| Irina000 a întrebat:

Buna ziua!
Eu folosesc anticonceptionale desorelle de ceva vreme pentru ovare polichistice. Am totusi o nelamurire, eu si prietenul meu folosim si metoda coitului intrerupt, chiar daca eu folosesc corect anticonceptionalele avand alarma pentru ora la care trebuie sa le iau si mereu sunt atenta si la ce mananc si mentionez ca nici nu iau antibiotice sau alte medicamente impreuna cu desorelle. Vreau sa stiu daca totul este okey folosind aceste doua metode astfel incat sa nu se produca o greseala stiti. Voi ce parere imi puteti oferi?
Sunt okey si cu anticonceptionale si cu aceasta metoda? Am auzit totusi femei care iau AC si nu le este frica de ejacularea intravaginala
Dar m-am gandit ca mai bine sa fii precaut si sa le folosesc pe amandoua
Voi ce spuneti

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca intotdeauna sunt respectate intrutotul indicatiile precizate si prezentate de producatorul de pastile AC in prospectul de folosire si administrare a pastilelor AC adica sa fie administrate ZILNIC si pe cat este posibil mereu la ACEEASI ORA, in acel caz metoda contraceptiva este EXTREM de sigura si drept urmare in mod practic GARANTEAZA o eficienta de peste 99, 5%. Altfel spus in cazul folosirii corecte, formarea sarcinii este atat teoretic cat si practic IMPOSIBILA chiar si atunci cand barbatul ejaculeaza sperma in vagin in toate cele 28 de zile cat tine ciclul menstrual. Precautia precizata este absolut INUTILA fiindca cele 2 OVARE in mod absolut sigur NU pot sa produca OVULE VIABILE deoarece activitatea lor este inhibata, procesul fiziologic fiind pe deplin verificat in decursul celor 62 de ani de la inventarea metodei de protectie. Multa sanatate!

| sadrian46 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mai rămâne acel 0, 5%.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sadrian46):

Acel 0,5% reprezinta marja de eroare care poate sa apara atunci cand femeile NU este respectat intru totul ora PRECISA de administrare a pastilelor in fiecare zi.

| sadrian46 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Concluzie. 5 femei dintr-o mie, vor rămâne însărcinate chiar și așa.
Asta este bine pentru viață.
Să sperăm că nu vor comite toate 5 avort.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Nu asa functioneaza.

0.5 nu insaemna ca 5 din 100 for ramane sigur insarcinate. Inseamna ca in cazul unui contact sexual, exista 0.5% sanase sa se produca o sarcina.

Stiu, ca suna mai bine si iti confirma basmul dar na.

Daca tii totusi cu dintii de povestea ta ai sanase relativ similare la o reactie extrem de rara cand iei un paracetamol. Deci noroc.

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

5% înseamnă 5%. 0, 5% inseamnă 5 la mie.
Asta se învață undeva prin clasa a 5-a.
Eu nu țin cu dinții de nimic (nu mai am dinți, proteză). Știu doar cp nu există metodă contraceptivă 100% sigură. Ba da. Ovarectomia și/sau, reversibilă, ligaturarea trompelor.
Sau să bei un pahar de apă minerală Buziaș în loc să faci sex.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Am ratat un 0, buna remarca.

Problema cu afirmatia ta este ca este extrem de scoasa din context, ai sanse mai mari sa mori de la medicamente comune decat sa se formeze o sarcina atat timp cat pastilele alea sunt luate corect.

Sa ii speriem si cu aspirina? Sa vezi cum arata sansele sa mori intr-un accident de masina din Romania, sa le evitam si pe alea?

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Sa ii speriem si cu aspirina?
Da, ca să nu ia aspirină când nu e cazul.
Sa vezi cum arata sansele sa mori intr-un accident de masina din Romania, sa le evitam si pe alea.
Da. Știu cum arată șansele pe șosele în RO. 6 se scoală dimineața și seara sunt la morgă și alții 20 la urgență. Am lucrat 10 ani în asigurări și apoi în recuperări daune din accldente de mașină.
Viteza excesivă și băut la volan. Dacă le spunem, unii se vor feri.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Si solutia care ar fi? Sa se calugareasca toti?

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Oh, nu. să facă copii, că de aia le-au lăsat strămoșii organele alea, nu să le ducă cu ei în rai și în mormânt. De aia le-au transmis strămoșii acea plăcere supremă, atracția sexuală, nu pentru sex oral, anal, LGBTQ+ și minus și zece numere de masturbare pe zi.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Si stramosii lor faceau sex, chiar de la varste mai fragede, si ei se masturbau si homosexualii exista de dinainte ca cineva sa predice vreo chestie despre crestinism.

Nu pricep de ce aveti impresia ca acum 50, 100 sau 1000 de ani era altfel. Nu e nici o noutate nici vreo minunatie singur diferenta e ca acum pot sa o faca fara partea cu cupii din flori si cu exceptia catorva ca tine in pace si liniste.

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Da, existau și acum un milion de ani, dar nu era cool și într-o veselie ca azi, cu desfrânarea propovăduită pe Internet ca ceva normal, cool, politically correct. Mai era ceva decență, cât de cât.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Nu stiu de unde citesti, sau sper ca o faci dar au fost cel putin 2 icivilizatii antice care au dominat europa unde homosexualitatea si pedofilia erau normale.

Ce-i drept desfranarea nu era pe internet ci in pietele centrale, cat de crunt trebuie sa fie sa vei cateva articole despre homosexuali pe net, articole pe care poti sa decizi sa le ignori.

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

NU văd doar articole pe net, văd demonstrații pe stradă după care trebuie să explic la nepoții mei cum intră dânsa-ntrânsa, văd căsătorii homosexuale, am amintirile mele cu homosexuali provocatori, toate acestea nu pot să le ignor.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Stiu, voi fani ai educatiei sexuale care ii invatati pe copii despre sexualitate dar nu mai stiti ce sa ziceti cand vine vorba de homosexualitate. Ah, stai, educatia sexuala la voi e abstinenta.

Si eu vad oameni din generatia ta care se dau cu fundul de pamant si au pareri despre orice fara sa aiba idee de subiect si nu m-am apucat sa ii prigonesc, fiecare cu parerile lui. Treaba cu homosexualitate e arhidemonstrata deja in o multime de studii longitudinale. Copii ies la fel de ne-gay ca cei din cuplurile hetero si sunt la fel de buni parinti ca oricare alti doi oameni.

Ca fac parade, nici mie nu-mi plac ca nu le vad sensul, dar nici nu vad cu ce te afecteaza pe tine si nici nu am vazut vreun copil traumatizat, poate cei careroa li se zice ca ajung in iad daca se gandesc la prostii.

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Eu am idee de subiect. Tu ai avut de a face cu homosexuali în căldurim ca să ai idee, cum stă chestia cu trestia?
Treaba cu homosexualitate e arhidemonstrata deja in o multime de studii longitudinale?
Deci, dăi cu studiu, arhi demonstrează și gata, ai făcut o treabă.
Longitudinală. Dar cu diareaa cum stăm? Atunci fetița, pardon, iubitul transvers, e pe roșu? Curat longitudinal, Măria ta!

16 răspunsuri:
| Gofigi a răspuns:

Bine v-ați gândit