la cel medicamentos.

http://www.sfatulmedicului.ro/......catie_9389

http://www.gynmed.at/ro/avortul/tabel-comparativ

http://www.ginecolog-cluj.ro/avortul-la-cerere-metoda-aspirativa/

Complicațiile sunt foarte rare.
Eu zic că e mai ok cel medicamentos decât cel chirurgical. Nu îți trebuie programare pentru intervenție ș.a.m.d.

| Kira5854 a răspuns:

Din cate stiu, nu este 100% sigur, in cazul nereusitei trebuie sa fi dispus sa faci chirurgical. Mult mai bine e sa faci chirurgical.