| PainLife07 a întrebat:

Ce inseamna romantism?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiecare dintre noi avem acea sensibilitate pe care o exprimam atunci cand ne indragostim sau pur si simplu cand vrem sa ne apropiem de persoana iubita in vreun fel.Fie ca ii oferim o floare si un sarut patimas sub clar de luna, fie ca o invitam la un film sau la un spectacol si stam stans lipiti cu inimile batand navalnic. Dar cel mai romantic moment posibil se poate considera un dans sentimental cu persoana iubita pe o melodie frumoasa intr-un cadru mai deosebit. Muzica iti ofera, contactul fizic iti ofera emotie, iar faptul ca participati amandoi e ceva fabulos. Cel mai romantic lucru pe care l-am facut vreodata a fost sa imi petrec noaptea alaturi de o iubita intr-un fanar ascultand "concertul" greierilor pana tarziu in noapte.Asta e romantism. Nu e-mailuri, nu conversatii pe mess, nu mesaje.

3 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Camera de hotel de 5 stele, sampanie scumpa, petale scumpe de trandafiri, sex salbatic pe un pat fin fara acarieni

| gemeni6226 a răspuns:

Mişcare literară şi artistică, apărută în Europa la sfârşitul sec. XVIII şi începutul sec. XIX ca o reacţie împotriva clasicismului, caracterizată prin suprimarea regulilor formale, prin introducerea notelor de lirism, de sensibilitate şi de imaginaţie şi prin zugrăvirea figurilor excepţionale. ♦ Ansamblu de aspecte proprii curentului romantic; înclinare spre visare, spre melancolie; romanţiozitate. 2. Romantism filozofic intuiţie ca metodă de cunoaştere, pe libertatea şi spontaneitatea de gândire şi de faptă, precum şi pe pasiuni şi interese în morală, ca o reacţie contra filozofiei clasice, raţionale.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Un curent literar big grin