| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

Ce inseamna sa fii impotent? Adica nu voi mai produce sperma si nu se mai scoala? Pot ramane impotent de la masturbare?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ipotent nu inseamna nimic.
Impotent sexual este acel barbat care nu are erectii deloc sau are probleme de erectie care il impiedica sa aiba un act sexual satisfacator.
Masturbarea este normala la adolescenti si tineri si nu determina impotenta, insa ABUZUL de masturbare poate determina anumite probleme de dinamica sexuala, cum ar fi ejacularea precoce sau imposibilitatea ejacularii

| corbulalbrosu a răspuns:

Cuvantul corect este iMpotent (cu litera m) si reprezinta imposibilitatea de a produce si de a mentine o erectie care sa fie satisfacatoare atat ca tarie cat si ca durata pentru a reusi/facilita penetrarea vaginului in vederea intretinerii si sustinerii unui contact sexual. Medicii folosesc de obicei termenul de „disfunctie erectila", pentru a descrie impotenta, si pentru a o diferentia de alte tulburari legate de actul sexual, cum ar fi lipsa dorintei sexuale sau probleme privind ejaculare sau lipsa orgasmului. Chiar daca penisul nu intra in erectie, organele reproducatoare vor produce sperma fiindca activitatea acestora nu este influentata de potenta. Este o parere complet gresita/eronata ca masturbarea ar provoca impotenta fiindca este stabilit stiintific si medical ca impotenta are de obicei o cauza organica, fiind o afectiune, un traumatism sau este urmarea unor efecte adverse ale unor medicamente. De asemenea orice tip de afectiune care afecteaza circulatia sangvina la nivelul penisului, are efect de producere a impotentei. In concluzie niciodata masturbarea nu va produce impotenta. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce impotenta. http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Emilian65 a răspuns:

Impotent, inseamna ca nu ai erectii atunci cand vrei sa faci sex cu iubita. Daca te masturbezi in exces, este posibil sa devii impotent.