| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa fi matur? Dar sa fi imatur? Cum poti sa te maturizezi?[scuzati categoria. dau fundaon the phoneURGENThappy

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| emima a răspuns:

Pentru mine un om matur inseamna sa vada lucrurile cum sunt ele si sa le analizeze cu multa rabdare si sa le trateze ca atare iar imatur-unul care ia totul in ras nu-i pasa ce se intampla ce probleme are e cu capul in nori da se poate maturiza dar greu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://dexonline.ro/definitie/matur
http://dexonline.ro/definitie/imatur

Maturizarea se face in timp, cu capatarea experientei. Cu cat ai mai multa experienta cu atat posibilitatea de a da gresi e mai scazuta, deci greseala nu se va mai repeta.

Si ce inseamna pentru mine :
matur- o persoana cu gandire logica care ea toate posibilitatile in calcul
imatur - o persoana care glumeste cand situatia e grava
Si ia zi, cine te'a facut imatura?;))

| Mara11Mara11 a răspuns:

Sa fi matur inseamna sa ai o gandire limpede, de obicei oamenii devin maturi de la varsta de 35 ani-60.Imatur mai inseamna sa fii si needucat dar in general inseamna un om care nu a ajuns la varsta necesara pentru a fi matur.Sa nu iti doresti niciodata sa te maturizezi pentru ca o sa apara probleme de sanatate si tu trebuie sa te bucuri de copilarie. funda?