| Cristinafgmcriss a întrebat:

Ce metode anticonceptionale pot folosi? Am 18 ani si nu vreau sa iau nu stiu ce medicamente si dupa sa se intample ceva, cam ce metoda folosesc adolescentii in afara de prezervativ?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Folositi intotdeauna prezervativul la sex si nu se va intampla nimic, el avand o acoperire totala impotriva unei sarcini cat si impotriva bolilor cu transmitere sexuala.
Prezervativul se poate rupe dintr-un singur motiv, cand este prea mare (larg) pe penisul baiatului, rasucindu-se pe penis in timpul sexului, pana se intinde la maxim si poncneste.
Asadar, accidente nu se pot intampla, daca baiatul isi cumpara masura potrvita de prezervativ.
Anticonceptionalele au efecte negative dezastruoase pentru corpul femeii si nu merita sa pui asa ceva in corpul tau, ca vei regreta toata viata. In plus, nu te apar de boli cu transmitere sexual precum: HIV, Sifilis, gonoree, clamidia, HPV samd.

| corbulalbrosu a răspuns:

Analizand si avand in vedere toate metodele de protectie contraceptiva, a reiesit ca cele mai sigure sunt cele care functioneaza pe principiul hormonal.
Conform statisticilor medicale oficiale, PROBABILITATEA DE FORMARE A SARCINII pe o perioada de 1 an de zile in cazul in care este utilizata sau este folosita una din urmatoarele metode de contraceptie, este de circa :
-- Diafragme vaginale : spermicide : 15 -20%
-- Numai ovule spermicide : de circa 8% -26%
-- Buretele vaginal : 20% – 40%
-- Capisoane de col uterin : 20% – 40%
-- Prezervativele pentru bărbaţi: 2% -14%
-- Prezervativele pentru femei: 4% -21%
-- Actul sexual întrerupt : 20% - 39%
-- Contactul sexual neprotejat, fara nici-o protectie : 85% -90 %
-- DIU (sterilet) : 0% > 1%
-- Pastile anticonceptionale (AC-uri), Inel NuvaRing : 0% > 1%
-- Implant contraceptiv subdermic pe durata a 3 sau 5 ani : >1%
Multa sanatate!

| Miuletz a răspuns:

Prezervative, anticonceptionale, doar oral/cu mana, si DOAR daca esti FOARTE sigura pe menstruatia ta si pe faptul ca este regulata metoda calendarului. Daca nu sunteti prosti bata nu se intampla nimic daca puneti prezervativ, are doar 98% siguranta doar pentru ca unii nu-l pun calumea, in rest iti garantez ca nu ramai insarcinata daca o faci cu prezervativ, invata cum sa-l pui sa fii sigura ca e pus bine si il pui tu, nu el, daca nu-l cunosti calumea.