| izabela28 a întrebat:

sunt noua pe aici si as avea o nelamurire...as vrea sa imi incep viata sexuala, dar nu stiu ca lumea ce metode de contraceptie sa folosesc, adica prezervativ si metoda calendarului sigur. dar nu stiu daca mai este necesar sa iau anticonceptionale? voi ce parere aveti?
p. s. va rog nu ma luati cu chestii de genu sa mai ma ducumentez ca am citit o groaza, vreau doar sa aflu si parerea voastra, si mentionez ca am peste 18 ani.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| yuli10 a răspuns:

In primul rand, sunt foarte fericita sa vad o astfel de intrebare aici ca mi s-a scarbit de atatea fetite care intreaba daca au ramas gravide.
pastilele anticonceptionale nu sunt atat de bune pe cat spune toata lumea, mai ales luate fara acordul medicului ginecolog. desi sunt o metoda sigura (asta daca nu cumva uiti sa iei vreuna), te pot deregla hormonal. am vazut de curand un documentar conform caruia anticonceptionalele nu se impaca bine deloc cu tigarile si in plus se fac multe studii pentru ca se crede ca femeile care iau anticonceptionale sunt predispuse la cancer de san si col uterin.
eu recomand prezervativul pentru ca te fereste nu numai de o sarcina nedorita dar si de bolile cu transmitere sexuala.

9 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu nu-ti recomand sa iei anticonceptionale. Au multe reactii adverse... Daca totusi vrei sa iei mergi la medic sa ti le prescrie. Este total falsa afirmatia "cand te incepe este mai bine fara". Poti ramane insarcinata inca de la primul contact sexual si in plus de asta prezervativul e lubrifiat si face penetrarea mai usoara. Daca folositi corect prezervativul (astfel incat sa nu se rupa pe parcursul actului sexual) nu ar trebui sa-ti faci probleme legate de o sarcina. Dupa parerea mea nu trebuie sa iei si anticonceptionale daca folositi prezervativ. Multa sanatate!

| Parintele a răspuns:

Girlxx21-"cand te incepe"- ca urat suna.parca ar fi vb de un pepene...Parerea mea...prezervativul.desi e naspa. Iar prima data daca se poate fara prezervativ (pentru binele tau) ghidandu-va dupa calendar.

| Leea1234 a răspuns:

Microgynon-anticonceptionale
sunt bune... mi-e imi era teama sa i-au anticonceptionale, de frica sa nu ma ingras... dar doctorita mea, ginecolog, mi-a spus ca sunt bune...mai ales ca ea ma cunostea, e pe vremea cand eram insarcinata...si stia ca luasem "proportii"bine de tot, si ultimul lucru pe care il doream ...era sa ma ingras!
le cumperi de la farmacie, costa vreo 9 lei, si incepi sa le iei din prima zi de ciclu, de preferinta la aceeasi ora, iar cand se termina folia... faci pauza 7 zile... timp in care iti vine menstruatia, dupa ce au trecut cele 7 zile de pauza...incepi alta folie...si tot asa!
daca ai intrebari...contacteaza-ma in privat!

| danutza a răspuns:

Poi daca ai peste 18 ani e de preferat sa ei anticonceptionale du-te la un medic ginecolog spune-i ca esti inca virgina si vrei sa iti incepi viata sexuala el iti va recomanda niste anticonceptionale...nu ai ce pierde
Bafta happy

| andreea_7473 a răspuns:

Oameni buni, nu mai recomandati sa renunte la prezervativ, nici macar pentru prima data (ca ar fi mai bine fara). Stiti voi ce boli poate sa aiba respectivul? Credeti ca stie partenera lui? Stiti ca el poate sa transmita fara sa aiba simptome?

izabela, ai spus ca te-ai informat si ai citit foarte mult. Probabil ca stii si despre HPV, stii ca nu prea ai cum sa aflii daca-l are partenerul (se face o analiza destul de scumpa, dar nu stiu cat de dispus o sa fie sa o faca) iar daca iei virusul de la el, cel mai ieftin scapi cu niste condiloame (pe care o sa te chinuiesti sa le cauterizezi si o sa tot reapara), iar cel mai grav ar fi cancerul de col uterin, pe care poti sa-l faci fara sa stii chiar ca esti infectata cu HPV (condiloame nu mai apar, deci nu o sa stii ca e ceva in neregula, decat daca faci testul Papanicolau periodic - la 6 luni).

Crede-ma, nu exagerez cu nimic din ce-ti scriu aici. Chiar si HIV-ul, daca si-a facut sau intentioneaza sa-si faca analiza, trebuie sa tii cont de faptul ca trebuie sa treaca 6 luni de la ultimul contact sexual prin care ar fi putut contacta virusul.

Deci eu zic sa nu te joci. Foloseste prezervativul TOT TIMPUL. O singura data daca lipseste, e ca si cum ai fi facut tot timpul fara. Si ca sa te protejezi de HPV, trebuie sa eviti orice atingere a pielii din zona genitala (deci fara jocuri sexuale in care el se joaca pe la intrare si eventual te penetreaza usor).

In plus, odata cu inceperea vietii sexuale, o s-a cam intri la stapan. Adica trebuie sa faci controale ginecologice periodice, analiza Papanicolau de cel putin o data pe an iar la un moment dat, cand o sa fii mai larga, sa faci si o colposcopie, sa vezi daca nu ai o rana pe col din nastere (am inteles ca multe femei au asa ceva).

Si inca ceva. Eu am o vorba, ca orice fata ar trebui sa inceapa sa faca sex in momentul cand este pregatita pentru venirea unui copil. Pregatita fizic (adica este dezvoltat corpul), psihic (adica nu mai e un copil care se panicheaza ca va avea un copil) si material (se poate sustine pe ea si pe copil, chiar fara ajutorul tatalui sau a parintilor). Gandeste-te bine daca esti pregatita si gandeste-te bine ce ai face in cazul in care apare un copil (stii bine ca doar abstinenta e sigura 100%). Daca nu te simti in stare sa faci un copil in momentul de fata, mai bine nu incepi sa faci sex. Nu de alta, dar nu e cazul sa ingrosi randul ucigaselor carora le-a facut placere sa desfaca picioarele, dar cand apare un copil, deja se numeste "accident".

| abis a răspuns:

Daca folosesti prezervativul este suficient, nu mai este nevoie de metoda calendarului ori de alte metode. In niciun caz sa nu iei anticonceptionale! Le iei doar daca ti le recomanda un medic specialist, sfaturile altora nu le lua in seama, pentru ca depinde de fiecare persoana in parte ce anticonceptional este bun. Daca le iei dupa ureche risti foarte mult.

| girlxx21 a răspuns:

Pentru inceput poti folosii prezervativul. dar cand te incepe este mai bine fara.incet si cu rabdare. Metoda calendarului nu stiu cat de sigura este! Dupa ce vei avea o viata sexuala "activa" poti merge la ginecolog si el iti va spune exact ce anticonceptionale sa iei, nu se iau "dupa ureche".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma izabela. voi multe dintre fete veniti cu chestii de genul asta; vreau sa-mi incep viata sexuala.de ce nu specificati? am un prieten, il iubesc, avem ganduri serioase, etc... daca ai peste 18 ani e laudabil. cele mai multe au sub14 si habar nu au despre ce vorbesc, da au vazut la televizor cum gem niste idioate si hop si ele.cred ca nu-ti incepi viata sexuala cu oricine sau cu cine se nimereste nu-i asa? fiindca vrei lucrul asta.pai metoda calendarului nu e sigura % la% iar anticonceptionalele au si efecte secundare care te pot ingrasa sau duce la infertilitate.asa ca tot prezervativul ramane mai sigur sau ejacularea afara. ai grija.

| Zuzumic_4531 a răspuns:

Pai eu zic k ata timp cat folosesti prezervativul e ok .adica ...nu ai dc sa mai iei anticonceptionale care iti afecteaza organismul...Stiai ca din cauza anticonceptionalelor risti sa nu mai poti face copii atunci cand o sa vrei sa faci... Nu iti incarca corpul cu pastile... foloseste prezervativul si totul e oK