| Irina_9101 a întrebat:

Ce inseamna " preludiu "?

Răspuns Câştigător
| Yumme a răspuns:

Bună.
In mod traditional, preludiul era considerat o metoda abordata de barbati pentru a pregati partenera pentru un contact sexual. In prezent acesta a devenit o etapa integrata, esentiala in procesul de iubire intima, de desfasurare a actului sexual. Este adevarat ca exista anumite situatii cand o intalnire sexuala, neplanificata, fara preludiu poate fi o experienta intensa, orgasmica, satisfacatoare, insa majoritatea femeilor pun accent, la un moment dat (o data cu inaintarea in varsta si in durata a relatiei) pe ceea ce inseamna importanta preludiului in viata de cuplu.

Preludiul sexual ofera fiecarui partener oportunitatea si timpul de a se pregati pentru o activitate sexuala. Fara angajarea intr-un preludiu, unii barbati nu-si acorda suficient timp pentru a fi complet excitati, pentru a mentine o erectie ferma necesara pentru penetrare sau pentru un act sexual prelungit. O femeie insa, fara preludiu nu va obtine nivelul de excitare dorit pentru a-si pregati corpul si mintea pentru diverse activitati sexuale: vaginul femeii produce in timpul preludiului lubrifierea necesara pentru o penetrare facila, in caz contrar actul sexual poate fi dureros sau chiar imposibil.

Preludiul sexual are un rol important si in elimina problema uscaciunii vaginale (frecventa o data cu inaintarea in varsta) si reducerea unor tipuri de durere vaginala, fiind necesar pentru barbatii ce sufera de anumite disfunctii erectile.
In timp corpurile noastre sufera modificari, astfel incat si zonele erogene sunt supuse anumitor modificari fizice. Cuplurile trebuie sa se angajeze intr-un preludiu pentru a-si invata corpurile, a-si descoperi punctele erogene si modul in care poate fi stimulat partenerul si sporirea increderii reciproce. Partenerii vor avea nevoie de putina diversitate si un impuls suplimentar pentru o excitare completa si obtinerea unei placeri maxime.
Din punct de vedere tehnic, preludiul reprezinta o pregatire a actului de iubire intima, dar arta si tehnica de realizarea acestuia nu trebui subestimata: ea cuprinde stimularea caracteristicilor sexuale secundare si a diferitelor zone erogene ale corpului pentru conexiunea fizica si emotionala dintre parteneri. Unoeri preludiul poate fi si un bun indicator al nivelului de interes pe care-l manifesta partenerii unul pentru celalalt (in special in cazul relatiilor de lunga durata).

Tipul si tehnicile de preludiu pentru cele doua sexe sunt diferite, in mare parte datorita diferenteu de percepere a sexului ca activitate si profunzimea trairilor. In timp ce barbatii care initiaza un preludiu starnesc pasiunea si dorinta partenerei lor, nefiind la fel de senzibili ca si femeile la semne si mesaje subtile, femeile excita intregul sistem reproducator masculin in efectuarea preludiului.
Mitul conform caruia barbatii se excita mult mai repede decat femeile distrag atentia de la importanta preludiului si pentru barbati, existand tot mai putin prezentari privind modalitatile de stimulare sexuala a barbatilor in timpul preludiului. E adevarat ca un barbat daca se gandeste la sex are imediat erectie, iar dorinta sexuala manifestata la o femeie nu este suficienta pentru un act sexual reusit, insa preludiul este la fel de important pentru ambii parteneri ai cuplului. Preludiul serveste atat unui scop fizic cat si unui scop emotional de pregatire mentala si fizica a ambilor parteneri pentru actul sexual intim.
Preludiul sexual este extrem de important pentru a avea o viata sexuala sanatoasa si productiva. Educatia sexuala joaca un rol esential in viata sexuala a unui cuplu, iar intelegerea importantei preludiului pentru cuplu tine de educatie. Actul sexual intim nu este doar un privilegiu, ci si o responsabilitate pentru fiecare dintre parteneri.
Constientizand importanta preludiului, invatati ca o serie de activitati precum imbratisarile, mangaierile, arta de a dezbraca partenerul/a, arta sarutului si sexul oral sunt metode de stimulare a dorintei sexuale in cadrul preludiului. Dovada intelegerii importantei sale sunt micile atentii si activitati pe care partenerul/a le intreprinde pentru a crea o atmosfera linistita, relaxanta, romantica. Indepartand orice distractie, stres si eventuale intreruperi femeia capata elementul cheie al unei sex placut, intens: bucuria intimitatii.

4 răspunsuri:
| PisicutaNebunatica a răspuns:

Timpul dinainte sa se desfajoara partida de sex, atunci cand va jucati si va incitati.

| Azµre a răspuns:

Preludiu - Actul din dinaintea actului sexual!

| LordCroft a răspuns:

Ai rabdare sa mai cresti ca esti prea mica pentru a aflawinking

| LaviniaAlii a răspuns:

Perioada dinaintea actului sexual propriu-zis. Atunci cand va sarutati, cand va managaiati...este practic o particica a actului sexual necesara pentru rezultate de neuitat happy!