| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna matur?
Cum iti dai seama dintr-o convorbire cand interlocutorul e matur sau imatur?
Si cum poti deveni matur?happy

*fara " nu trebuie sa fii matur" " nu conteaza"
happyMultumesc

Răspuns Câştigător
| Aliyaa a răspuns:

Cel mai simplu mod prin care iti poti da seama este din comportamentul lui si din vorbele sale, din modul in care gandeste(daca cand ia o decizie se gandeste si la consetintele ei), daca da dovada de responsabilitate.etc

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Maturitatea inseamna experienta. Experienta poate fi dobandita prin experiente personale sau prin intelegerea experientelor altora. De obicei doar marii filozofi ajung maturi prin cea de-a doua etapa. Majoritatea invatam din experienta. Fiecare intamplare, indiferent de deznodamantul ei ne ajuta sa intelegem mai bine cum trebuie sa procedam pe viitor. Matura este acea persoana care vorbeste logic stiind sa sustina o ipoteza ( nu cea care cand este contrazisa este cata ), care este inteleapta ( stie sa faca unele compromisuri de prezent pentru un viitor mai bun ) si care stie sa fie responsabila.

| loundy a răspuns:

Maturitatea se dobandeste o data cu experientele traite. Chiar aca nu vrei sa auzi asta nu te poti trezi intr-o dimineata si sa spui "Gata de azi sunt matur". Te maturizezi o data cu dezamagirile cu socurile cu toate lucrurile ce alcatuiec viata. Cat despre cum iti dai seama daca o persoana e matura sau imatura, dupa felul cum vorbeste cum reactioneaza. De exemplu o persoana matura nu face o criza ca i s-a rupt o unghie sau i s-aincretit parul. Si din subiectele pe care le abordeaza.

| KeepCalm a răspuns:

Din punctul meu de vedere a fii matur inseamna in primul rand sa ai AUTOCONTROL asupra ta, adica sa poti sa iti controlezi comportamentele si reactiile emotionale, sa iti poti evalua si analiza propriile actiuni. Poti fii matur prin intepretarea lucrurilor pe care le face lumea, sa le intepretezi asa cum crezi tu ca este bine.
In al doilea rand trebuie sa stii sa fii TOLERANT. Aceasta abilitate presupuse sa poti sa traiesti cu ceilalti asa cum sunt, dar mai ales sa poti trai cu tine insuti.
Nu in ultimul rand sa fii empatic, ceea ce inseamna sa te pui in pielea celuilalt, adica sa poti sa intelegi de ce fac ceilalti anumite chestii si ce fac ei si sa poti sa transmiti de ce faci tu ceea ce faci.

" Cand devenim maturi? ", am intrebat eu.
" Atunci cand nu mai esti copil!", zicea cineva.
Pai hai sa vedem. Eu cunosc oameni cu parul alb care inca se simt copii. Sa fii matur inseamna sa fii responsabil, sa fii hotarat sa privesti viata intr-un mod diferit, sa stii sa fii obiectiv si sa stii sa pui punctul pe "i" atunci cand este cazul. Si totusi nu chiar. De ce? Pentru ca sunt si copii cu un simt al raspunderii destul de mare.

Maturitatea tine si de experienta in viata, eventimentele, lucrurile, intamplarile dupa care noi am invatat o lectie si am ramas cu ceva.
Mai e si chestia ca exista mai multe tipuri de maturitate. Daca ne referim la maturitatea in gandire ea poate sa existe indiferent ca vrem sau nu sa o exprimam pentru ca tine de optiunea persoanala.
Si ca sa imi fac o imagine si mai ampla asupra maturitatii mi-am permis sa caut si in scumpul, dragul si nelipsitul nostru DEX ( Dictionar Explicativ Roman ) care suna cam asa.
MATURITATE s. f. Stare de deplină dezvoltare (fizică şi intelectuală); calitatea de a fi matur; pe. ext. perioadă din viaţa omului între tinereţe şi bătrâneţe. ♦ (Biol.) Stare de dezvoltare deplină a unui organ sau a unui organism întreg. ♦ Stare de deplină dezvoltare a unui fruct; coacere. ♦ Fig. Stadiu înaintat de experienţă, de însuşire a cunoştinţelor; seriozitate, profunzime (determinată de vârstă, de experienţă). ◊ (Ieşit din uz) Examen de maturitate = bacalaureat. – Din fr. maturitĂŠ, lat. maturitas, -atis.

In fond si la urma urmei noi nu o sa fim niciodata maturi daca ar fi sa ne luam dupa polemici, definitii si teorii. Japonezii spun ca omul nu devine niciodata matur atata timp cand inca are ceva de invatat. Eu sunt de parere ca omul invata pana moare, si nici chiar dupa ce a murit nu a stiut tot.
In concluzie sa-mi spune-ti voi mie daca ati reusit sa va creeati un profil al omului matur si daca acum va simtiti matur. Puteti sa va spune-ti si voi parerea pentru ca eu o sa am dramul meu de indoiala pana atunci…

| alyn_5885 a răspuns:

2 cuvinte : Intelepciune, Experienta in viata.