| Ecea a întrebat:

Ce legatura are inima cu dragostea(iubirea)?

Intalnesc foarte des expresii de genul "te iubesc din inima" sau altele asemanatoare.
De ce este asociata inima cu dragostea?
Nu are nici o legatura una cu alta. Iubirea are legatura cu neurotransmitatorii, circumvolutiunile, procesele creierului in general.
Inima nu este decat un organ care pompeaza sangele.
De unde pana unde aceasta asociere?

12 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Inseamna ca inca nu te-ai indragostit! Atunci cu siguranta ai sa faci legatura intre inima care iti sare din piept de emotie si de placerea de a fi langa persoana iubita! Ai sa vezi ca inima nu mai reprezinta doar un simplu organ asa cum il vezi acum!

| fabiola a răspuns:

De ce nu mergi mai departe cu studiul medical:inima pompeaza sangele, inima este motorul vietii, sangele -combustibilul.Vasele de sange alimenteaza creierul, creierul trasmite semnale organelor de simt.E un ceasornic cu multe mecanisme, corpul nostru.Medical nu stim ce-i sufletul,il confundam cu inima,dar simtim ca-i altceva.Dar,cand iubesti din inima,cum zici tu ca spune omul de rand, nu ai timp nici de filozofie, nici de anatomie!

| Ecea explică (pentru fabiola):

Ar fi fost irelevant sa merg mai departe.Toate sunt transmise de creier.De acolo pleaca toate, nu din inima.
De ce nu se spune "te iubesc din creier"

| fabiola a răspuns (pentru Ecea):

Tot corpul este controlat de creier atata timp cat inima ii pompeaza sange! Faci un fel de filosofie, de genul povestioarei cu oul si gaina!,, Te iubesc din inima" este de fapt o declaratie metaforica!

| liz23 a răspuns:

Exista explicatia stiintifica, care are legatura cu termenii scrisi de tine mai sus si in acest caz nu au nici o legatura.In acelasi timp exista explicatia oricarui om,cea care o stim de mici,explicatia sufleteasca sau biblica daca vrei. Daca iti intrebi bunicul,iti va spune ca de acolo au pornit expresii de genu "si-a ales un om dupa inima sa". Inima are legatura cu dragostea,inima ne da impulsul sa alegem, sa iubim, sa credem si sa visam.

| Deny1333 a răspuns:

De obicei, când iubeşti pe cineva, ai "fluturaşi" în stomac. Însă, când suferi pentru o persoană/din cauza unei persoane, te doare inima (mai mult la figurat). De aici şi expresia aceea.
Plus că, fără ca inima să-ţi bată, nu ai avea viaţă. Probabil ăsta e modul de a-i spune unei persoane că o iubeşti cu adevărat, însemnând că e propria ta viaţă.
În fine, trebuie să simţi ca să-ţi dai seama. happy

| vipande11 a răspuns:

Nui adevarat dragostea porneste din inima. Cand vezi acea persoana iubite dc iti tresare inima? Cand persoana iubita te raneste dc te doare asa tare inima? Cand te gandesti la persoan ep care o iubesti enorm dc iti bate cu asa multa putere inima? raspunde-mi la intrebari. Iubirea e din inima e singurul sentiment ce nu porneste din creier. Sper ca ti-am fost de folos BAFTA

| Ecea explică (pentru vipande11):

Inima iti bate cu mai multa putere deoarece intervine adrenalina.
De ce intervine adrenalina? Din vina creierului, el da semnalul.Tot corpul este controlat de creier.

| broOonetsSsyka1 a răspuns:

Cand ai sa te indragostesti ai sa vezi legatura. pana atunci nimeni nu iti poate descrie in cuvinte ce simte atucni cand se indragosteste. si simte cu iniam nu cu creieriu tongue

| Couragebv a răspuns:

Este metaforic, cum sunt si cuvintele " fa ce-ti spune inima, nu capul"

| lumy8876 a răspuns:

Daca sti ce inseamna cuvintele pe cre le'ai spus inseamna ca sti si ce lagatura are dragostea cu inima...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Claudius Galenus din Pergam A demonstrat că urina se formează în rinichi, nu în vezica urinară, cum se credea până atunci, a dovedit că prin artere și vene circulă sânge, nu aer, a elaborat o teorie conform careia inima unui om bate mai rapid atunci cand este in prezenta unei persoane de sex opus care o atrage. E posibil ca de la el sa fi plecat expresiile de genul big grin