| CRONNOSo3 a întrebat:

Ce marime de prezervativ se potriveste pe diametru de 5cm |----------| si lungime de 23 cm?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lungimea penisului practic nu are nicio importanta fiindca toate prezervativele sunt fabricate in 3 tipodimensiuni universal valabile si anume de : 178 mm, 195 mm, 205 mm si in plus exista si unele de 251 mm lungime si cu largime foarte mare care se potrivesc pe penisuri enorme, gigantice.
DETERMINAREA MARIMII PREZERVATIVULUI POTRIVIT :
Marimea prezervativului care urmeaza sa se potriveasca perfect pe penis se alege NUMAI/DOAR in functie de grosimea penisului care se determina prin masurarea circumferintei in mm, valoare care se imparte la 2 si din rezultatul obtinut se scad 10-15 unitati. Valoarea astfel determinata/obtinuta trebuie sa fie cea care corespunde cu numarul inscris pe ambalajul fiecarui prezervativ. Rezulta ca marimea prezervativului corect, se alege in functie de grosimea penisului si nu de lunginea acestuia, deoarece in general prezervativele sunt fabricate in urmatoare 3 dimensiune si anume 178m; 195mm si 205mm lungime, dar exista si prezervative cu dimensiuni EXTRA pana la un maxim de 251mm lungime. In schimb ca si largime sunt fabricate in 4-5 tipodimensiuni/marimi/largimi si anume; care pot fi notate uneori si prin literele "S", "M", "L", "XL" si "Extra large" (small, medium, large) sau cu numere care reprezinta latimea aplatizata a prezervativului masurat in mm, care incepe de la 43-45 mm si creste cam din 3 in 3 mm si ajunge la latimea maxima de 66 mm.
In cazul prezervativelor fabricate de firma Durex, lista completa cu modelele si dimensiunile este urmatoarea :
Brand;; Style;; Length (mm);; Width (max/min in mm)
-Durex Close Fit 178 49
-Sensation 178 52
-Ribbed 178 53
-Pleasuremax 195 66/54
-Elite, Extra Safe, Featherlite, Performa, Select Flavors, Tingle 205 63/52
- Avanti Ultima 205 63/52
-Comfort XL 251 63/54
Sper sa fii multumit de informatiile oferite.
Montarea corecta a prezervativului pe penis este prezentata in urmatoarele filme educationale :
https://www.youtube.com/watch?v=XBrXf6qaWp8
https://www.youtube.com/watch?v=7PLhVeX0_Yg
Doar daca marimea prezervativului care urmeaza sa fie montat pe penisul aflat in erectie maxima este cea potrivita/corecta, adica are largimea corespunzatoare cu grosimea si in consecinta se va mula ''perfect'' pe pielea penisului, numai in acel caz in mod garantat prezervativul va ramane strans lipit de penis, pe intreaga durata a actului sexual si nu se va misca sau rupe.
Alegerea prezervativului ca marime potrivita este prezentata in articolele urmatoare :
https://www.thepoc.ro/......rvativele/ http://idealpenis.blogspot.com/......um-sa.html
https://imgur.com/9MRQssm
Ca sa fie mai usor de stabilit marimea prezervativului potrivit, iata si un tabel cu circumferintele si diametrele prezervativelor :
Circumferintă penisului;; Diametrul nominal al prezervativului
7 – 10 cm --------------------------- 47 mm
10 - 11 cm -------------------------- 49 mm
11 – 11, 5 cm ----------------------- 52 mm
11, 5 – 12 cm ----------------------- 57 mm
12 - 13 cm --------------------------- 60 mm
13 - 14 cm --------------------------- 64 mm
14-15 cm ---------------------------- 69 mm
Multa sanatate

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Prezervativele au marime universala.

| tzionut a răspuns:

Oricare din ele, rulezi cat intra ca oricum nu iti va intra tot.