| vortex12 a întrebat:

Ce inseamna ejaculare prematura si dupa ce interval in timp poti sa spui ca o ai? Eu nu rezist mai mult de 5 minute primul numar, e ok? E in grafica? Si pot prelungi acest interval daca ma masturbez inaintea actului?

Răspuns Câştigător
| Quassaar a răspuns:

Stai liniștit frate, cunosc bărbați în toată firea, cu experiență care nu rezista mai mult de 5 minute la primul numar. Ai să vezi, cu timpul o să se rezolve și aspectul asta. Ești prea stresat, te gândești prea intens la performantele tale in timpul sexului. Lasă-l să vina de la sine și bucură-te de dragoste.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau dar si al altor baieti de aceasta varsta, asa numita ejaculare precoce se produce imediat dupa instalarea excitatiei indiferent de ce natura este respectiva excitatie. Se considera ca ejacularea precoce reprezinta de fapt o disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), a starii de abstinenta prelungita, dar mai ales in cazul adolescentilor, apare din cauza neinceperii vietii sexuale si implicit a lipsei de... experienta sexuale. Se considera ca NUMAI dupa trecerea unui anumit timp raportat la momentul inceperii vietii sexuale care consta in intretinerea de contacte sexuale constante, care sa fie cat mai numeroase si pe cat posibil intretinute cu una si aceeasi persoana. Doar asa se va obtine experienta sexuala necesara pentru a putea coordona, controla si retine ejacularea pe o perioada dorita. Doar daca se procedeaz astfel, in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind una normala. In prezent nu exista pe piata/comert niciun fel de medicament sau produs/preparat produs expres pentru tratarea acestei afectiuni care conform studiilor/cercetatorilor se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihologica si/sau folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata, unica ar reprezenta tratamentul adecvat fiindca numai prezenta/existenta ei, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!