| IATBF a întrebat:

Ce inseamna pentru voi cuvantul "DRAGOSTE"?

Răspuns Câştigător
| Ycu a răspuns:

D aruire
R egrete
A mor
G elozie
O rgoliu
S entimente
T eama
E motii

| IATBF explică (pentru Ycu):

Imi place faptul ca esti original/a.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sex si atat

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Chimie.Atata tot. happy
Da stiu o sa-mi sara in cap iar copilele si o sa ma ia la suturi.
Dragostea e doar chimie si substante si reactii.Si anume luliberina.
Aceasta substanta din creier duce la secretia de hormoni sexuali.
Alte substante sunt vasopresina(influenteaza fidelitatea) si oxitocina(cu acelasi efect).
Hormonul heurohipofizar duce la sentimente materne.
Si nu in ultimul rand vorbim de endorfine ce duc la mentinerea pasiunii in cuplu.
Deci sunt vreo 4-5 substante cunoscute pana acum care impreuna duc la sentimentul de dragoste. happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

In prmiu rand ca dragostea este alimentata de circuitul dopaminei in creier, probabil cel mai important neurotransmitator implicat in acest proces. In al II-lea rand poate imi explici de ce ne indragostim doar de o singura persoana. De ce acel cineva este singurul care ne mai intereseaza?

| shadow72 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Vorba lu salam : adevatat!

| shadow72 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Adevarat*

| Ycu a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Și eu care credeam ca este Fizica, eh... înveți ceva în fiecare zi.

| Solitude15 a răspuns:

Dragostea e un lucru divin e un sentiment ca este cineva in care ai incredere pe care il iubesti simti fluturi in stomac atunci cind il vezi cind poti vorbi ore intregi cind esti doar tu si el pe avea lume este o lume fara sfirsit un univers in care exista doar 2 persoane nu mai multe fundita happy

| CheLoo23 a răspuns:

Cand spui cuvantul DRAGOSTE te gandesti doar la sex ca in ziua de azi toti se gandesc la asa ceva nu mai este ce a fost candva in alte vremuri in alte timpuri in ziua de azi gasesti doar smekeri la colt de strada si orice fata frumoasa care isi cauta cavalerul cu bani si obligat masina. Dragostea este un sentiment de fapt a fost candva. Dragostea este ceva ce tineri din ziua de azi nu isi dau seama.Cand ai intrat de dragoste e ca si cum il intrebi pe un elev de ce se duce la scoala ai sa vezi ca iti va raspunde de obligatie sau de dorul de a se duce la scaola dar daca il intrebi ce inseamna DRAGOSTEA nu are de unde sti... sfatul meu intreba pe cineva mai invarsta ce inseamna Dragostea atunci vei auzi ce trebuie happy nu doar toate prostiilehappy bye